půjčené auto

Jak na půjčení auta v zahraničí? - 2. díl

V minulém článku jsme si přiblížili, v jaké fázi plánování dovolené je nejvýhodnější řešit i půjčení auta. Nyní se podíváme na to, jak probíhá samotné převzetí a jaké další dokumenty musíte mít u sebe.

Jak je to se spoluúčastí a s pojištěním?

Součástí půjčení auta je i pojištění. Standardně je to ale pouze CDW pojištění, tedy Collision Damage Waiver. To vám kryje případné škody na karoserii a jen do určité výše. Kromě toho si můžete sjednat pojištění, které kryje poškození interiéru, podvozku, skel, pneumatik atd. Takzvané kompletní pojištění, které obsahuje i tato rizika, se označují zkratkou FDW nebo LDW.

Toto pojištění je možné si sjednat buď přímo u půjčovny, nebo u jiného poskytovatele pojištění. Půjčovna bude mít toto pojištění dražší, ale v případě pojistné události bude papírování snazší. Při sjednání pojištění u tzv. třetí strany to pro vás bude v případě nehody komplikovanější. Škodu vám půjčovna strhne z depozitu a na vás je, abyste peníze vymáhali u společnosti, u které jste se pojistili.

Dále pak musíte vyřešit i spoluúčast, tedy částku, kterou po vás autopůjčovna aut může chtít v případe poškození auta. Výše této spoluúčasti je různá, je možné si sjednat i nulovou spoluúčast.

Mějte na paměti, že spoluúčast se vztahuje pouze na škody, které vám pojištění kryje. Pokud máte kompletní pojištění s nulovou spoluúčastí, spadají tam všechny škody. Pokud ale máte jen základní pojištění, které kryje jen škody na karoserii, ale vy poškodíte skla, tak je to jiné. Skla nemáte vůbec pojištěna a škodu tak platíte v plné výši vy.

Auto si před převzetím zkontrolujte

Při půjčování auta vám pracovník půjčovny předá desky s dokumenty k autu. V nich bude mimo jiné vyznačeno, na jakých místech a jak je auto poškozeno. Doporučuje se si před opuštěním půjčovny auto také prohlédnout a ideálně si jej natočit nebo nafotit ze všech stran. Budete tak mít i vy v ruce důkaz o tom, v jakém stavu bylo vozidlo, když jste opouštěli půjčovnu.

Pokud na autě zjistíte nějaké neuvedené škrábance, promáčkliny apod., vraťte se do půjčovny a nechte je do protokolu zapsat. Jinak vám hrozí, že půjčovna je zaeviduje až po vašem návratu a naúčtuje je vám, ačkoli jste za ně nemohli.

Máte peníze na depozit?

Součástí půjčení auta je i tzv. depozit. To je částka, kterou si od vás půjčovna aut vezme tzv. do zástavy. Poté, co auto vrátíte, vám půjčovna vrátí tyto peníze. Samozřejmě za předpokladu, že na autě není žádná vada. Pokud jste auto odřeli nebo jinak poškodili, strhne si půjčovna částku na opravu právě z depozitu a vám pak pošle zbytek.

Depozit může činit i okolo 50 000 Kč a nejčastěji jej půjčovny chtějí z kreditní karty. Pokud ji nemáte, bude pro vás půjčení auta o hodně komplikovanější. Některé půjčovny vůbec neakceptují jiné karty, než kreditní. Budete tak muset vybírat z těch málo, kteří budou ochotni si vzít váš depozit z debetní karty. V takovém případě ale budete pravděpodobně muset zaplatit i pojištění s nulovou spoluúčastí.

depozit půjčení auta

Půjčit auto si můžete i v případě, že chcete dát depozit v hotovosti. Půjčoven, které to umožňují, je ale jako šafránu.

Na co si dát pozor

Při podepisování podmínek si je pořádně přečtěte. Některé by vás mohli nemile překvapit. Některé půjčovny totiž uplatňují například limit naježděných kilometrů. To znamená, že za den můžete ujet jen předem stanovený počet kilometrů, a pokud tento limit přešvihnete, platíte v řádu desetikorun za každý další kilometr.

Hledejte proto půjčovny, které nabízí auta s neomezeným nájezdem kilometrů, abyste nebyli limitováni.

Jiné autopůjčovny se snaží získat více peněz tím, že inzerují nabídku, kdy si můžete auto půjčit s plnou nádrží, ale vrátíte jej s prázdnou. Je to ale často trik. V takovém případě si totiž benzín v podstatě předplatíte s tím, že auto můžete vrátit i s prázdnou nádrží. A autopůjčovna si pochopitelně naúčtuje vysokou sazbu za litr benzínu. Paradoxně tak nejlépe vycházejí varianty, kdy si auto půjčíte s plnou nádrží a vrátíte jej s plnou nádrží.

Chcete s autem do více států? Hledejte pozorně

Nebývá ani automatické, že jakmile si v nějaké zemi půjčíte auto, můžete s ním jezdit neomezeně i po okolních státech. Některé půjčovny to zakazují a půjčené auto se smí pohybovat jen na území státu, kde vám bylo zapůjčeno.
Pokud tedy máte v úmyslu s půjčeným autem procestovat více států, hledejte půjčovnu, která to umožňuje. Vše bude napsané v obchodních podmínkách.

Dopředu zvažte i to, kdo bude auto řídit. Za přidání každého dalšího řidiče totiž platíte peníze navíc.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • Žena s batohem a letenkami
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?