Dálnice D13

Dálniční známky 2020: Kde je koupit a kolik za ně

2. 3. 2020
|
Délka čtení: 3 min.

Rok 2020 je posledním, kdy budou na českých dálnicích k vidění papírové dálniční známky. Od roku 2021 bude spuštěn elektronický systém dálničních známek. Do té doby je nutné kupovat papírové kupóny. Kolik stojí a kde je lze koupit?

Dálniční známky v ČR

Jízda na dálnicích (tj. silniční úseky označené dopravními značkami “Dálnice” a “Konec dálnice”) na území ČR je zpoplatněná formou paušální poplatku.

Dálniční známku musí mít při průjezdu každý osobní automobil s celkovou hmotnosti do 3 500 kg. Dálniční známku nemusí mít motocykly a pro nákladní vozidla s celkovou hmotností nad 3 500 kg platí elektronické mýto.

Od platby dálničního poplatku jsou osvobozeny pouze:

  • osoby přepravující držitele průkazu ZTP II. stupně avšak s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou

  • držitele průkazu ZTP III. stupně, pokud držitelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká

  • osoby přepravující nezaopatřené děti, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastosou, pokud rodiče nebo jim naroveň postavené osoby pobírají příspěvek na provoz silničního motorového vozidla podle zvláštního právního předpisu

Platnost dálniční známky v ČR

V České republice existují celkem tři varianty dálničních známek, které se liší délkou platnosti a cenou.

  • Desetidenní dálniční známka - platnost činí 10 dní a první den je nutné viditelně proštípnutím označit na dálniční známce před nalepením

  • Třicetidenní (měsíční) dálniční známka - známka platí 30 dní a první den platnosti je nutné viditelně označit před nalepením dálniční známky

  • Roční dálniční známka - známka je platná vždy od 1.prosince předchozího roku až do 31. ledna následujícího roku

Dálniční známka - cena

Cena dálničních známek se odvíjí podle doby platnosti. Pro rok 2020 jsou ceny stejné jako v předešlých letech. S přechodem na elektronický systém v příštím roce by však mělo dojít ke zdražení.

Typ dálniční známkyCena pro rok 2020

Desetidenní

310 Kč

Měsíční

440 Kč

Roční

1 500 Kč


Dálnice D14

Kde koupit dálniční známku?

Prodej nových dálničních kupónů bývá tradičně spuštěn vždy na konci roku. Prodejní místa jsou označena speciální samolepkou a cena dálničních známek je pevně stanovená. Prodejci nesmí cenu žádným způsobem upravovat.

Dálniční známky lze koupit:

  • na čerpacích stanicích

  • v okolí hraničních přechodů

  • na pobočkách Autoklubu Bohemia Assistance

  • na pobočkách České pošty

  • ve vybraných supermarketech

Kam nalepit dálniční známku

Dálniční známku nelze lepit na jakékoliv místo, které řidič uzná za vhodné. Stávající papírová dálniční známka má 2 díly. První díl představuje nálepka určená k nalepení na čelní sklo auta a lepí se zevnitř na čelní skla do pravého dolního rohu na straně spolujezdce. Druhý díl představuje kontrolní útržek.

Oba díly musí mít stejné sériové číslo a vyplněnou státní poznávací značku vozidla. Není-li SPZ vyplněná, je dálniční kupón považován za neplatný. Za neplatný je rovněž považován desetidenní nebo měsíční kupón bez vyznačené platnosti.

Pokuty za nevylepenou nebo neplatnou dálniční známku

Každý řidič, který vjede na dálnici bez platné dálniční známky, se vystavuje riziku finančního postihu. Známky náhodně kontrolují hlídky Policie ČR a příslušníci Celní správy. Výše v pokuty v případě nevylepené nebo neplatné dálniční známky činí až 5 000 Kč na místě a ve správním řízení může vyšplhat až na 100 000 Kč.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.