Skok na snowboardu

Cestovní pojištění do hor

28. 11. 2020
|
Délka čtení: 10 min.

Ať už se chystáte na české, či zahraniční zasněžené svahy, nezapomeňte na cestovní pojištění. Oblíbené zimní sporty jsou bohužel často spojeny s četnými úrazy a účty za jejich léčbu se mohou vyšplhat do statisíců. Dobře nastavené pojištění rizikových sportů vám tak může vyřešit nemalé problémy.

Zapomenout na cestovní pojištění a spoléhat se při cestě do zahraničí pouze na kartičku své zdravotní pojišťovny je velký risk. A platí to zvláště, pokud jedete na hory. Navíc je rozdíl, zda se budete věnovat klasickému lyžování na vyznačených sjezdovkách, nebo vás lákají více rizikové sporty a máte v oblibě sjezdovky freerideové.

V případě nešťastného úrazu a špatně nastavené smlouvy cestovního pojištění byste si sáhli hluboko do kapsy. Třeba operace kolenních vazů vyjde dle údajů pojišťoven na 120 000 korun, úraz páteře, respektive jeho léčba, pak stojí i jeden milion korun.

Cestovní pojištění versus kartička zdravotní pojišťovny

Domníváte se, že pojištění na lyže není potřeba? S kartičkou své zdravotní pojišťovny, tedy Evropským průkazem zdravotního pojištění, však nemusíte uspět všude, když dojde tak říkajíc na lámání chleba. Průkaz platí výhradně v zařízeních s veřejnou zdravotní službou. Pokrývá navíc jen rozsah péče hrazené z veřejných peněz. Ten se přitom nemusí shodovat s péčí dostupnou u nás už jen kvůli jinak nastavenému systému, kdy se lidé na vlastní léčbě často přímo finančně podílejí.

Pádným argumentem pro pojištění na hory je i to, že v blízkosti lyžařských středisek funguje často řada soukromých zdravotnických zařízení. Sice vás zde ošetří, ale můžete se setkat s požadavkem na přímou úhradu za ošetření. Další možností je, že vám po nějaké době přijde vyúčtování poštou. Při absenci soukromého cestovního pojištění půjdou výdaje za vámi.

Jak vybrat kvalitní pojistku na lyže?

Při výběru cestovního pojištění by rozhodujícím kritériem rozhodně neměla být pouze cena. O kvalitě cestovního pojištění pro zimní sporty rozhoduje především rozsah krytí, respektive počet výluk.

Základem je pojištění léčebných výloh

Pojistka na cesty sestává z pojištění hned několika rizik. Stěžejní je pojištění léčebných výloh. Díky němu budete mít záda krytá pro případ, že byste onemocněli nebo se zranili. Ideální je mít i pojištění odpovědnosti. Připlatit si poté můžete také další pojistná krytí, třeba pojištění rizikových sportů či zavazadel.

Proč mít pojištění odpovědnosti

Základní balíčky cestovního pojištění bohužel mnohdy neobsahují krytí odpovědnosti za škody způsobené třetím osobám. To se vyplatí „přibalit“ obzvláště tehdy, když cestujete s dětmi.

Pojištění odpovědnosti je neméně důležité, alespoň pro vaši peněženku. Pokud například na svahu způsobíte nehodu – srazíte se s dalším lyžařem –, vyvarujete se díky němu nemalých nákladů. Soudní spory kvůli nehodám na sjezdovce nejsou v zahraničí ničím neobvyklým. Hodinové sazby právníků třeba v Rakousku se přitom mohou vyšplhat až na 1000 EUR,“ upozorňuje Ladislav Gruber.

Ještě mějte na paměti jedno: Ať už jste, nebo nejste viníkem nehody, nepodepisujte bezprostředně po nehodě žádné formuláře, kterým stoprocentně nerozumíte.

Limity pojištění volte vyšší

Pojišťovny mají v nabídce většinou různě odstupňované pojistné balíčky, které se mimo jiné liší právě i výší limitů pojistného plnění. Limity cestovního pojištění byste si měli nastavit podle plánovaných aktivit. Pokud cestujete s rodinou, může mít dokonce každý člen pojistné limity individuální. Třeba lyžování a snowboarding jsou brány jako běžné aktivity, naproti tomu při sjezdu freerideových sjezdovek je již třeba mít uzavřeno pojištění rizikových aktivit.

Pojistné limity volte i dle cíle vaší cesty. Zdravotnické úkony mohou být v zahraničí výrazně dražší než v tuzemsku. Pro cesty za hranice je tedy lepší sjednávat limity pro léčebné výlohy ve vyšší variantě. Kupříkladu pro alpskou lyžovačku odborníci doporučují limity alespoň ve výši pět milionů korun. Zaměřte se i na jednotlivé úkony, jako třeba stomatologické ošetření.

Pojištění na hory by mělo obsahovat rovněž plnění pro případ zásahu horské služby a přepravu vrtulníkem do nejbližší vhodné nemocnice.

Hodí se i asistenční služby

Zranění či nemoc v zahraničí nepatří mezi příjemné zkušenosti. Řešení takové situace vám může usnadnit pomoc asistenční služby. Připojištění asistenčních služeb oceníte, pokud máte obavy, že byste mohli mít problémy s komunikací s lékařem v cizím jazyce. Asistenční služba navíc danému zdravotnickému zařízení dopředu garantuje, že uhradí náklady na vaše ošetření či operaci.

Jak na pojištění rizikových sportů

Pokud dodržujete pravidla FIS a užíváte si jízdu na značených sjezdovkách, v oficiálních snowparcích či sáňkařských dráhách, bude vám stačit standardní cestovní pojištění bez zvláštního připojištění extrémních sportů. To samé platí i pro milovníky jízdy na běžkách, kteří využívají vyznačené trasy.

Obecně také platí, že si s běžnou pojistkou vystačíte při aktivitách do 3 500 metrů nad mořem. Pojištění rizikových aktivit si můžete sjednat nad tento limit až do výše 5 000 metrů nad mořem.

„Patří ještě dodat, že v zahraničí je povinná lyžařská helma. Pokud ji nepoužijete, může k tomu pojišťovna přihlédnout při řešení pojistné události – samozřejmě ve váš neprospěch,“ upozorňuje Ladislav Gruber.

Pojištění extrémních sportů: Freeride a volný terén

I vyznavači adrenalinových sportů, konkrétně freerideových sjezdovek, si mohou zaplatit odpovídající cestovní pojištění. Pohyb v takovém terénu je sice z pohledu pojišťoven nebezpečný, ovšem v rámci pojištění rizikových sportovních činností vás zpravidla pojistí. Jinak je tomu při jízdě v místech mimo jakkoli značené sjezdovky nebo tam, kde je pohyb na lyžích zakázán – třeba při jízdě pod lanovkou mezi sloupy. Ošetření a léčbu takových zranění si pak zaplatí každý sám.

Hledáte nejvhodnější cestovní pojištění na hory? Do kalkulačky cestovního pojištění stačí zadat jen pár informací o vaší cestě a v mžiku uvidíte porovnání nabídek českých pojišťoven.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.