Blog
Cestování
norská vlajka

Cesta k polárnímu kruhu: Objevte krajinu Norska

Okouzlující skandinávská země, která se rozkládá na nejsevernějším cípu Evropy, si získala srdce milionů cestovatelů z celého světa. Fjordy, ze kterých se tají dech, národní parky, jezera, ledovce, náhorní plošiny a další přírodní úkazy jsou jen zlomkem toho, co musíte v Norsku navštívit. Kam během dovolené v Norsku zamířit? Máme pro vás šest tipů, které můžete realizovat během dovolené v Norsku autem nebo letecky.

Oslo jako tygří město

Hlavnímu městu Norska místní neřeknou jinak, než „tygří městotygří město“. Norové s nadšením tvrdí, že právě Oslo je zřejmě poslední metropolí v průmyslově vyspělém světě, kde je ještě stále možné žít příjemným, pohodlným a poklidným způsobem života. Ačkoli může na první pohled tahle metropole působit poněkud ospalým dojmem, opak je pravdou. Nabízí se řada míst, která musíte zařadit na svůj „must see“ seznam. Během návštěvy Osla navštivte třeba budovu Opery, pevnost Akershus, Nobelovo muzeum nebo Národní divadlo. Nechybí samozřejmě takové skvosty, jako Královský palác nebo budova Parlamentu.

Stavanger je plné barevných domků jako z pohádky

Nenavštívit centrum ropného průmyslu a zároveň třetí největší město Norska by byl hřích! Stavanger totiž nabízí víc, než jen černé zlato, které spíše, než turisty, zajímá především investory. Hned na první pohled vás upoutají pestrobarevné domečky, kde se mísí historie se současností, obklopené jezery a jedinečnou přírodou. Pokud patříte mezi milovníky historické architektury, nenechte si ujít návštěvu nejstarší norské katedrály. Nechybí samozřejmě nekonečné fjordy, které vybízí k adrenalinovým trekům.

Ålesund je jedno z nejkrásnějších měst v Norsku

Malé městečko Ålesund stojí díky horší dopravní dostupnosti na okraji zájmu turistů. Přitom je to věčná škoda. Tohle město totiž patří k těm nejkrásnějším, která můžete v Norsku navštívit. Ålesund se poklidně vyjímá na třech ostrovech uprostřed norských fjordů. A i přesto, že bylo na počátku 20. století kompletně zničeno požárem, dokázalo se opět vypracovat na „výsluní“. Dnes tady stojí mnoho honosných budov vybudovaných ve stylu Art Nouveau.

norsko

Magické souostroví Lofoty

Pokud si chcete užít norskou krajinu se vším, co k ní patří, vydejte se na malebné souostroví Lofoty. Na relativně malém území tady najdete snad všechny krásy, kterými se může tahle země pochlubit. Nechybí typické červené domky, skryté pod ostrými hřebeny hor, rybářské loďky, líně se pohupující v průzračných vodách i písčité pláže, které jsou na první pohled snadno zaměnitelné s těmi v dalekém Karibiku. Nad hlavami vám budou poletovat mořští orli a vy si budete přát, abyste tady mohli zůstat napořád.

Bodø láká na divoké rybaření

Dalším malebným městem, které můžete během dovolené v Norsku navštívit, je Bodø. Bodø najdete až za polárním kruhem a zajímavé je především tím, že právě zde končí i norská železnice. Navštívit tady můžete třeba Norské letecké muzeum nebo využít některou z adrenalinových výprav, během nichž si vyzkoušíte třeba to, jaké je to rybařit v divoké přírodě. Připravte se ale silný vítr. Bodø je totiž jedním z největrnějších měst v Norsku.

Trolltunga jako nejfotografovanější místo Norska

Trolltunga (v překladu trolí jazyk) navštěvují každoročně statisíce turistů z celého světa. Každý totiž touží po dokonalé „insta fotce“ na špičce ostrého kamene. Protože jde o vskutku oblíbenou atrakci, počítejte s tím, že si na tuhle dokonalou fotku vystojíte řadu. Čekání za to ale stojí. Sedět na špičce, nohama se pohupovat přes okraj a mít jezero Ringedalsvatnet z výšky 700 m jako na dlani se totiž nepoštěstí každému.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).