Blog
Energie
Kontrola kotle před sezonou

Jak poznám, kdy je čas vyměnit kotel?

16. srpna 2021|Petr Woff|

Nové topení potřebujete, pokud váš starý vytápěcí systém znamená bezpečnostní riziko, odporuje právním předpisům anebo pracuje draze. Plynový, peletový či uhelný kotel většinou vychází levněji než elektrokotel. Ale záleží také na účinnosti a emisích používané technologie. Zákonodárci přikazují, do kdy máme vyměnit nejšpinavější kotle na pevná paliva: nejpozději do srpna 2022.

Porovnat ceny plynu

Rozvážní lidé pravidelně chodí na lékařskou prohlídku, se svým autem jezdí na technickou kontrolu a domácí elektrické rozvody mají zkontrolované od elektrikáře. Díky tomu strmě klesá pravděpodobnost, že podlehnou nějaké zákeřné chorobě, havarují kvůli polámaným brzdám, nebo budou zabiti proudem. Profesionální servis ovšem vyžadují také kotle, ať už elektrické či spalovací.

Proto před topnou sezónou pozvěte autorizovaného technika, který byl proškolen a pověřen výrobcem vašeho vytápěcího systému, aby zkontroloval aktuální stav.

1. Chcete topit, ale vytápění nefunguje

Odpovědný technik – plynař, elektrikář nebo topenář – vás v ideálním případě ujistí, že otopná soustava pracuje tak, jak má. Naopak v nejhorším scénáři zjistíte sami, že jste měli kotel vyměnit, ale příliš dlouho jste otáleli. Koncem babího léta se ochladí, takže doma zkusíte zatopit, ale teplota nestoupne. Eventuálně kotel zkolabuje v zimních měsících, váš domov bude náhle studený a když vydechnete, půjde vám pára od úst…

2. Hrozí požár anebo otrava

Zkontrolujte, jestli jste něco nepřehlédli. Plynové kotle samozřejmě nefungují, pokud není puštěný plyn. Elektrokotel pochopitelně nevyrábí tepelnou energii, dokud není zapojený do elektrické zásuvky. Někdy stačí, když znovu zažehnete jiskru, doplníte vodu do radiátorů nebo přes ovládací jednotku nastavíte vyšší požadovanou teplotu.

Profesionální technik však může zjistit závažnější závady, jak ukazuje tuzemská statistika: Každoročně se zhruba 1 500 lidí otráví oxidem uhelnatým, který vzniká nedokonalým spalováním, a následkem toho přes 100 osob zemře. Kvůli zanedbaným komínům mezitím propukne více než 1 000 požárů.

3. Používáte drahou energetickou komoditu

Myslete na svoji bezpečnost, ale také na peníze. Teplo můžete získávat od rozmanitých dodavatelů, respektive z různých komodit, a podle toho následně vyjde cena.

Jako energetickou jednotku použijeme megawatthodinu (MWh), která malé šetrné domácnosti vystačí na celoroční vaření. Pokud vytápíte a ohříváte vodu elektrickým kotlem ve zvýhodněné distribuční sazbě, drahý dodavatel vám naúčtuje přes 4 500 Kč/MWh. Zvažte, jestli nepřejdete na levné pelety, zemní plyn, dřevo či uhlí, abyste se dostali pod 1 600 Kč/MWh.

Technik kontroluje kotle

4. Topení má příliš nízkou účinnost

Jakmile si vyberete komoditu a jejího dodavatele, popřemýšlejte o vhodné technologii. Kupříkladu atmosférické plynové kotle zaostávají svojí účinností, která klesá ještě níže opotřebením. Takže svému dodavateli zaplatíte například 20 MWh, ovšem reálně využijete 17 MWh a zbylé 3 MWh vypustíte komínem. Kdybyste měli kondenzační plynový kotel, který efektivně recykluje svoje spaliny, získali byste podstatně více tepelné energie: zhruba 22 MWh!

Každoroční provozní úspora potom lehce přesáhne 5 700 Kč, a proto se pravděpodobně vyplatí investice do hospodárnější technologie.

5. Je čas vyměnit špinavý kotel

O svoje bezpečí a peníze můžete, ale nemusíte dbát. Nicméně pomalu končí doba, kdy spalinami smíme zamořovat venkovní ovzduší. Podle zákona č. 201/2012 Sb. budou od září 2022 zakázány kotle, které mají jmenovitý tepelný příkon do 300 kilowatt (kW), patří do první nebo druhé emisní třídy, spalují pevná paliva a jejichž teplo potom proudí rozvodnou soustavou, třeba do radiátorů. Povoleny zůstávají rozpálené krby, kamna nebo pece, na nichž spával pohádkový Honza.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).