Blog
Půjčky a úvěry
Jednání o půjčce

Bezúčelová půjčka: Co to je a jak funguje? - 1. díl

13. června 2019|Sára Nováková|

Ve článku “Jaké jsou druhy půjček” jsme si přiblížili varianty půjček, které jsou na českém trhu k dostání. V dnešním článku se zaměříme na tzv. bezúčelovou půjčku.​

Půjčky podle účelu

Půjčky můžeme mimo jiné dělit na půjčky dle účelu. Rozdíl je jednoduchý. U účelového úvěru musíte bance dopředu sdělit, proč si půjčku berete, respektive co s penězi hodláte udělat. Jestli je to půjčka na nové auto, rekonstrukci bytu, na koupi pozemku či na něco jiného. Peníze, které vám pak banka půjčí, musíte využít výhradně za tímto účelem, nijak jinak.

Při účelové půjčce banky a nebankovní instituce vždy vyžadují doklad, že byly peníze využity na účel, který jste uvedli. Tedy budou chtít vidět například fakturu za koupený automobil, zájezd, elektroniku apod.

Pokud ale bance účel úvěru sdělit nechcete, nebo ho například ještě neznáte, můžete si vzít právě neúčelovou půjčku, jinak také bezúčelovou půjčku.

Porovnat půjčky

Kreditka, kontokorent i americká hypotéka

Bezúčelová půjčka je druh spotřebitelského úvěru. V tomto případě banku či jinou finanční instituci nezajímá, co s penězi budete dělat. Vše je ve vaší režii. Výměnou za to vám ale naúčtuje vyšší úrokovou sazbu. Neúčelový úvěr je tak pro vás dražší než ten účelový.

Nejběžnější je členění půjček na bankovní a nebankovní. Bankovní půjčky vám může poskytnout pouze instituce s bankovní licencí, tedy banka. Nebankovní půjčku vám může poskytnout jakákoli instituce, která má oprávnění a licenci k poskytování úvěrů od České národní banky. Bezúčelové půjčky mohou být jak bankovní, tak nebankovní.

Nejčastějšími typy bezúčelových půjček jsou kreditní karty, kontokorent a méně častěji pak i americká hypotéka.

Dobrý sluha a zlý pán

Kreditní karta je v České republice velmi rozšířeným nástrojem. Funguje na principu, kdy čerpáte od dané instituce peníze v rámci limitu, který máte povolený. Kreditní kartu vám dnes nabídnou jak banky, tak nebankovní instituce.

Zároveň jsou kreditní karty často spojeny s různým bonusovým programem, kdy vám například finanční instituce vrátí nějaké procento z nákupů, které kartou zaplatíte.

Pojem kreditní a debetní karta bývá v zahraničí často vymezen opačně. Zatímco v České republice označení “debetní karta” používáme v případech, kdy čerpáme vlastní peníze, a pojem “kreditní karta” pak pro případy, kdy čerpáme peníze banky, v zahraničí jsou tyto pojmy zaměněny. Kreditní karta tam označuje pojem, kdy čerpáte vlastní kredit, a debetní karta pak kartu, ze které čerpáte peníze banky.

Půjčka na cokoli

Kontokorent, neboli povolené přečerpání účtu, banky někdy označují sloganem “půjčka na cokoli”. V bance si jednoduše sjednáte povolení čerpat peníze z běžného účtu i v situaci, kdy už tam žádné své finance nemáte.

Pokud budete mít na účtě svých 20 000 Kč a povolený kontokorent dalších 20 000 Kč, můžete z účtu prakticky vybrat až 40 000 Kč. V praxi se také používá termín “jít do minusu”. Platí však, že za každý den, kdy jste v záporném zůstatku, vám banka naúčtuje úrok. Ten může činit až 24 % ročně.

Neúčelový úvěr i do milionu

Kontokorent a kreditní karta slouží spíše k běžnému fungování a pokrytí běžných potřeb. Pokud ale chcete například rekonstruovat bydlení nebo potřebujete více peněz a nechcete bance dokládat účel, na který peníze použijete, je vhodnější přímo neúčelový úvěr.

Ten banky často poskytují do výše několika set tisíc. Většinou ale maximálně půjčovaná částka nepřekročí milion korun.

Některé banky ani nevyžadují, abyste u nich měli otevřený běžný účet.

V následujícím článku se podíváme na další typy bezúčelové půjčky, a také na to, jak je možné si půjčky sjednat.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).