technická kontrola

Co potřebujete vědět o technické kontrole auta? - 1. díl

Na stanici technické kontroly vozu musíte jednou za 2 roky. Pokud vám platnost technické kontroly vyprší a nezařídíte si novou, oficiálně s vozem nesmíte na pozemní komunikaci. Ne vždy také platí, že když už se na technickou kontrolu objednáte, že v pořádku projdete. Na co se připravit?

Kde zjistím, do kdy mi současná technická platí?

Pokud si nejste jisti, do kdy máte platnou stávající technickou kontrolu, dají se tyto informace velice snadno zjistit. Jsou uvedeny na dvou místech. Tím prvním je červená nálepka na zadní SPZ, kde je uveden rok a měsíc příští kontroly.

Druhou možností je podívat se do velkého technického průkazu, který pak kromě roku a měsíce obsahuje i konkrétní den platnosti. Do tohoto data si tedy musíte opatřit novou technickou kontrolu.

Dát auto do servisu?

Bývá nepsaným pravidlem, že před návštěvou technické kontroly dávají lidé svůj vůz do servisu. Od poslední technické kontroly se totiž mohlo leccos změnit a jejich auto by možná kvůli malé vadě nemuselo projít.

Když svěříte servis auta odborníkovi v autoservisu, máte jistotu, že vaše auto technickou kontrolou projde. Přípravu na technickou kontrolu dělají autoservisy běžně a ví přesně, na které detaily se na technické kontrole zaměřují.

Základní kontrolu provedete i sami

Základní kontrolu auta si ale provedete i sami. Předně zkontrolujte, jestli všechny kontrolky svítí a vše bliká. Také světla musí svítit bez vad.

Zkontrolujte celý automobil, a to od elektrického stahování oken, přes stěrače, ostřikovače a hloubku dezénu pneumatik.

Tu nepodceňte. Minimální tolerovaná hloubka dezénu u zimních pneumatik jsou 4 mm, u letních pak 1,6 mm. Pokud vám ale v kterékoli části pneumatiky nebo na jakékoli z pneumatik naměří nižší hloubku, vaše auto automaticky technickou kontrolou neprojde a musíte se objednat znovu s tím, že do příště nedostatky odstraníte.

Součástí technické kontroly je pak i kontrola povinné výbavy, kterou musíte mít rovněž v pořádku. V současné době musíte v rámci České republiky vozit tuto povinnou výbavu:

  • autolékárničku,

  • výstražný trojuhelník,

  • reflexní vestu,

V autolékárničce musíte vozit:

  • Po třech kusech hotový obvaz s 1 polštářkem

  • Po třech kusech hotový obvaz se 2 polštářky

  • Cívka, hladká náplast

  • Škrtící pryžové obinadlo

  • Rukavice pryžové či latexové

  • Isotermickou folii s minimálními rozměry 140 x 200 cm

  • Zahnuté nůžky v antikorozní úpravě s oblými rohy

A dále musíte vozit také náhradní kolo, klíč na matice, a příruční zvedák, a to v případě, že vaše auto nemá pneumatiky, které umožňují i nouzové dojetí po defektu a zároveň tento defekt indikují. A nebo pokud nevlastníte vozidlo, které je vybaveno prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky. Tato pneumatika rovněž musí umožňovat nouzové dojetí i s defektem. Nebo pokud nemáte pro vozidlo zajištěnou asistenční službu, která zajišťuje výměnu či opravu defektní pneumatiky v rámci území celé České republiky 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Jak dopředu se objednat?

V některých měsících může být zájem o technickou kontrolu vyšší, a čekací doby tak mohou být delší. Ideální je objednávat se alespoň měsíc dopředu, abyste si zajistili, že dostanete termín před koncem platnosti stávající technické kontroly, a ne až po ní.

Stanici technické kontroly, na které chcete kontrolu provést, si můžete vybrat sami podle svého uvážení. Nesouvisí s vaším trvalým bydlištěm ani jiným faktorem. Klidně jich můžete obvolat několik a vybrat si tu, kde vás vezmou nejrychleji, nebo ve vámi požadovaném dni a čase.

V následujícím článku se podíváme na to, co musíte s sebou na technickou kontrolu přivézt a s čím počítat. A také, kolik za technickou kontrolu budete platit.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?