půjčení auta dovolená

Jak na půjčení auta v zahraničí? - 1. díl

Dovolená se dá trávit různě. Někdo si vystačí s hotelovým resortem u pláže a fakultativním výletem od cestovní kanceláře. Jiný jede takzvaně na vlastní pěst a rád místní zajímavosti poznává po své ose.

Cestovat po své ose se pak dá různými způsoby. Například na Mauriciu, na Srí Lance či v Japonsku se velice dobře budete dopravovat místní dopravou, a to díky její husté síti a četnosti spojů. Naopak na Reunionu je ale místní veřejná doprava komplikovaná. Zajišťuje ji několik dopravců, kteří nejsou vzájemně provázáni a i místní vás často budou odrazovat od toho, abyste pomocí městské dopravy poznávali ostrov. Tam tedy bude půjčené auto nezbytností.

Půjčení auta v zahraničí není nic složitého, zvláště pokud ovládáte alespoň angličtinu. Pokud už ale víte, že si na dovolené auto budete půjčovat, je potřeba podniknout určité kroky ještě před odletem.

V jaké fázi začít řešit půjčení auta?

Pokud si na dovolené plánujete půjčit auto, je ideální řešit jeho půjčení ihned po zakoupení letenek. Jednoduše si v dané destinaci vyhledáte půjčovny aut, které tam působí. V ideálním případě vybírejte z těch, které mají svou pobočku už na letišti, na kterém přistanete.

Rezervace auta takto dopředu má řadu výhod. Můžete si zpravidla vybrat z velkého počtu aut s různými parametry. Pokud vám jde primárně o cenu, seženete takto dopředu i velice levnou variantu. Kromě toho budete vědět, že ihned po příletu na vás bude půjčené auto čekat, pouze podepíšete papíry, zaplatíte depozit a můžete odjet.

Ušetříte tím peníze i čas, kdy nebudete muset půjčení auta řešit až po příletu.

Někdy se může finančně vyplatit i varianta, kdy si auto zarezervujete na pobočce půjčovny ve městě a na na pobočce na letišti. Ceny se totiž někdy mohou výrazně lišit a může tak vyjít levněji se z letiště dopravit do přilehlého města a až tam si auto vyzvednout. Je to ale na úkor vašeho komfortu, a tak je na každém, aby zvážil, kolik ve výsledku ušetří a zda mu to za to stojí či nikoli.

Přes web půjčovny nebo přes vyhledávač?

Rezervovat auto si v zásadě můžete dvěma způsoby. Buď přes vyhledávače aut, nebo přímo na webu dané půjčovny. Nedá se říci, která varianta je levnější. Často se stává, že přes vyhledávače aut budete mít levnější cenu, než když si stejné auto rezervujete přímo přes web dané půjčovny. A někdy je to zase naopak.

Obecně se doporučuje prohlédnout si nejdříve nabídku ve vyhledávači, která sdružuje řadu půjčoven. Poté, co máte auto vybrané, porovnejte cenu ve vyhledávači s cenou, kterou vám nabízí přímo web půjčovny. A zvolte tu, která je nižší.

Naopak se nedoporučuje si auto vybírat až přímo na místě. Tam je totiž půjčení často nejdražší.

Včasnou rezervací nic nezkazíte

Čím více dopředu si auto zarezervujete, tím nižší cenu za něj zaplatíte. Řada půjčoven navíc umožňuje tuto rezervaci bezplatně zrušit do 48 hodin před půjčením, což vám velmi hraje do karet. Kdybyste na poslední chvíli objevili levnější či lepší auto, zkrátka jednu rezervaci zrušíte a vytvoříte jinou.

Pokud budete mít čas, doporučuje se i přes to, že už rezervaci máte, čas od času zkontrolovat nabídky půjčoven. Můžete náhodou natrefit na zajímavou slevovou akci apod., kdy se vám opět vyplatí zrušit stávající rezervaci a vytvořit novou.

Čas vyzvednutí hraje velkou roli

Součástí objednávky a rezervace vybraného auta je také uvedení času vyzvednutí. Ten hraje důležitou roli a jeho nedodržení se vám může prodražit. Platí totiž, že když si auto půjčujete například od 10:30 na 3 dny, musíte jej za 3 dny vrátit rovněž do 10:30. Pokud to nestihnete, započítá vám půjčovna další započatý den.

Při rezervaci také sledujte, jak se hýbe cena při přidání několika dnů navíc. Často má totiž půjčovna některé dny exponované a jiné naopak volnější. Může se tak stát, že když si půjčíte auto na 5 dní, vyjde to finančně skoro stejně, jako byste si ho půjčovali na týden.

V následujícím článku si přiblížíme, jak si zkontrolovat auto při převzetí a jakým způsobem dát půjčovně zálohu.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.