půjčené auto

Jak na půjčení auta v zahraničí? - 2. díl

V minulém článku jsme si přiblížili, v jaké fázi plánování dovolené je nejvýhodnější řešit i půjčení auta. Nyní se podíváme na to, jak probíhá samotné převzetí a jaké další dokumenty musíte mít u sebe.

Jak je to se spoluúčastí a s pojištěním?

Součástí půjčení auta je i pojištění. Standardně je to ale pouze CDW pojištění, tedy Collision Damage Waiver. To vám kryje případné škody na karoserii a jen do určité výše. Kromě toho si můžete sjednat pojištění, které kryje poškození interiéru, podvozku, skel, pneumatik atd. Takzvané kompletní pojištění, které obsahuje i tato rizika, se označují zkratkou FDW nebo LDW.

Toto pojištění je možné si sjednat buď přímo u půjčovny, nebo u jiného poskytovatele pojištění. Půjčovna bude mít toto pojištění dražší, ale v případě pojistné události bude papírování snazší. Při sjednání pojištění u tzv. třetí strany to pro vás bude v případě nehody komplikovanější. Škodu vám půjčovna strhne z depozitu a na vás je, abyste peníze vymáhali u společnosti, u které jste se pojistili.

Dále pak musíte vyřešit i spoluúčast, tedy částku, kterou po vás autopůjčovna aut může chtít v případe poškození auta. Výše této spoluúčasti je různá, je možné si sjednat i nulovou spoluúčast.

Mějte na paměti, že spoluúčast se vztahuje pouze na škody, které vám pojištění kryje. Pokud máte kompletní pojištění s nulovou spoluúčastí, spadají tam všechny škody. Pokud ale máte jen základní pojištění, které kryje jen škody na karoserii, ale vy poškodíte skla, tak je to jiné. Skla nemáte vůbec pojištěna a škodu tak platíte v plné výši vy.

Auto si před převzetím zkontrolujte

Při půjčování auta vám pracovník půjčovny předá desky s dokumenty k autu. V nich bude mimo jiné vyznačeno, na jakých místech a jak je auto poškozeno. Doporučuje se si před opuštěním půjčovny auto také prohlédnout a ideálně si jej natočit nebo nafotit ze všech stran. Budete tak mít i vy v ruce důkaz o tom, v jakém stavu bylo vozidlo, když jste opouštěli půjčovnu.

Pokud na autě zjistíte nějaké neuvedené škrábance, promáčkliny apod., vraťte se do půjčovny a nechte je do protokolu zapsat. Jinak vám hrozí, že půjčovna je zaeviduje až po vašem návratu a naúčtuje je vám, ačkoli jste za ně nemohli.

Máte peníze na depozit?

Součástí půjčení auta je i tzv. depozit. To je částka, kterou si od vás půjčovna aut vezme tzv. do zástavy. Poté, co auto vrátíte, vám půjčovna vrátí tyto peníze. Samozřejmě za předpokladu, že na autě není žádná vada. Pokud jste auto odřeli nebo jinak poškodili, strhne si půjčovna částku na opravu právě z depozitu a vám pak pošle zbytek.

Depozit může činit i okolo 50 000 Kč a nejčastěji jej půjčovny chtějí z kreditní karty. Pokud ji nemáte, bude pro vás půjčení auta o hodně komplikovanější. Některé půjčovny vůbec neakceptují jiné karty, než kreditní. Budete tak muset vybírat z těch málo, kteří budou ochotni si vzít váš depozit z debetní karty. V takovém případě ale budete pravděpodobně muset zaplatit i pojištění s nulovou spoluúčastí.

depozit půjčení auta

Půjčit auto si můžete i v případě, že chcete dát depozit v hotovosti. Půjčoven, které to umožňují, je ale jako šafránu.

Na co si dát pozor

Při podepisování podmínek si je pořádně přečtěte. Některé by vás mohli nemile překvapit. Některé půjčovny totiž uplatňují například limit naježděných kilometrů. To znamená, že za den můžete ujet jen předem stanovený počet kilometrů, a pokud tento limit přešvihnete, platíte v řádu desetikorun za každý další kilometr.

Hledejte proto půjčovny, které nabízí auta s neomezeným nájezdem kilometrů, abyste nebyli limitováni.

Jiné autopůjčovny se snaží získat více peněz tím, že inzerují nabídku, kdy si můžete auto půjčit s plnou nádrží, ale vrátíte jej s prázdnou. Je to ale často trik. V takovém případě si totiž benzín v podstatě předplatíte s tím, že auto můžete vrátit i s prázdnou nádrží. A autopůjčovna si pochopitelně naúčtuje vysokou sazbu za litr benzínu. Paradoxně tak nejlépe vycházejí varianty, kdy si auto půjčíte s plnou nádrží a vrátíte jej s plnou nádrží.

Chcete s autem do více států? Hledejte pozorně

Nebývá ani automatické, že jakmile si v nějaké zemi půjčíte auto, můžete s ním jezdit neomezeně i po okolních státech. Některé půjčovny to zakazují a půjčené auto se smí pohybovat jen na území státu, kde vám bylo zapůjčeno.
Pokud tedy máte v úmyslu s půjčeným autem procestovat více států, hledejte půjčovnu, která to umožňuje. Vše bude napsané v obchodních podmínkách.

Dopředu zvažte i to, kdo bude auto řídit. Za přidání každého dalšího řidiče totiž platíte peníze navíc.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.