Blog
Cestování
cestování autem kufr

Co vyřešit, než vyrazíte na dovolenou autem? - 2. díl

10. února 2020|Sára Nováková|

V minulém článku jsme si rozebrali, co je potřeba zařídit, než vyrazíte s autem do zahraničí. Nyní se podíváme, co dalšího možná budete muset vyřešit, než vás bude čekat zasloužená dovolená.

Co když nejedete svým vozem?

Další papír si pak musíte obstarat v případě, že cestujete vozem, který vám půjčil například kamarád. Bohužel neplatí, že stačí, když vám od vozu předá klíčky a vy pojedete. Pokud překročíte hranici České republiky, je nutné mít písemné potvrzení vlastníka vozidla o tom, že vám auto půjčil.

Samotné potvrzení by mělo být ideálně v cizím jazyce, nejlépe v angličtině. Jinak totiž nedokážete, že necestujete například kradeným vozem.

Porovnat povinné ručení

Vezměte si i formuláře pro případ nehody

Myslete i na to, že se vám v zahraničí může stát dopravní nehoda. Ať jste sebelepší řidič, neovlivníte vše. Vy chybu udělat nemusíte, někdo může nabourat do vás.

Před odjezdem z České republiky si proto zkontrolujte, že máte v autě formulář “Evropský záznam o dopravní nehodě”, klidně i v několika kopiích. Jde o obsahově stejný formulář, jaký se vyplňuje v České republice, jen tento je v cizím jazyce. Pro jistotu si tak můžete vzít i ten český, abyste věděli, co přesně máte vyplnit.

Naplánujte si trasu

Plánování trasy vám může ušetřit čas i peníze. Pokud víte, že se někde tvoří dlouhé kolony, je výhodné dané místo objet. Sice delší cesta, ale paradoxně mnohdy strávíte na cestě kratší dobu, když se vyhnete dlouhému stání v kolonách.

Někdo zase vynechává placené úseky dálnic, aby za cestu ušetřil. V některých státech se platí i průjezd vybranými tunely, tak řada cestovatelů vynechává i je.

Naopak pokud chcete jet nejkratší trasou a platba dálniční známky vám nevadí, ještě před odjezdem si zjistěte, kde je možné tyto známky koupit. Mnohdy se stane, že najedete na dálnicí v cizí zemi, dálniční známku nemáte a řadu kilometrů vyhlížíte benzinovou pumpu, abyste si známku koupili. To už se ale vystavujete pokutě.

V některý státech, například na Slovensku, je možné si dálniční známku koupit i dopředu on-line.

Cestování se psem

Berete i mazlíčka?

Pokud s vámi na dovolenou autem jede i domácí mazlíček, je potřeba počítat s dalším zařizováním. Je v podstatě jedno, s jakým zvířetem cestujete, vždycky musí mít vlastní pas, respektive mezinárodní průkaz pro malá zvířata. Ten vám vystaví veterinář, kterému provádění těchto úkonů schválila krajská veterinární správa.

Zvíře musí mít čip nebo tetování, a také možná některá očkování.

Další komplikace nastávají, pokud se zvířetem nejede i jeho majitel. Na to je potřeba myslet a pro všechny případy si do pasu zvířete nechat zapsat i další osoby, které zvíře na zahraniční cestě doprovází. Za tímto účelem je také potřeba doprovázející osobě vypsat písemnou plnou moc, která ji opravňuje k tomu, aby s sebou zvíře do zahraničí vezla. Tuto plnou moc pak pochopitelně musí mít u sebe.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).