dovolená cesta autem

Co vyřešit, než vyrazíte na dovolenou autem? - 1. díl

Řada cestovatelů se každoročně chystá na dovolenou k moři vlastním autem. Je v tom pohodlí a komfort zastavit si kdekoli chcete a jet vlastním tempem. Je ale dobré se na takovou cestu připravit, ať vás pak auto někde nenechá, případně ať se nedostanete do potíží, z nichž vám vlivem nedostatečné přípravy nemá kdo pomoci.

Servis auta

Před samotnou cestou na dovolenou auto zkontrolujte, ať víte, že nemá nějaké skryté potíže. Kontrolu můžete částečně provést i sami, nebo můžete vůz svěřit odborníkům v servisu.

V autorizovaném servisu váš vůz prohlédne profesionál a může odhalit to, čeho byste si laickým pohledem nemuseli všimnout. Zabere to ale nějaký čas, možná se budete dokonce muset objednat na nějaký termín. To může být problematické zejména v případě, kdy autem k moři odjíždíte už za pár dní a nedaří se vám domluvit čas, kdy máte volno vy i servis. Takovou prohlídku je tedy potřeba plánovat s předstihem. Což se ale doporučuje obecně i v případě, že si prohlídku provedete sami, abyste na případnou opravu měli čas.

Při kontrole v servisu by vám měli zkontrolovat zejména tlumiče, sbíhavost kol, stav baterie a proces jejího dobíjení, kvalitu motorového oleje a její stav, stav brzdových destiček a plno dalších součástek, které si sami nezkontrolujete.

Oproti tomu prohlídku auta na vlastní pěst si můžete provést i doma v garáži, a to jen podle vašich časových možností. Bude to také levnější, jelikož v servisu byste za prohlédnutí auta museli zaplatit. Takto budete muset platit jen v případě, že najdete nějakou závadu a tu budete potřebovat před odjezdem vyřešit.

Co máte pojištěno?

Ještě před odjezdem udělejte inventuru ve svých pojistných smlouvách, které máte na auto uzavřené, tedy povinné ručení a případně i havarijní pojištění. Pokud si nejste jisti, informujte se u své pojišťovny, jaké všechny služby máte v ceně pojištění.

Zejména by vás mělo zajímat, co vám pojištění kryje v případě asistence a hrazení nákladů. Zda vám pojišťovna zajistí případný odtah vozu domů, nebo jen do nejbližšího servisu, jestli vám proplatí náklady na návrat domů, když vaše auto bude muset zůstat na místě, případně náklady na ubytování apod.

A můžete také zvážit také sjednání krátkodobého havarijního pojištění jen na dobu dovolené u moře.

Zvažte i připojištění vozidla

Samozřejmě platí, že i v zahraničí je vaše povinné ručení a havarijní pojištění platné, a to vždy ve státech, které jsou uvedené na zelené kartě.

A i když třeba standardně nemáte havarijní pojištění sjednané, zvažte před odjezdem na dovolenou možnost sjednání připojištění auta, a to formou tzv. krátkodobého havarijního pojištění. To si lidé sjednávají například právě na dovolenou v zahraničí. Některé pojišťovny mají jako nejkratší možnou dobu pojištění měsíc, jiné mohou poskytovat i kratší.

Ještě před odjezdem se pak informujte u vaší pojišťovny, jaké služby vaše povinné ručení či havarijní pojištění obsahuje. Standardně to u havarijního pojištění budou rizika havárie, odcizení, živlů a vandalismu, ale konkrétní nabídky se budou u jednotlivých pojišťoven lišit.

Někdy zajistí i hotel

V rámci asistenčních služeb pak můžete mít sjednaný poměrně široký servis. V nabídce bývá například bezplatný odtah (zpravidla však jen do nejbližšího servisu), zajištění ubytování atd. Další služby mohou být volitelné za příplatek, jako zajištění dopravy zpět do České republiky, pomoc v případě, že vám dojde benzín nebo si zabouchnete klíčky, pojištění skel, pojištění střetu se zvěří, pojištění GAP a další.

dovolená rozbité auto

Máte všechny formuláře a dokumenty?

Před odjezdem zkontrolujte, že s sebou vezete i všechny potřebné dokumenty. Primární je řidičský průkaz. Ten vám vystačí pro cesty v rámci Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru.

Mezi státy EU a EHP patří: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie, Norsko, Lichtenštejnsko, Island.

Pokud jedete dál, budete potřebovat tzv. mezinárodní řidičský průkaz. Ten se vyřizuje se na odboru evidence řidičů, a to na obecním úřadě s rozšířenou působností. V Praze pak na Registru řidičů odboru dopravněsprávních činností Magistrátu hlavního města Prahy.

Od července 2018 platí, že k vyřízení můžete využít jakýkoli obecní úřad s rozšířenou působností, a ne pouze ten, který spadá do obvodu, v němž máte trvalé bydliště. Seznam obecních úřadů s rozšířenou působností naleznete na webu Ministerstva dopravy.

Pozor na zmatky

Dále musíte vézt tzv. malý technický průkaz, tedy osvědčení o registraci vozidla, a dále pak zelenou kartu. Tady ovšem dejte pozor. Státy, do kterých vám platí český řidičský průkaz a státy, které uznávají české povinné ručení, nejsou totožné.

Vzhledem k tomu, že pravidla nejsou jednotná, se některým řidičům trochu mohou poplést státy, kam si musí a nemusí zařizovat mezinárodní řidičský průkaz a státy, kam si musí zřizovat i hraniční pojištění, pokud jim tam povinné ručení neplatí.

Například ve Švýcarsku vám platí povinné ručení z České republiky, ale neplatí vám tam řidičský průkaz zde vydaný. Ve Švýcarsku musíte mít ten mezinárodní.

V následujícím článku si přiblížíme, jak vyřešit papírově situaci, kdy třeba nejedete na dovolenou vlastním autem, ale půjčil vám ho kamarád.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • motorkář v Alpách
    23. září 2023|Petr Pohůdka
    Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

    Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?