norská vlajka

Cesta k polárnímu kruhu: Objevte krajinu Norska

Okouzlující skandinávská země, která se rozkládá na nejsevernějším cípu Evropy, si získala srdce milionů cestovatelů z celého světa. Fjordy, ze kterých se tají dech, národní parky, jezera, ledovce, náhorní plošiny a další přírodní úkazy jsou jen zlomkem toho, co musíte v Norsku navštívit. Kam během dovolené v Norsku zamířit? Máme pro vás šest tipů, které můžete realizovat během dovolené v Norsku autem nebo letecky.

Oslo jako tygří město

Hlavnímu městu Norska místní neřeknou jinak, než „tygří městotygří město“. Norové s nadšením tvrdí, že právě Oslo je zřejmě poslední metropolí v průmyslově vyspělém světě, kde je ještě stále možné žít příjemným, pohodlným a poklidným způsobem života. Ačkoli může na první pohled tahle metropole působit poněkud ospalým dojmem, opak je pravdou. Nabízí se řada míst, která musíte zařadit na svůj „must see“ seznam. Během návštěvy Osla navštivte třeba budovu Opery, pevnost Akershus, Nobelovo muzeum nebo Národní divadlo. Nechybí samozřejmě takové skvosty, jako Královský palác nebo budova Parlamentu.

Stavanger je plné barevných domků jako z pohádky

Nenavštívit centrum ropného průmyslu a zároveň třetí největší město Norska by byl hřích! Stavanger totiž nabízí víc, než jen černé zlato, které spíše, než turisty, zajímá především investory. Hned na první pohled vás upoutají pestrobarevné domečky, kde se mísí historie se současností, obklopené jezery a jedinečnou přírodou. Pokud patříte mezi milovníky historické architektury, nenechte si ujít návštěvu nejstarší norské katedrály. Nechybí samozřejmě nekonečné fjordy, které vybízí k adrenalinovým trekům.

Ålesund je jedno z nejkrásnějších měst v Norsku

Malé městečko Ålesund stojí díky horší dopravní dostupnosti na okraji zájmu turistů. Přitom je to věčná škoda. Tohle město totiž patří k těm nejkrásnějším, která můžete v Norsku navštívit. Ålesund se poklidně vyjímá na třech ostrovech uprostřed norských fjordů. A i přesto, že bylo na počátku 20. století kompletně zničeno požárem, dokázalo se opět vypracovat na „výsluní“. Dnes tady stojí mnoho honosných budov vybudovaných ve stylu Art Nouveau.

norsko

Magické souostroví Lofoty

Pokud si chcete užít norskou krajinu se vším, co k ní patří, vydejte se na malebné souostroví Lofoty. Na relativně malém území tady najdete snad všechny krásy, kterými se může tahle země pochlubit. Nechybí typické červené domky, skryté pod ostrými hřebeny hor, rybářské loďky, líně se pohupující v průzračných vodách i písčité pláže, které jsou na první pohled snadno zaměnitelné s těmi v dalekém Karibiku. Nad hlavami vám budou poletovat mořští orli a vy si budete přát, abyste tady mohli zůstat napořád.

Bodø láká na divoké rybaření

Dalším malebným městem, které můžete během dovolené v Norsku navštívit, je Bodø. Bodø najdete až za polárním kruhem a zajímavé je především tím, že právě zde končí i norská železnice. Navštívit tady můžete třeba Norské letecké muzeum nebo využít některou z adrenalinových výprav, během nichž si vyzkoušíte třeba to, jaké je to rybařit v divoké přírodě. Připravte se ale silný vítr. Bodø je totiž jedním z největrnějších měst v Norsku.

Trolltunga jako nejfotografovanější místo Norska

Trolltunga (v překladu trolí jazyk) navštěvují každoročně statisíce turistů z celého světa. Každý totiž touží po dokonalé „insta fotce“ na špičce ostrého kamene. Protože jde o vskutku oblíbenou atrakci, počítejte s tím, že si na tuhle dokonalou fotku vystojíte řadu. Čekání za to ale stojí. Sedět na špičce, nohama se pohupovat přes okraj a mít jezero Ringedalsvatnet z výšky 700 m jako na dlani se totiž nepoštěstí každému.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
  25. listopadu 2023|Jana Březinová
  Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

  Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?