Prázdná kožená peněženka

Jak konečně začít spořit? Nejdříve „zaplaťte sami sobě“

30. 6. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Uplynulé měsíce ukázaly, jak důležité je mít finanční rezervy. Pracovníci z oboru gastronomie či služeb by jistě mohli vyprávět. Jasně, že není vše jen o penězích, ale rezerva pro strýčka příhodu vám těžké časy pomůže přečkat snáze.

Třeba se zrovna vás pandemie nijak přímo nedotkla a vaše příjmy nebyly omezeny. Ale nikdy nevíte, co může nastat. Nemusí jít hned o krizi celospolečenskou, která tak nečekaně kvůli onemocnění covid-19 přišla. Může vás potkat těžký úraz na kole, onkologické onemocnění, autonehoda… Těch „blesků z čistého nebe“ je nespočet. Mají společné to, že při absenci rezerv mohou navíc ohrozit vaši finanční stabilitu.

I průzkumy mluví jasně. Podle šetření společnosti Provident Financial nejvíce dopady omezení ekonomiky pocítili lidé bez úspor, finanční situace se zhoršila u 56 % z nich. Z výzkumu dále vyplývá, že adekvátní rezervy má jen opravdu málo Čechů.

Pětina lidí nespoří vůbec a jako důvod udává, že nemá z čeho. Uvedl to však i každý desátý v domácnostech s čistým měsíčním příjmem nad 40 tisíc. Podle Davida Šmejkala, ředitele Poradny při finanční tísni za absencí úspor stojí nedostatečná motivace si je vytvořit, podcenění rizika ztráty příjmu či nenadálých výdajů, případně malý přehled o vlastních financích. Finanční gramotnost Čechů je bohužel stále nízká.

Jak nejlépe spořit peníze

Přibližně pětina Čechů spoří pouze nárazově, když jim měsíčně nějaké finance zbudou. Ovšem tato strategie moc účinná není, 42 % těchto střadatelů má naspořeno jen okolo 10 000 korun. Jako optimální bezpečnou pohotovostní rezervu však odborníci udávají výši šesti platů. Pokud tedy vyděláte třeba 25 000 korun čistého, měli byste mít krátkodobou rezervu ve výši 150 000 korun.

Jak jste na tom vy? Jak se vám daří spořit a budovat vedle krátkodobé rezervy i ty střednědobé a dlouhodobé? Máte jasně daný systém a nastavené trvalé příkazy? Pokud ne, čtěte dále, jak si dát rodinný rozpočet do pořádku a začít správně spořit.

Odrazovým můstkem jsou příjmy versus výdaje

Nejprve vás čeká počítání, klíčovým údajem pro začátek je totiž vaše bilance. Měli byste si sestavit přehled svých příjmů a výdajů. Udělejte si tedy seznam všech čistých příjmů rodiny, neopomeňte ani různé dávky či výživné. Příjmy za delší časové období přepočítejte na měsíc. Následně sepište všechno, za co každý měsíc utrácíte. I výdaje placené jednou ročně – třeba pojistky – rozpočítejte na měsíce.

Díky konečným výsledkům zjistíte, kolik opravdu a za co utrácíte. Pravděpodobně začnete o svém rozpočtu více přemýšlet. Některá čísla budou možná dokonce i „zajímavým“ překvapením. Dokázali byste třeba hned z hlavy říci, kolik utratíte měsíčně za jídlo, jestli třeba zbytečně neplýtváte… Uvidíte, že díky přehledu uděláte různá opatření, která povedou ke stabilizaci rodinného rozpočtu.

Pokud je vaše finanční situace hodně napjatá a výdaje jsou téměř shodné s příjmy, měli byste přistoupit k nepříjemnému škrtání některých výdajů. Neřešený stav by do budoucna mohl znamenat spoustu problémů.

Jak spořit? Hlavně pravidelně

Pokud se každý měsíc (po zajištění veškerých nezbytných plateb a zajištění rizik prostřednictvím kvalitních pojistek) dostanete na kladný výsledek, máte z poloviny vyhráno. Byla by škoda částku bez rozmyslu utratit. Pokud byste se dostali na desetinu příjmu, bude to ideál. Deset procent z příjmu je částka doporučovaná odborníky, kterou byste měli odkládat. Samozřejmě ale čím více, tím lépe. Tyto finance není rozumné nechávat na běžném účtu. Když tam zůstanou, nejspíše i na ně přijde řada a utratíte je.

Rozumné tedy je, když si hned po datu výplaty nastavíte na částku kladného rozdílu trvalý příkaz či příkazy a obnos poputuje na spořicí účet, stavební či penzijní spoření a podobně. Zkrátka a jednoduše, pokud víte, že nemáte dostatečnou disciplínu, pomůže vám dobře nastavený systém v duchu hesla „nejdřív zaplať sobě“. Nemíchejte tak na běžném účtu peníze potřebné k měsíčním platbám s těmi, které jste schopni uspořit – ty mají své místo jinde.

Vedle vybudování dostatečné krátkodobé rezervy myslete i na svoje střednědobé cíle – třeba nové auto či rekonstrukce bydlení. Pro tento účel je ideálním finančním nástrojem stavební spoření či podílové fondy. Nezapomínejte ani na dlouhodobé rezervy, tedy spoření na penzi. O tom více v našem dalším článku Jak, kolik, kdy a proč začít spořit na důchod?

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Nákup páru přes PC
  22. května 2024|Jana Březinová
  Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

  Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

 • Mladý pár a společné finance
  31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
  Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

  Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?