cestování autem kufr

Co vyřešit, než vyrazíte na dovolenou autem? - 2. díl

V minulém článku jsme si rozebrali, co je potřeba zařídit, než vyrazíte s autem do zahraničí. Nyní se podíváme, co dalšího možná budete muset vyřešit, než vás bude čekat zasloužená dovolená.

Co když nejedete svým vozem?

Další papír si pak musíte obstarat v případě, že cestujete vozem, který vám půjčil například kamarád. Bohužel neplatí, že stačí, když vám od vozu předá klíčky a vy pojedete. Pokud překročíte hranici České republiky, je nutné mít písemné potvrzení vlastníka vozidla o tom, že vám auto půjčil.

Samotné potvrzení by mělo být ideálně v cizím jazyce, nejlépe v angličtině. Jinak totiž nedokážete, že necestujete například kradeným vozem.

Vezměte si i formuláře pro případ nehody

Myslete i na to, že se vám v zahraničí může stát dopravní nehoda. Ať jste sebelepší řidič, neovlivníte vše. Vy chybu udělat nemusíte, někdo může nabourat do vás.

Před odjezdem z České republiky si proto zkontrolujte, že máte v autě formulář “Evropský záznam o dopravní nehodě”, klidně i v několika kopiích. Jde o obsahově stejný formulář, jaký se vyplňuje v České republice, jen tento je v cizím jazyce. Pro jistotu si tak můžete vzít i ten český, abyste věděli, co přesně máte vyplnit.

Naplánujte si trasu

Plánování trasy vám může ušetřit čas i peníze. Pokud víte, že se někde tvoří dlouhé kolony, je výhodné dané místo objet. Sice delší cesta, ale paradoxně mnohdy strávíte na cestě kratší dobu, když se vyhnete dlouhému stání v kolonách.

Někdo zase vynechává placené úseky dálnic, aby za cestu ušetřil. V některých státech se platí i průjezd vybranými tunely, tak řada cestovatelů vynechává i je.

Naopak pokud chcete jet nejkratší trasou a platba dálniční známky vám nevadí, ještě před odjezdem si zjistěte, kde je možné tyto známky koupit. Mnohdy se stane, že najedete na dálnicí v cizí zemi, dálniční známku nemáte a řadu kilometrů vyhlížíte benzinovou pumpu, abyste si známku koupili. To už se ale vystavujete pokutě.

V některý státech, například na Slovensku, je možné si dálniční známku koupit i dopředu on-line.

Cestování se psem

Berete i mazlíčka?

Pokud s vámi na dovolenou autem jede i domácí mazlíček, je potřeba počítat s dalším zařizováním. Je v podstatě jedno, s jakým zvířetem cestujete, vždycky musí mít vlastní pas, respektive mezinárodní průkaz pro malá zvířata. Ten vám vystaví veterinář, kterému provádění těchto úkonů schválila krajská veterinární správa.

Zvíře musí mít čip nebo tetování, a také možná některá očkování.

Další komplikace nastávají, pokud se zvířetem nejede i jeho majitel. Na to je potřeba myslet a pro všechny případy si do pasu zvířete nechat zapsat i další osoby, které zvíře na zahraniční cestě doprovází. Za tímto účelem je také potřeba doprovázející osobě vypsat písemnou plnou moc, která ji opravňuje k tomu, aby s sebou zvíře do zahraničí vezla. Tuto plnou moc pak pochopitelně musí mít u sebe.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?