Blog
Cestování
Dovolená

Dovolená v létě 2020: Hory, exotika nebo Lipno?

08. února 2020|Monika Šaríková|

Zájem Čechů o tzv. first minute dovolené vzrostl meziročně o celých 20 %. Nejčastěji vyrážíme relaxovat na týdenní pobyty do dražších hotelů se zajištěným stravováním. Kromě dovolené na horách nás stále více láká také exotika, ale nepohrneme ani pobytem v rodné domovině. Jaké trendy vévodí letošnímu roku?

Když toužíte po horském dobrodružství

Pro spoustu Čechů je dovolená na horách v létě jediným osvědčeným způsobem, jak si odpočinout od každodenních starostí a nekonečného stereotypu. Je to i váš případ? Začněte se poohlížet po ubytování v Krkonoších. Zdolat nejvyšší horu Česka je totiž snem snad každého milovníka vysokohorských túr. Krkonoše nabízí ideální podmínky pro horskou turistiku a na své si tady přijdou i zdatní cyklisté, pro které je zde připravena spousta cyklistických tras.

Neméně kouzelné jsou i Moravskoslezské Beskydy s nejvyšším vrcholem Lysou horou, která patří společně s Radhoštěm a přilehlými Pustevnami mezi nejnavštěvovanější místa Beskyd. Významným centrem Beskyd, které vás seznámí s valašským folklórem ve zdejším skanzenu, je i Rožnov pod Radhoštěm.

Toužíte po treku mimo naši domovinu? Pak se vypravte do Tater – nejvyššího pohoří Slovenska. Nenechte si ujít návštěvu nejvyššího vrcholu Gerlachovského štítu a lanovkou se nechte vyvézt na Lomnický štít, který patří k nejromantičtějším místům Tater. Zpáteční lístek vyjde dospělé na 27 eur a děti na 20 eur.

  • Pozor na specifika pojištění na hory: Překvapit vás mohou výluky týkající se maximální nadmořské výšky, v níž se můžete pohybovat, nebo výčet sportovních disciplín, které vaše pojištění nekryje.


Dovolená

Když chcete trávit léto v exotice

Exotická dovolená v létě má svoje kouzlo. Letošnímu roku vévodí Asie, která stále platí za cenově dostupnou destinaci se službami na vysoké úrovni. Velké oblibě se těší Bali, Thajsko, ale nově exotický Vietnam. Bali láká na starobylé chrámy, magickou přírodu, nádherné „instagramové“ pláže i levné a chutné jídlo.

Do Thajska cestovatelé nejčastěji míří kvůli bohatému podmořskému životu, pestré fauně a floře i dávné historii, která se tu dokonale mísí s moderními stavbami. A Vietnam? Ten vyniká neuvěřitelnou rozmanitostí krajiny, bohatstvím kulturního odkazu dávných civilizací a pestrostí lidových zvyků.

Dostupnější (jak letecky, tak cenově) je dovolená v Africe. Mezi stálice patří nesmrtelný Egypt lákající na bezkonkurenční podmořský život a starobylé památky. Neméně oblíbený je také Tunis vynikající upravenými plážemi a luxusními hotelovými řetězci. Absolutní jedničkou posledních let jsou Kapverdské ostrovy nabízející klidnou a ničím nerušenou dovolenou africkém a turismem stále ještě málo poznamenaném ráji.

  • Pamatujte: Cestovní pojištění není o limitech v tabulkách, ale o službách poskytnutých v nouzi. Je dobré se o nich informovat ještě před tím, než na dovolenou odletíte.


Když je pro vás zárukou pohodové dovolené Česko

Necelá polovina Čechů tráví dovolenou v tuzemsku. Desetina lidí dává přednost chalupě. Pro výlety po tuzemsku jsou pak nejlákavější hrady, zámky a hory zmíněné výše. Nepohrdneme ani návštěvou významných měst, aquaparků a koupališť. Podle Českého statistického úřadu lidé v tuzemsku nejčastěji míří do míst ve Středočeském a Jihočeském kraji.

Oblíbená je i dovolená na Lipně v létě, která se dlouhodobě drží na přední pozici v oblasti rodinných destinací. Lipenské přehradě se ne nadarmo přezdívá „jihočeské moře“. S rozlohou 48,7 kilometru čtverečních představuje vůbec největší vodní plochu u nás a opravdu si tu jako u moře můžete připadat. Kotvící jachty v přístavech jenom umocňují dojem luxusní francouzské nebo chorvatské destinace. Necháte se zlákat?

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).