půjčení auta dovolená

Jak na půjčení auta v zahraničí? - 1. díl

Dovolená se dá trávit různě. Někdo si vystačí s hotelovým resortem u pláže a fakultativním výletem od cestovní kanceláře. Jiný jede takzvaně na vlastní pěst a rád místní zajímavosti poznává po své ose.

Cestovat po své ose se pak dá různými způsoby. Například na Mauriciu, na Srí Lance či v Japonsku se velice dobře budete dopravovat místní dopravou, a to díky její husté síti a četnosti spojů. Naopak na Reunionu je ale místní veřejná doprava komplikovaná. Zajišťuje ji několik dopravců, kteří nejsou vzájemně provázáni a i místní vás často budou odrazovat od toho, abyste pomocí městské dopravy poznávali ostrov. Tam tedy bude půjčené auto nezbytností.

Půjčení auta v zahraničí není nic složitého, zvláště pokud ovládáte alespoň angličtinu. Pokud už ale víte, že si na dovolené auto budete půjčovat, je potřeba podniknout určité kroky ještě před odletem.

V jaké fázi začít řešit půjčení auta?

Pokud si na dovolené plánujete půjčit auto, je ideální řešit jeho půjčení ihned po zakoupení letenek. Jednoduše si v dané destinaci vyhledáte půjčovny aut, které tam působí. V ideálním případě vybírejte z těch, které mají svou pobočku už na letišti, na kterém přistanete.

Rezervace auta takto dopředu má řadu výhod. Můžete si zpravidla vybrat z velkého počtu aut s různými parametry. Pokud vám jde primárně o cenu, seženete takto dopředu i velice levnou variantu. Kromě toho budete vědět, že ihned po příletu na vás bude půjčené auto čekat, pouze podepíšete papíry, zaplatíte depozit a můžete odjet.

Ušetříte tím peníze i čas, kdy nebudete muset půjčení auta řešit až po příletu.

Někdy se může finančně vyplatit i varianta, kdy si auto zarezervujete na pobočce půjčovny ve městě a na na pobočce na letišti. Ceny se totiž někdy mohou výrazně lišit a může tak vyjít levněji se z letiště dopravit do přilehlého města a až tam si auto vyzvednout. Je to ale na úkor vašeho komfortu, a tak je na každém, aby zvážil, kolik ve výsledku ušetří a zda mu to za to stojí či nikoli.

Přes web půjčovny nebo přes vyhledávač?

Rezervovat auto si v zásadě můžete dvěma způsoby. Buď přes vyhledávače aut, nebo přímo na webu dané půjčovny. Nedá se říci, která varianta je levnější. Často se stává, že přes vyhledávače aut budete mít levnější cenu, než když si stejné auto rezervujete přímo přes web dané půjčovny. A někdy je to zase naopak.

Obecně se doporučuje prohlédnout si nejdříve nabídku ve vyhledávači, která sdružuje řadu půjčoven. Poté, co máte auto vybrané, porovnejte cenu ve vyhledávači s cenou, kterou vám nabízí přímo web půjčovny. A zvolte tu, která je nižší.

Naopak se nedoporučuje si auto vybírat až přímo na místě. Tam je totiž půjčení často nejdražší.

Včasnou rezervací nic nezkazíte

Čím více dopředu si auto zarezervujete, tím nižší cenu za něj zaplatíte. Řada půjčoven navíc umožňuje tuto rezervaci bezplatně zrušit do 48 hodin před půjčením, což vám velmi hraje do karet. Kdybyste na poslední chvíli objevili levnější či lepší auto, zkrátka jednu rezervaci zrušíte a vytvoříte jinou.

Pokud budete mít čas, doporučuje se i přes to, že už rezervaci máte, čas od času zkontrolovat nabídky půjčoven. Můžete náhodou natrefit na zajímavou slevovou akci apod., kdy se vám opět vyplatí zrušit stávající rezervaci a vytvořit novou.

Čas vyzvednutí hraje velkou roli

Součástí objednávky a rezervace vybraného auta je také uvedení času vyzvednutí. Ten hraje důležitou roli a jeho nedodržení se vám může prodražit. Platí totiž, že když si auto půjčujete například od 10:30 na 3 dny, musíte jej za 3 dny vrátit rovněž do 10:30. Pokud to nestihnete, započítá vám půjčovna další započatý den.

Při rezervaci také sledujte, jak se hýbe cena při přidání několika dnů navíc. Často má totiž půjčovna některé dny exponované a jiné naopak volnější. Může se tak stát, že když si půjčíte auto na 5 dní, vyjde to finančně skoro stejně, jako byste si ho půjčovali na týden.

V následujícím článku si přiblížíme, jak si zkontrolovat auto při převzetí a jakým způsobem dát půjčovně zálohu.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?