Cestovní pojištění – srovnání cen

Gronsko - osídlená oblast

Láká vás netradiční dobrodružství uprostřed severské přírody? Toužíte navštívit místo, které odolává turistům napříč kontinenty a zachovává si svou panenskou nevinnost a krásu? Pokud jste alespoň na jednu z výše uvedených otázek odpověděli kladně, pak je pro vás dovolená v Grónsku doslova jako stvořená. Co byste měli vědět před tím, než sem koupíte letenky? Tady je pár tipů.

Základní grónská fakta a informace

Grónsko geograficky leží v Severní Americe. Přesto je ale autonomní součástí Dánska, s nímž má společnou nejen měnu, ale i monarchu. Rozloha země činí 2 166 000 km2, a žije zde asi 56 000 stálých obyvatel, což rozhodně není mnoho. Značná část grónského obyvatelstva je navíc soustředěna do hlavního města Nuuk. Úředním jazykem je grónština, vcelku obstojně se tady ale domluvíte také dánsky a výjimečně i anglicky. Grónsko je největším ostrovem a leží severozápadně od Islandu v arktické oblasti Severní Ameriky.

Dvě turistické sezóny

Pokud bychom hledali odpověď na otázku, kdy je nejvhodnější do Grónska vycestovat, pak zjistíme, že tady panují vlastně dvě hlavní turistické sezóny. Nejlepší termín návštěvy v zimním období je od poloviny března do konce dubna. V tu dobu je hladina moře ještě obvykle pokrytá ledem a k přepravě je možné využít snowmobil nebo tradiční psí spřežení. Žádanou výhodou je i dostatek slunečního svitu. V tomhle období tady slunce svítí zhruba šestnáct hodin denně. Druhá sezóna začíná zhruba v polovině července a končí v půlce září, kdy je v Grónsku dlouhý den a v podstatě nejteplejší počasí. Díky tomu, že led se na moři vyskytuje jen výjimečně, přepravovat se tady můžete menšími rybářskými loďkami.

Kdo by měl dovolené v Grónsku dát šanci?

Pokud přemýšlíte, jestli koupit letenky do Grónska nebo raději zvolit jinou severskou destinaci, pak je dobré vědět, že Grónsko je sice zemí drsnou a divokou, na druhou stranu jde prakticky o nedotčený kus země, který se může pochlubit úžasnou a neopakovatelnou atmosférou. Dovolená v Grónsku nadchne každého, kdo propadl kráse severských krajin. Ohromí vás zdejší krajina, barevné inuitské vesnice rozprostřené po členitém skalnatém pobřeží i žulové skály, které si oblíbí především nároční horolezci. Na své si tady přijdou i milovníci lyžování a dalších zimních sportů. Každý, kdo Grónsko navštíví, má jedinečnou možnost pohybovat se několik dnů nebo týdnů v liduprázdné divoké krajině, jež nemá na naší planetě obdoby.

Gronsko - ledovec ústící do moře

Průvodci a nebezpečí, které vám tady hrozí

Pokud řešíte, jestli se Grónskem potloukat sami nebo využít služeb zkušeného průvodce, pak je určitě dobré zvolit druhou zmíněnou variantu. Pro cestovatele je obecně komfortnější a bezpečnější pohybovat se v organizované skupině. Další výhodou tohoto rozhodnutí je i ekonomická stránka věci, protože jednotlivé přesuny a transporty jsou zde mimořádně nákladné a nějaká forma veřejné dopravy zde prakticky neexistuje. Pokud bychom se blíže zaměřili na případná rizika a nebezpečí, která vám během dovolené v Grónsku hrozí, pak musíme určitě zmínit přítomnost divokých zvířat v odlehlejších oblastech, stejně jako obří plovoucí ledové kry, které se mohou kdykoliv rozpadnout či překlopit a pak jsou nebezpečné jak na mořské hladině, tak i na samotném mořském pobřeží. Nebezpečné jsou i silné větry Piteraq, které se ojediněle mohou vyskytnout i v letním období.

Jaká místa v Grónsku navštívit?

Pokud se do Grónska plánujete vydat, nenechte si ujít příležitost navštívit východní pobřeží, kde se nachází pouze dvě obydlené oblasti. Jednou z nich je Tassilaqu, kde zjistíte, jak žijí původní grónští obyvatelé. Za návštěvu stojí i Sermeq Kujalleq - nejproduktivnější ledovec severní polokoule a zároveň největší ledovec, který ústí v moři. Dech beroucí je i ostrůvek Disko, který láká především dramatickou krajinou se strmými útesy, zvedajícími se do výšky 1 000 metrů. Během návštěvy Grónska si také rozhodně nenechte ujít možnost svézt se psím spřežením nebo přespání v horské chatě přímo na ledovci.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2