Blog
CestováníPojištění vozu
půjčené auto

Jak na půjčení auta v zahraničí? - 2. díl

03. března 2020|Monika Šaríková|

V minulém článku jsme si přiblížili, v jaké fázi plánování dovolené je nejvýhodnější řešit i půjčení auta. Nyní se podíváme na to, jak probíhá samotné převzetí a jaké další dokumenty musíte mít u sebe.

Jak je to se spoluúčastí a s pojištěním?

Součástí půjčení auta je i pojištění. Standardně je to ale pouze CDW pojištění, tedy Collision Damage Waiver. To vám kryje případné škody na karoserii a jen do určité výše. Kromě toho si můžete sjednat pojištění, které kryje poškození interiéru, podvozku, skel, pneumatik atd. Takzvané kompletní pojištění, které obsahuje i tato rizika, se označují zkratkou FDW nebo LDW.

Toto pojištění je možné si sjednat buď přímo u půjčovny, nebo u jiného poskytovatele pojištění. Půjčovna bude mít toto pojištění dražší, ale v případě pojistné události bude papírování snazší. Při sjednání pojištění u tzv. třetí strany to pro vás bude v případě nehody komplikovanější. Škodu vám půjčovna strhne z depozitu a na vás je, abyste peníze vymáhali u společnosti, u které jste se pojistili.

Dále pak musíte vyřešit i spoluúčast, tedy částku, kterou po vás autopůjčovna aut může chtít v případe poškození auta. Výše této spoluúčasti je různá, je možné si sjednat i nulovou spoluúčast.

Mějte na paměti, že spoluúčast se vztahuje pouze na škody, které vám pojištění kryje. Pokud máte kompletní pojištění s nulovou spoluúčastí, spadají tam všechny škody. Pokud ale máte jen základní pojištění, které kryje jen škody na karoserii, ale vy poškodíte skla, tak je to jiné. Skla nemáte vůbec pojištěna a škodu tak platíte v plné výši vy.

Porovnat pojištění

Auto si před převzetím zkontrolujte

Při půjčování auta vám pracovník půjčovny předá desky s dokumenty k autu. V nich bude mimo jiné vyznačeno, na jakých místech a jak je auto poškozeno. Doporučuje se si před opuštěním půjčovny auto také prohlédnout a ideálně si jej natočit nebo nafotit ze všech stran. Budete tak mít i vy v ruce důkaz o tom, v jakém stavu bylo vozidlo, když jste opouštěli půjčovnu.

Pokud na autě zjistíte nějaké neuvedené škrábance, promáčkliny apod., vraťte se do půjčovny a nechte je do protokolu zapsat. Jinak vám hrozí, že půjčovna je zaeviduje až po vašem návratu a naúčtuje je vám, ačkoli jste za ně nemohli.

Máte peníze na depozit?

Součástí půjčení auta je i tzv. depozit. To je částka, kterou si od vás půjčovna aut vezme tzv. do zástavy. Poté, co auto vrátíte, vám půjčovna vrátí tyto peníze. Samozřejmě za předpokladu, že na autě není žádná vada. Pokud jste auto odřeli nebo jinak poškodili, strhne si půjčovna částku na opravu právě z depozitu a vám pak pošle zbytek.

Depozit může činit i okolo 50 000 Kč a nejčastěji jej půjčovny chtějí z kreditní karty. Pokud ji nemáte, bude pro vás půjčení auta o hodně komplikovanější. Některé půjčovny vůbec neakceptují jiné karty, než kreditní. Budete tak muset vybírat z těch málo, kteří budou ochotni si vzít váš depozit z debetní karty. V takovém případě ale budete pravděpodobně muset zaplatit i pojištění s nulovou spoluúčastí.

depozit půjčení auta

Půjčit auto si můžete i v případě, že chcete dát depozit v hotovosti. Půjčoven, které to umožňují, je ale jako šafránu.

Na co si dát pozor

Při podepisování podmínek si je pořádně přečtěte. Některé by vás mohli nemile překvapit. Některé půjčovny totiž uplatňují například limit naježděných kilometrů. To znamená, že za den můžete ujet jen předem stanovený počet kilometrů, a pokud tento limit přešvihnete, platíte v řádu desetikorun za každý další kilometr.

Hledejte proto půjčovny, které nabízí auta s neomezeným nájezdem kilometrů, abyste nebyli limitováni.

Jiné autopůjčovny se snaží získat více peněz tím, že inzerují nabídku, kdy si můžete auto půjčit s plnou nádrží, ale vrátíte jej s prázdnou. Je to ale často trik. V takovém případě si totiž benzín v podstatě předplatíte s tím, že auto můžete vrátit i s prázdnou nádrží. A autopůjčovna si pochopitelně naúčtuje vysokou sazbu za litr benzínu. Paradoxně tak nejlépe vycházejí varianty, kdy si auto půjčíte s plnou nádrží a vrátíte jej s plnou nádrží.

Chcete s autem do více států? Hledejte pozorně

Nebývá ani automatické, že jakmile si v nějaké zemi půjčíte auto, můžete s ním jezdit neomezeně i po okolních státech. Některé půjčovny to zakazují a půjčené auto se smí pohybovat jen na území státu, kde vám bylo zapůjčeno.
Pokud tedy máte v úmyslu s půjčeným autem procestovat více států, hledejte půjčovnu, která to umožňuje. Vše bude napsané v obchodních podmínkách.

Dopředu zvažte i to, kdo bude auto řídit. Za přidání každého dalšího řidiče totiž platíte peníze navíc.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).