Blog
CestováníPojištění vozu
půjčení auta dovolená

Jak na půjčení auta v zahraničí? - 1. díl

02. března 2020|Monika Šaríková|

Dovolená se dá trávit různě. Někdo si vystačí s hotelovým resortem u pláže a fakultativním výletem od cestovní kanceláře. Jiný jede takzvaně na vlastní pěst a rád místní zajímavosti poznává po své ose.

Cestovat po své ose se pak dá různými způsoby. Například na Mauriciu, na Srí Lance či v Japonsku se velice dobře budete dopravovat místní dopravou, a to díky její husté síti a četnosti spojů. Naopak na Reunionu je ale místní veřejná doprava komplikovaná. Zajišťuje ji několik dopravců, kteří nejsou vzájemně provázáni a i místní vás často budou odrazovat od toho, abyste pomocí městské dopravy poznávali ostrov. Tam tedy bude půjčené auto nezbytností.

Půjčení auta v zahraničí není nic složitého, zvláště pokud ovládáte alespoň angličtinu. Pokud už ale víte, že si na dovolené auto budete půjčovat, je potřeba podniknout určité kroky ještě před odletem.

Porovnat pojištění

V jaké fázi začít řešit půjčení auta?

Pokud si na dovolené plánujete půjčit auto, je ideální řešit jeho půjčení ihned po zakoupení letenek. Jednoduše si v dané destinaci vyhledáte půjčovny aut, které tam působí. V ideálním případě vybírejte z těch, které mají svou pobočku už na letišti, na kterém přistanete.

Rezervace auta takto dopředu má řadu výhod. Můžete si zpravidla vybrat z velkého počtu aut s různými parametry. Pokud vám jde primárně o cenu, seženete takto dopředu i velice levnou variantu. Kromě toho budete vědět, že ihned po příletu na vás bude půjčené auto čekat, pouze podepíšete papíry, zaplatíte depozit a můžete odjet.

Ušetříte tím peníze i čas, kdy nebudete muset půjčení auta řešit až po příletu.

Někdy se může finančně vyplatit i varianta, kdy si auto zarezervujete na pobočce půjčovny ve městě a na na pobočce na letišti. Ceny se totiž někdy mohou výrazně lišit a může tak vyjít levněji se z letiště dopravit do přilehlého města a až tam si auto vyzvednout. Je to ale na úkor vašeho komfortu, a tak je na každém, aby zvážil, kolik ve výsledku ušetří a zda mu to za to stojí či nikoli.

Přes web půjčovny nebo přes vyhledávač?

Rezervovat auto si v zásadě můžete dvěma způsoby. Buď přes vyhledávače aut, nebo přímo na webu dané půjčovny. Nedá se říci, která varianta je levnější. Často se stává, že přes vyhledávače aut budete mít levnější cenu, než když si stejné auto rezervujete přímo přes web dané půjčovny. A někdy je to zase naopak.

Obecně se doporučuje prohlédnout si nejdříve nabídku ve vyhledávači, která sdružuje řadu půjčoven. Poté, co máte auto vybrané, porovnejte cenu ve vyhledávači s cenou, kterou vám nabízí přímo web půjčovny. A zvolte tu, která je nižší.

Naopak se nedoporučuje si auto vybírat až přímo na místě. Tam je totiž půjčení často nejdražší.

Včasnou rezervací nic nezkazíte

Čím více dopředu si auto zarezervujete, tím nižší cenu za něj zaplatíte. Řada půjčoven navíc umožňuje tuto rezervaci bezplatně zrušit do 48 hodin před půjčením, což vám velmi hraje do karet. Kdybyste na poslední chvíli objevili levnější či lepší auto, zkrátka jednu rezervaci zrušíte a vytvoříte jinou.

Pokud budete mít čas, doporučuje se i přes to, že už rezervaci máte, čas od času zkontrolovat nabídky půjčoven. Můžete náhodou natrefit na zajímavou slevovou akci apod., kdy se vám opět vyplatí zrušit stávající rezervaci a vytvořit novou.

Čas vyzvednutí hraje velkou roli

Součástí objednávky a rezervace vybraného auta je také uvedení času vyzvednutí. Ten hraje důležitou roli a jeho nedodržení se vám může prodražit. Platí totiž, že když si auto půjčujete například od 10:30 na 3 dny, musíte jej za 3 dny vrátit rovněž do 10:30. Pokud to nestihnete, započítá vám půjčovna další započatý den.

Při rezervaci také sledujte, jak se hýbe cena při přidání několika dnů navíc. Často má totiž půjčovna některé dny exponované a jiné naopak volnější. Může se tak stát, že když si půjčíte auto na 5 dní, vyjde to finančně skoro stejně, jako byste si ho půjčovali na týden.

V následujícím článku si přiblížíme, jak si zkontrolovat auto při převzetí a jakým způsobem dát půjčovně zálohu.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).