Blog
Pojištění vozu
technická kontrola

Co potřebujete vědět o technické kontrole auta? - 1. díl

07. června 2020|Sára Nováková|

Na stanici technické kontroly vozu musíte jednou za 2 roky. Pokud vám platnost technické kontroly vyprší a nezařídíte si novou, oficiálně s vozem nesmíte na pozemní komunikaci. Ne vždy také platí, že když už se na technickou kontrolu objednáte, že v pořádku projdete. Na co se připravit?

Kde zjistím, do kdy mi současná technická platí?

Pokud si nejste jisti, do kdy máte platnou stávající technickou kontrolu, dají se tyto informace velice snadno zjistit. Jsou uvedeny na dvou místech. Tím prvním je červená nálepka na zadní SPZ, kde je uveden rok a měsíc příští kontroly.

Druhou možností je podívat se do velkého technického průkazu, který pak kromě roku a měsíce obsahuje i konkrétní den platnosti. Do tohoto data si tedy musíte opatřit novou technickou kontrolu.

Dát auto do servisu?

Bývá nepsaným pravidlem, že před návštěvou technické kontroly dávají lidé svůj vůz do servisu. Od poslední technické kontroly se totiž mohlo leccos změnit a jejich auto by možná kvůli malé vadě nemuselo projít.

Když svěříte servis auta odborníkovi v autoservisu, máte jistotu, že vaše auto technickou kontrolou projde. Přípravu na technickou kontrolu dělají autoservisy běžně a ví přesně, na které detaily se na technické kontrole zaměřují.

Porovnat povinné ručení

Základní kontrolu provedete i sami

Základní kontrolu auta si ale provedete i sami. Předně zkontrolujte, jestli všechny kontrolky svítí a vše bliká. Také světla musí svítit bez vad.

Zkontrolujte celý automobil, a to od elektrického stahování oken, přes stěrače, ostřikovače a hloubku dezénu pneumatik.

Tu nepodceňte. Minimální tolerovaná hloubka dezénu u zimních pneumatik jsou 4 mm, u letních pak 1,6 mm. Pokud vám ale v kterékoli části pneumatiky nebo na jakékoli z pneumatik naměří nižší hloubku, vaše auto automaticky technickou kontrolou neprojde a musíte se objednat znovu s tím, že do příště nedostatky odstraníte.

Součástí technické kontroly je pak i kontrola povinné výbavy, kterou musíte mít rovněž v pořádku. V současné době musíte v rámci České republiky vozit tuto povinnou výbavu:

  • autolékárničku,

  • výstražný trojuhelník,

  • reflexní vestu,

V autolékárničce musíte vozit:

  • Po třech kusech hotový obvaz s 1 polštářkem

  • Po třech kusech hotový obvaz se 2 polštářky

  • Cívka, hladká náplast

  • Škrtící pryžové obinadlo

  • Rukavice pryžové či latexové

  • Isotermickou folii s minimálními rozměry 140 x 200 cm

  • Zahnuté nůžky v antikorozní úpravě s oblými rohy

A dále musíte vozit také náhradní kolo, klíč na matice, a příruční zvedák, a to v případě, že vaše auto nemá pneumatiky, které umožňují i nouzové dojetí po defektu a zároveň tento defekt indikují. A nebo pokud nevlastníte vozidlo, které je vybaveno prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky. Tato pneumatika rovněž musí umožňovat nouzové dojetí i s defektem. Nebo pokud nemáte pro vozidlo zajištěnou asistenční službu, která zajišťuje výměnu či opravu defektní pneumatiky v rámci území celé České republiky 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Jak dopředu se objednat?

V některých měsících může být zájem o technickou kontrolu vyšší, a čekací doby tak mohou být delší. Ideální je objednávat se alespoň měsíc dopředu, abyste si zajistili, že dostanete termín před koncem platnosti stávající technické kontroly, a ne až po ní.

Stanici technické kontroly, na které chcete kontrolu provést, si můžete vybrat sami podle svého uvážení. Nesouvisí s vaším trvalým bydlištěm ani jiným faktorem. Klidně jich můžete obvolat několik a vybrat si tu, kde vás vezmou nejrychleji, nebo ve vámi požadovaném dni a čase.

V následujícím článku se podíváme na to, co musíte s sebou na technickou kontrolu přivézt a s čím počítat. A také, kolik za technickou kontrolu budete platit.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).