půjčené auto

Jak na půjčení auta v zahraničí? - 2. díl

V minulém článku jsme si přiblížili, v jaké fázi plánování dovolené je nejvýhodnější řešit i půjčení auta. Nyní se podíváme na to, jak probíhá samotné převzetí a jaké další dokumenty musíte mít u sebe.

Jak je to se spoluúčastí a s pojištěním?

Součástí půjčení auta je i pojištění. Standardně je to ale pouze CDW pojištění, tedy Collision Damage Waiver. To vám kryje případné škody na karoserii a jen do určité výše. Kromě toho si můžete sjednat pojištění, které kryje poškození interiéru, podvozku, skel, pneumatik atd. Takzvané kompletní pojištění, které obsahuje i tato rizika, se označují zkratkou FDW nebo LDW.

Toto pojištění je možné si sjednat buď přímo u půjčovny, nebo u jiného poskytovatele pojištění. Půjčovna bude mít toto pojištění dražší, ale v případě pojistné události bude papírování snazší. Při sjednání pojištění u tzv. třetí strany to pro vás bude v případě nehody komplikovanější. Škodu vám půjčovna strhne z depozitu a na vás je, abyste peníze vymáhali u společnosti, u které jste se pojistili.

Dále pak musíte vyřešit i spoluúčast, tedy částku, kterou po vás autopůjčovna aut může chtít v případe poškození auta. Výše této spoluúčasti je různá, je možné si sjednat i nulovou spoluúčast.

Mějte na paměti, že spoluúčast se vztahuje pouze na škody, které vám pojištění kryje. Pokud máte kompletní pojištění s nulovou spoluúčastí, spadají tam všechny škody. Pokud ale máte jen základní pojištění, které kryje jen škody na karoserii, ale vy poškodíte skla, tak je to jiné. Skla nemáte vůbec pojištěna a škodu tak platíte v plné výši vy.

Auto si před převzetím zkontrolujte

Při půjčování auta vám pracovník půjčovny předá desky s dokumenty k autu. V nich bude mimo jiné vyznačeno, na jakých místech a jak je auto poškozeno. Doporučuje se si před opuštěním půjčovny auto také prohlédnout a ideálně si jej natočit nebo nafotit ze všech stran. Budete tak mít i vy v ruce důkaz o tom, v jakém stavu bylo vozidlo, když jste opouštěli půjčovnu.

Pokud na autě zjistíte nějaké neuvedené škrábance, promáčkliny apod., vraťte se do půjčovny a nechte je do protokolu zapsat. Jinak vám hrozí, že půjčovna je zaeviduje až po vašem návratu a naúčtuje je vám, ačkoli jste za ně nemohli.

Máte peníze na depozit?

Součástí půjčení auta je i tzv. depozit. To je částka, kterou si od vás půjčovna aut vezme tzv. do zástavy. Poté, co auto vrátíte, vám půjčovna vrátí tyto peníze. Samozřejmě za předpokladu, že na autě není žádná vada. Pokud jste auto odřeli nebo jinak poškodili, strhne si půjčovna částku na opravu právě z depozitu a vám pak pošle zbytek.

Depozit může činit i okolo 50 000 Kč a nejčastěji jej půjčovny chtějí z kreditní karty. Pokud ji nemáte, bude pro vás půjčení auta o hodně komplikovanější. Některé půjčovny vůbec neakceptují jiné karty, než kreditní. Budete tak muset vybírat z těch málo, kteří budou ochotni si vzít váš depozit z debetní karty. V takovém případě ale budete pravděpodobně muset zaplatit i pojištění s nulovou spoluúčastí.

depozit půjčení auta

Půjčit auto si můžete i v případě, že chcete dát depozit v hotovosti. Půjčoven, které to umožňují, je ale jako šafránu.

Na co si dát pozor

Při podepisování podmínek si je pořádně přečtěte. Některé by vás mohli nemile překvapit. Některé půjčovny totiž uplatňují například limit naježděných kilometrů. To znamená, že za den můžete ujet jen předem stanovený počet kilometrů, a pokud tento limit přešvihnete, platíte v řádu desetikorun za každý další kilometr.

Hledejte proto půjčovny, které nabízí auta s neomezeným nájezdem kilometrů, abyste nebyli limitováni.

Jiné autopůjčovny se snaží získat více peněz tím, že inzerují nabídku, kdy si můžete auto půjčit s plnou nádrží, ale vrátíte jej s prázdnou. Je to ale často trik. V takovém případě si totiž benzín v podstatě předplatíte s tím, že auto můžete vrátit i s prázdnou nádrží. A autopůjčovna si pochopitelně naúčtuje vysokou sazbu za litr benzínu. Paradoxně tak nejlépe vycházejí varianty, kdy si auto půjčíte s plnou nádrží a vrátíte jej s plnou nádrží.

Chcete s autem do více států? Hledejte pozorně

Nebývá ani automatické, že jakmile si v nějaké zemi půjčíte auto, můžete s ním jezdit neomezeně i po okolních státech. Některé půjčovny to zakazují a půjčené auto se smí pohybovat jen na území státu, kde vám bylo zapůjčeno.
Pokud tedy máte v úmyslu s půjčeným autem procestovat více států, hledejte půjčovnu, která to umožňuje. Vše bude napsané v obchodních podmínkách.

Dopředu zvažte i to, kdo bude auto řídit. Za přidání každého dalšího řidiče totiž platíte peníze navíc.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?