dovolená cesta autem

Co vyřešit, než vyrazíte na dovolenou autem? - 1. díl

Řada cestovatelů se každoročně chystá na dovolenou k moři vlastním autem. Je v tom pohodlí a komfort zastavit si kdekoli chcete a jet vlastním tempem. Je ale dobré se na takovou cestu připravit, ať vás pak auto někde nenechá, případně ať se nedostanete do potíží, z nichž vám vlivem nedostatečné přípravy nemá kdo pomoci.

Servis auta

Před samotnou cestou na dovolenou auto zkontrolujte, ať víte, že nemá nějaké skryté potíže. Kontrolu můžete částečně provést i sami, nebo můžete vůz svěřit odborníkům v servisu.

V autorizovaném servisu váš vůz prohlédne profesionál a může odhalit to, čeho byste si laickým pohledem nemuseli všimnout. Zabere to ale nějaký čas, možná se budete dokonce muset objednat na nějaký termín. To může být problematické zejména v případě, kdy autem k moři odjíždíte už za pár dní a nedaří se vám domluvit čas, kdy máte volno vy i servis. Takovou prohlídku je tedy potřeba plánovat s předstihem. Což se ale doporučuje obecně i v případě, že si prohlídku provedete sami, abyste na případnou opravu měli čas.

Při kontrole v servisu by vám měli zkontrolovat zejména tlumiče, sbíhavost kol, stav baterie a proces jejího dobíjení, kvalitu motorového oleje a její stav, stav brzdových destiček a plno dalších součástek, které si sami nezkontrolujete.

Oproti tomu prohlídku auta na vlastní pěst si můžete provést i doma v garáži, a to jen podle vašich časových možností. Bude to také levnější, jelikož v servisu byste za prohlédnutí auta museli zaplatit. Takto budete muset platit jen v případě, že najdete nějakou závadu a tu budete potřebovat před odjezdem vyřešit.

Co máte pojištěno?

Ještě před odjezdem udělejte inventuru ve svých pojistných smlouvách, které máte na auto uzavřené, tedy povinné ručení a případně i havarijní pojištění. Pokud si nejste jisti, informujte se u své pojišťovny, jaké všechny služby máte v ceně pojištění.

Zejména by vás mělo zajímat, co vám pojištění kryje v případě asistence a hrazení nákladů. Zda vám pojišťovna zajistí případný odtah vozu domů, nebo jen do nejbližšího servisu, jestli vám proplatí náklady na návrat domů, když vaše auto bude muset zůstat na místě, případně náklady na ubytování apod.

A můžete také zvážit také sjednání krátkodobého havarijního pojištění jen na dobu dovolené u moře.

Zvažte i připojištění vozidla

Samozřejmě platí, že i v zahraničí je vaše povinné ručení a havarijní pojištění platné, a to vždy ve státech, které jsou uvedené na zelené kartě.

A i když třeba standardně nemáte havarijní pojištění sjednané, zvažte před odjezdem na dovolenou možnost sjednání připojištění auta, a to formou tzv. krátkodobého havarijního pojištění. To si lidé sjednávají například právě na dovolenou v zahraničí. Některé pojišťovny mají jako nejkratší možnou dobu pojištění měsíc, jiné mohou poskytovat i kratší.

Ještě před odjezdem se pak informujte u vaší pojišťovny, jaké služby vaše povinné ručení či havarijní pojištění obsahuje. Standardně to u havarijního pojištění budou rizika havárie, odcizení, živlů a vandalismu, ale konkrétní nabídky se budou u jednotlivých pojišťoven lišit.

Někdy zajistí i hotel

V rámci asistenčních služeb pak můžete mít sjednaný poměrně široký servis. V nabídce bývá například bezplatný odtah (zpravidla však jen do nejbližšího servisu), zajištění ubytování atd. Další služby mohou být volitelné za příplatek, jako zajištění dopravy zpět do České republiky, pomoc v případě, že vám dojde benzín nebo si zabouchnete klíčky, pojištění skel, pojištění střetu se zvěří, pojištění GAP a další.

dovolená rozbité auto

Máte všechny formuláře a dokumenty?

Před odjezdem zkontrolujte, že s sebou vezete i všechny potřebné dokumenty. Primární je řidičský průkaz. Ten vám vystačí pro cesty v rámci Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru.

Mezi státy EU a EHP patří: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie, Norsko, Lichtenštejnsko, Island.

Pokud jedete dál, budete potřebovat tzv. mezinárodní řidičský průkaz. Ten se vyřizuje se na odboru evidence řidičů, a to na obecním úřadě s rozšířenou působností. V Praze pak na Registru řidičů odboru dopravněsprávních činností Magistrátu hlavního města Prahy.

Od července 2018 platí, že k vyřízení můžete využít jakýkoli obecní úřad s rozšířenou působností, a ne pouze ten, který spadá do obvodu, v němž máte trvalé bydliště. Seznam obecních úřadů s rozšířenou působností naleznete na webu Ministerstva dopravy.

Pozor na zmatky

Dále musíte vézt tzv. malý technický průkaz, tedy osvědčení o registraci vozidla, a dále pak zelenou kartu. Tady ovšem dejte pozor. Státy, do kterých vám platí český řidičský průkaz a státy, které uznávají české povinné ručení, nejsou totožné.

Vzhledem k tomu, že pravidla nejsou jednotná, se některým řidičům trochu mohou poplést státy, kam si musí a nemusí zařizovat mezinárodní řidičský průkaz a státy, kam si musí zřizovat i hraniční pojištění, pokud jim tam povinné ručení neplatí.

Například ve Švýcarsku vám platí povinné ručení z České republiky, ale neplatí vám tam řidičský průkaz zde vydaný. Ve Švýcarsku musíte mít ten mezinárodní.

V následujícím článku si přiblížíme, jak vyřešit papírově situaci, kdy třeba nejedete na dovolenou vlastním autem, ale půjčil vám ho kamarád.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • pohonne-hmoty
    24. ledna 2024|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

  • 10. ledna 2024|Jana Březinová
    Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

    Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

  • Auto po autonehodě
    28. prosince 2023|Jana Březinová
    Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

    Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?