Kontrola auta

Co byste měli zkontrolovat před jízdou na dovolenou? – 1. Díl

14. 12. 2019
|
Délka čtení: 10 min.

Vyrazit na dovolenou vlastním vozem je pro řadu lidí velmi komfortní představa dovolené. Zastávky a pauzy si určují podle vlastních potřeb, není problém se odchýlit od původně plánované cesty a někteří cestovatelé auto využívají i k přespání.

Jakkoli může taková varianta strávené dovolené být pohodlná, může se také rychle změnit v nepříjemný zážitek, když vám auto vypoví službu. To se může stát z celé řady důvodů, a proto se před cestou doporučuje auto pečlivě zkontrolovat. Přinášíme seznam toho, na co se zaměřit.

Servis nebo kontrola na vlastní pěst?

Nejprve je potřeba si položit otázku, jestli kontrolu auta svěříte odborníkům v servisu, nebo si na ni troufnete sami. Obě varianty mají řadu pro a proti.

V autorizovaném servisu váš vůz prohlédne profesionál a může odhalit to, čeho byste si laickým pohledem nemuseli všimnout. Zabere to ale nějaký čas, možná se budete dokonce muset objednat na nějaký termín. To může být problematické zejména v případě, kdy na dovolenou odjíždíte už za pár dní a nedaří se vám domluvit čas, kdy máte volno vy i servis. Takovou prohlídku je tedy potřeba plánovat s předstihem. Což se ale doporučuje obecně i v případě, že si prohlídku provedete sami, abyste na případnou opravu měli čas.

Při kontrole v servisu by vám měli zkontrolovat zejména tlumiče, sbíhavost kol, stav baterie a proces jejího dobíjení, kvalitu motorového oleje a její stav, stav brzdových destiček a plno dalších součástek, které si sami nezkontrolujete.

Oproti tomu prohlídku auta na vlastní pěst si můžete provést i doma v garáži, a to jen podle vašich časových možností. Bude to také levnější, jelikož v servisu byste za prohlédnutí auta museli zaplatit. Takto budete muset platit jen v případě, že najdete nějakou závadu a tu budete potřebovat před odjezdem vyřešit.

Ve článku se zaměříme na případ, kdy si prohlídku auta provedete sami.

Zkontrolujte tlak v pneumatikách

Tlak v kolech ovlivní jízdní vlastnosti auta, a tak jej před cestou zkontrolujte. Například podhuštěné pneumatiky mohou způsobit horší ovladatelnost vozu, vyšší spotřebu, rychlejší opotřebení a jejich přehřívání, v extrémním případě může způsobit i proražení. Podle statistik navíc ÚAMK jsou navíc podhuštěné pneumatiky příčinou každé druhé až třetí nehody při cestách Čechů do zahraničí.

Při kontrole a dohušťování pneumatik nezapomeňte totéž udělat i u rezervního kola.

Výrobce vždy na štítku uvádí, jaký tlak má v pneumatikách být, což vám poskytne návod, na jaký tlak je před cestou dohustit. Štítek najdete na sloupku dveří u řidiče nebo na víčku palivové nádrže. Pokud bude auto více naložené než obvykle, je potřeba pneumatiky dofouknout na vyšší tlak, než je obvyklé.

Kromě toho se zaměřte i na vizuální kontrolu pneumatik a hloubku dezénu. Každý stát Evropské unie má danou minimální hloubku, která většinou činí 1,6 mm. Pokud jí vaše pneumetiky nedosahují, bude bezpečnější je před cestou vyměnit.

Nezapomeňte na všechny kapaliny

Kontrolou by měly projít také provozní kapaliny, a to:

  • motorový olej,

  • chladící kapalina,

  • brzdová kapalina,

  • voda do ostřikovačů.

U všech třech zkontrolujte jejich hladinu a případně je doplňte podle potřeby. Vem te také v úvahu, že v odlišných klimatických podmínkách se může například brzdová kapalina odpařovat rychleji. Olej pak může ubývat rychleji, když je auto velmi zatížené. Vzít s sebou proto můžete i případnou náhradní náplň, aby vás rychlý úbytek vlivem teplot či zatížení nepřekvapil.

Pokud pojedete výrazně zatíženým autem, může být spotřeba auta výrazně vyšší, než na co jste zvyklí. V extrémním případě i přes 1 litr na 1000 km. Doporučuje se proto mít buď dostatečnou zásobu, nebo vědět, kde je možné olej po cestě dokoupit.

Nezaškodí, když si na cestu přibalíte i destilovanou vodu, kterou pak využijete pro ostřikovače a nebo do chladiče. Zejména v zemích, kde panuje vyšší teplota, než na jakou jste zvyklí u nás, se tyto kapaliny odpařují rychleji, než na co jsme zvyklí.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|Jana Březinová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?