Kontrola kotle před sezonou

Jak poznám, kdy je čas vyměnit kotel?

16. 8. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Nové topení potřebujete, pokud váš starý vytápěcí systém znamená bezpečnostní riziko, odporuje právním předpisům anebo pracuje draze. Plynový, peletový či uhelný kotel většinou vychází levněji než elektrokotel. Ale záleží také na účinnosti a emisích používané technologie. Zákonodárci přikazují, do kdy máme vyměnit nejšpinavější kotle na pevná paliva: nejpozději do srpna 2022.

Rozvážní lidé pravidelně chodí na lékařskou prohlídku, se svým autem jezdí na technickou kontrolu a domácí elektrické rozvody mají zkontrolované od elektrikáře. Díky tomu strmě klesá pravděpodobnost, že podlehnou nějaké zákeřné chorobě, havarují kvůli polámaným brzdám, nebo budou zabiti proudem. Profesionální servis ovšem vyžadují také kotle, ať už elektrické či spalovací.

Povinná výměna kotle až od 1. 9. 2024

Vláda kvůli energetické krizi a rostoucí inflaci posunula termín zákazu provozu starých kotlů o dva roky, konkrétně na 1. září 2024.

Více podrobností se dozvíte v článku Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie.


Proto před topnou sezónou pozvěte autorizovaného technika, který byl proškolen a pověřen výrobcem vašeho vytápěcího systému, aby zkontroloval aktuální stav.

1. Chcete topit, ale vytápění nefunguje

Odpovědný technik – plynař, elektrikář nebo topenář – vás v ideálním případě ujistí, že otopná soustava pracuje tak, jak má. Naopak v nejhorším scénáři zjistíte sami, že jste měli kotel vyměnit, ale příliš dlouho jste otáleli. Koncem babího léta se ochladí, takže doma zkusíte zatopit, ale teplota nestoupne. Eventuálně kotel zkolabuje v zimních měsících, váš domov bude náhle studený a když vydechnete, půjde vám pára od úst…

2. Hrozí požár anebo otrava

Zkontrolujte, jestli jste něco nepřehlédli. Plynové kotle samozřejmě nefungují, pokud není puštěný plyn. Elektrokotel pochopitelně nevyrábí tepelnou energii, dokud není zapojený do elektrické zásuvky. Někdy stačí, když znovu zažehnete jiskru, doplníte vodu do radiátorů nebo přes ovládací jednotku nastavíte vyšší požadovanou teplotu.

Profesionální technik však může zjistit závažnější závady, jak ukazuje tuzemská statistika: Každoročně se zhruba 1 500 lidí otráví oxidem uhelnatým, který vzniká nedokonalým spalováním, a následkem toho přes 100 osob zemře. Kvůli zanedbaným komínům mezitím propukne více než 1 000 požárů.

3. Používáte drahou energetickou komoditu

Myslete na svoji bezpečnost, ale také na peníze. Teplo můžete získávat od rozmanitých dodavatelů, respektive z různých komodit, a podle toho následně vyjde cena.

Jako energetickou jednotku použijeme megawatthodinu (MWh), která malé šetrné domácnosti vystačí na celoroční vaření. Pokud vytápíte a ohříváte vodu elektrickým kotlem ve zvýhodněné distribuční sazbě, drahý dodavatel vám naúčtuje přes 4 500 Kč/MWh. Zvažte, jestli nepřejdete na levné pelety, zemní plyn, dřevo či uhlí, abyste se dostali pod 1 600 Kč/MWh.

Technik kontroluje kotle

4. Topení má příliš nízkou účinnost

Jakmile si vyberete komoditu a jejího dodavatele, popřemýšlejte o vhodné technologii. Kupříkladu atmosférické plynové kotle zaostávají svojí účinností, která klesá ještě níže opotřebením. Takže svému dodavateli zaplatíte například 20 MWh, ovšem reálně využijete 17 MWh a zbylé 3 MWh vypustíte komínem. Kdybyste měli kondenzační plynový kotel, který efektivně recykluje svoje spaliny, získali byste podstatně více tepelné energie: zhruba 22 MWh!

Každoroční provozní úspora potom lehce přesáhne 5 700 Kč, a proto se pravděpodobně vyplatí investice do hospodárnější technologie.

5. Je čas vyměnit špinavý kotel

O svoje bezpečí a peníze můžete, ale nemusíte dbát. Nicméně pomalu končí doba, kdy spalinami smíme zamořovat venkovní ovzduší. Podle zákona č. 201/2012 Sb. budou od září 2022 zakázány kotle, které mají jmenovitý tepelný příkon do 300 kilowatt (kW), patří do první nebo druhé emisní třídy, spalují pevná paliva a jejichž teplo potom proudí rozvodnou soustavou, třeba do radiátorů. Povoleny zůstávají rozpálené krby, kamna nebo pece, na nichž spával pohádkový Honza.

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.