cestování autem kufr

Co vyřešit, než vyrazíte na dovolenou autem? - 2. díl

V minulém článku jsme si rozebrali, co je potřeba zařídit, než vyrazíte s autem do zahraničí. Nyní se podíváme, co dalšího možná budete muset vyřešit, než vás bude čekat zasloužená dovolená.

Co když nejedete svým vozem?

Další papír si pak musíte obstarat v případě, že cestujete vozem, který vám půjčil například kamarád. Bohužel neplatí, že stačí, když vám od vozu předá klíčky a vy pojedete. Pokud překročíte hranici České republiky, je nutné mít písemné potvrzení vlastníka vozidla o tom, že vám auto půjčil.

Samotné potvrzení by mělo být ideálně v cizím jazyce, nejlépe v angličtině. Jinak totiž nedokážete, že necestujete například kradeným vozem.

Vezměte si i formuláře pro případ nehody

Myslete i na to, že se vám v zahraničí může stát dopravní nehoda. Ať jste sebelepší řidič, neovlivníte vše. Vy chybu udělat nemusíte, někdo může nabourat do vás.

Před odjezdem z České republiky si proto zkontrolujte, že máte v autě formulář “Evropský záznam o dopravní nehodě”, klidně i v několika kopiích. Jde o obsahově stejný formulář, jaký se vyplňuje v České republice, jen tento je v cizím jazyce. Pro jistotu si tak můžete vzít i ten český, abyste věděli, co přesně máte vyplnit.

Naplánujte si trasu

Plánování trasy vám může ušetřit čas i peníze. Pokud víte, že se někde tvoří dlouhé kolony, je výhodné dané místo objet. Sice delší cesta, ale paradoxně mnohdy strávíte na cestě kratší dobu, když se vyhnete dlouhému stání v kolonách.

Někdo zase vynechává placené úseky dálnic, aby za cestu ušetřil. V některých státech se platí i průjezd vybranými tunely, tak řada cestovatelů vynechává i je.

Naopak pokud chcete jet nejkratší trasou a platba dálniční známky vám nevadí, ještě před odjezdem si zjistěte, kde je možné tyto známky koupit. Mnohdy se stane, že najedete na dálnicí v cizí zemi, dálniční známku nemáte a řadu kilometrů vyhlížíte benzinovou pumpu, abyste si známku koupili. To už se ale vystavujete pokutě.

V některý státech, například na Slovensku, je možné si dálniční známku koupit i dopředu on-line.

Cestování se psem

Berete i mazlíčka?

Pokud s vámi na dovolenou autem jede i domácí mazlíček, je potřeba počítat s dalším zařizováním. Je v podstatě jedno, s jakým zvířetem cestujete, vždycky musí mít vlastní pas, respektive mezinárodní průkaz pro malá zvířata. Ten vám vystaví veterinář, kterému provádění těchto úkonů schválila krajská veterinární správa.

Zvíře musí mít čip nebo tetování, a také možná některá očkování.

Další komplikace nastávají, pokud se zvířetem nejede i jeho majitel. Na to je potřeba myslet a pro všechny případy si do pasu zvířete nechat zapsat i další osoby, které zvíře na zahraniční cestě doprovází. Za tímto účelem je také potřeba doprovázející osobě vypsat písemnou plnou moc, která ji opravňuje k tomu, aby s sebou zvíře do zahraničí vezla. Tuto plnou moc pak pochopitelně musí mít u sebe.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • motorkář v Alpách
    23. září 2023|Petr Pohůdka
    Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

    Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?