Plynový hořák s mincemi

Jak se pohybuje cena plynu na burze? Záleží na nabídce, poptávce, ale i dalších faktorech

29. 9. 2022
|
Délka čtení: 5 min.

Velkoobchodní trhy hledají vyvážený kurz, za který producenti prodají a překupníci koupí požadovanou komoditu. Pokud fungují potřebné plynovody, klíčoví exportéři jsou spolehliví a nabídka uspokojuje poptávku, cena plynu na burze stagnuje nebo zlevňuje. Ale jakmile dodávky klesnou, vyprázdní se podzemní plynové zásobníky a spotřebitelé potvrdí svoji závislost na nedostatkovém palivu, energie zdraží.

Zemní plyn vznikal pod povrchem naší planety pomaličku. Trvalo miliony let, než se těla prehistorických rostlin a živočichů přeměnila na metan a další hořlavé uhlovodíky. Moderní lidé toto fosilní palivo těží a spotřebovávají daleko rychleji, takže jeho zásoby ubývají. Přesto jsou nadále obrovské. Kdyby lidé udrželi svoji spotřebu na současné úrovni, známá ložiska zemního plynu by vystačila ještě na dalších 50 let.

Jenomže fosilní zdroje nejsou rozmístěny rovnoměrně. Bohatá naleziště leží v severní Americe, Rusku, některých muslimských zemích anebo Norsku. Zatímco Evropská unie je odkázána na dovoz, dokud eventuálně nepřejde na vodík a další obnovitelné zdroje. Většina zemního plynu přitéká potrubními plynovody z východu, severu a jihu. Menšina připlouvá v lodích ve zkapalněné formě. Cena zemního plynu vzniká buďto přímou dvoustrannou dohodou mezi importérem a kupcem, nebo zprostředkovaně na velkoobchodní burze.

Češi obchodují v Lipsku, Praze či Kladně

Kupříkladu Maďarsko nakupuje zemní plyn přímo od Ruska. Obě strany uzavřely smlouvu, platnou do roku 2036, ale cenové detaily nebyly zveřejněny. Do maďarské státní energetické skupiny MVM ovšem patří také společnost innogy Česká republika, která zaujímá dominantní postavení na tuzemském trhu. Zásobuje tady více nežli třetinu odběrných míst, ale není nejlevnější, jak ukazuje srovnávací kalkulačka.

Většina zemního plynu je zobchodována na burzách, které automaticky párují nabídku a poptávku, aby vyšla transparentní vyvážená cena. Prodejcům vyhovuje drahota, a proto preferují vysoký kurz. Kupci potřebují slevu, takže poptávají nízkou cenu. Obě strany hledají kompromis –⁠ a jakmile vznikne konsensus, burza uzavře další obchod. České energetické společnosti, tedy koncoví dodavatelé, takhle nakupují v Německu nebo v tuzemsku.

 • Evropská energetická burza (European Energy Exchange, EEX) sídlí v Lipsku.

 • Středoevropská energetická burza (Power Exchange Central Europe, PXE) sídlí v Praze a patří pod EEX.

 • Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) sídlí ve Středočeském kraji.Chci výhodnější plyn

Jaké ceny plynu aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny plynu aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Opatrní dodavatelé mají nakoupeno dopředu

Velkoobchodní kontrakty rozlišujeme podle jejich cílové lokality, a proto Evropu rozdělují takzvané virtuální obchodní body. Největší objemy hlásí nizozemský TTF (Title Transfer Facility –⁠ Hlavní přepravní zařízení). Česká republika je napojená na rakouský CEGH (Central European Gas Hub –⁠ Středoevropské plynárenské centrum). A taky máme svůj vlastní VTP (Virtual Trading Point –⁠ Virtuální obchodní bod).

Kontrakty závisejí také na čase, kdy budou realizovány:

 • Futures jsou smlouvy, které budou naplněny v určitém budoucím intervalu (měsíci, kvartále, roce), ve smluveném objemu, za předem dohodnutou cenu.

 • Spot je rychlý obchod, který uzavřete a uskutečníte ještě dneska, případně zítra či pozítří, za současnou (spotovou) cenu.


Středoevropská energetická burza nyní zprostředkovává například kontrakt, nazvaný EEX CZ VTP Natural Gas Future Cal-28. Jde vlastně o zemní plyn, který bude zaplacen a doručen českým domácnostem v roce 2028, ale koncoví dodavatelé mohou uzavírat závazné objednávky už teď. Někteří nakoupí levněji, než jiní –⁠ záleží na jejich analytických dovednostech, na načasování konkrétního obchodu a taky na vrtkavém štěstí. Pesimisté uzavírají dlouhodobé kontrakty, protože se obávají, že zemní plyn v budoucnosti zdraží. Optimisté riskují, důvěřují spotovému trhu a nakupují na poslední chvíli.

Cena plynu na burze v - zásobníky plynu s vlajkou EU

Cena plynu na burze podléhá politickým tlakům

Starý kontinent má vybudovanou robustní infrastrukturu, aby pokryl svoji spotřebu a vyrovnal sezónní výkyvy. Mohutné plynovody vedou do podzemních zásobníků, jejichž kapacita vydrží několik mrazivých týdnů či teplých měsíců. Pokud jsou dodávky dostatečné, megawatthodina (MWh) zemního plynu na velkoobchodní burze stojí kolem 15 eur (asi 370 Kč/MWh). Regionální ani sezónní rozdíly nejsou dramatické. Ale jakmile propuknou mezinárodní spory, trhy znervózní.

Když probíhal cenový souboj mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, sklady byly přeplněné lacinou ropou a také cena plynu na burze tehdy spadla až ke 3 eurům/MWh (75 Kč/MWh). Tržní konkurence evidentně nahrává spotřebiteli. Ale jakmile Rusko rozpoutalo otevřenou válku proti Ukrajině a bezdůvodně omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, cena vylétla až nad 300 eur/MWh (7 400 Kč/MWh).

Kolik zaplatíte dodavateli, distributorovi a státu

Překupníci, kteří uzavřeli dlouhodobé kontrakty během válečného konfliktu, nyní dávají za megawatthodinu zemního plynu až stokrát vyšší částky než jejich prozíravější a šťastnější konkurenti. Takže buďto krachují, nebo svoje vícenáklady přenášejí na spotřebitele. Raději překontrolujte a případně změňte svého dodavatele, abyste neprodělali, ale ušetřili. Pokud plynem vytápíte a letos spotřebujete 10 MWh, paralelně utratíte 19 500 až 64 000 Kč –⁠ přesná částka záleží na vašich preferencích.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.


Energie není jedinou nákladovou položkou, kterou platíte v měsíčních zálohách a celoročních fakturách. Dodavatelé potřebují obchodní provizi, aby uživili svoje zaměstnance a rodiny. Odměnu chce také správce místních plynovodů, takže připočtěte regulované distribuční poplatky. Pamatujte i na státní kasu a přidejte daň z přidané hodnoty (DPH). Výslednou útratu a potenciální úsporu vám spočítáme –⁠ stačí, když v kalkulačce vyplníte svoje bydliště a spotřebu.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Podpis smlouvy
  03. října 2023|Petr Woff
  Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

  Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

 • Nastavení kotle
  22. května 2023|Petr Woff
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Brzy budou zakázány zastaralé kotle na tuhá paliva. Jestli takový spotřebič používáte, nemějte strach. Existují lepší vytápěcí technologie, které jsou nadále povolené, a navíc fungují levněji. Srovnejme, v jakých situacích se vyplatí nový kotel na tuhá paliva, nebo na zemní plyn. Porovnáme také tepelné čerpadlo a elektrokotel. Poradíme vám, jak vyměnit staré topeniště, abyste měli doma tepelný komfort a přitom ušetřili.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Nastavení teploty na radiátoru
  06. května 2023|Petr Woff
  Plynové topení: Komu se vyplatí?

  Typická česká rodina potřebuje komfortní vytápění, které není příliš drahé. Pokud kolem jejího domu vede plynovod, relativně levně vychází plynové topení. Potenciální úspora závisí na nutných investicích, na individuální spotřebě a na vybraném ceníku.

 • Zapálený plynový hořák s mincemi
  17. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
  5+1 užitečných tipů, se kterými ušetříte za plyn

  Topíte doma plynem? Pak víte, že se náklady za vytápění mohou vyšplhat do závratných výšin. Abyste spotřebu energie v domácnosti snížili, nemusíte hned kupovat nový kotel. Někdy stačí dodržovat pár jednoduchých a prověřených tipů, které vám s úsporami pomohou.

 • Zapínání indukčního sporáku
  13. března 2023|Pavla Pavelková
  Je levnější vařit na plynu nebo elektřině?

  Naše babičky a maminky měly rozhodování, na čem vařit, o něco jednodušší. Dnes je nabídka velmi široká a každému vyhovuje něco jiného. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy sporáků a varných desek? Je lepší vařit na plynu nebo indukci a můžete správnou volbou ušetřit?

 • Graf s vývojem ceny elektřiny - v pozadí muž drží žárovku
  29. prosince 2022|Petr Woff
  Co jsou spotové ceny elektřiny a plynu? Závisí na burze

  V energetice existují dva základní typy obchodních smluv. Buď přijmete pevný ceník, abyste předem věděli, kolik zaplatíte za svou spotřebu. Nebo přejdete na spotové ceny, které vznikají na velkoobchodním trhu a denně se mění. Obě varianty mají svoje klady a zápory. Čeští zákonodárci povolují spotové ceny pouze v odběrných místech, které jsou vybaveny chytrým elektroměrem nebo plynoměrem.