Bratislavský hrad

8 jedinečných míst, která najdete jen na Slovensku

Za skvělými zážitky nemusíte nutně cestovat stovky kilometrů. Spoustu nádherných míst doslova světového formátu najdete hned u našich východních sousedů. Čeká tu na vás spousta památek s bohatou historií i krásná příroda. Našli jsme pro vás hned několik tipů, kam na Slovensku vyrazit, abyste si tady svou dovolenou nebo výlet užili co nejvíce.

Nejstarší opálové doly na světě

Věděli jste, že se Slovensko může chlubit i touhle zajímavostí? Opálové doly v pohoří Slanských vrchů jsou nejen nejstarší na světě, ale také jediné na našem kontinentu. Podzemní síť chodeb se táhne až do délky 35 kilometrů a opál se zde těžil už v roce 1409. A do objevení nalezišť opálu v Mexiku a Austrálii v 19. století se nejspíš jednalo o jediné místo, kde se tento polodrahokam těžil. Slovenské opály byly oblíbené například u členů rodiny císaře Napoleona. Ten nejznámější jménem „Trójský oheň“ pak nosila přímo císařovna Josefína. Doly byly uzavřeny v roce 1922, ale před devíti lety byla těžba opět obnovena a část chodeb se zpřístupnila turistům.

Starověký kůň pod Spišským hradem

Spišský hrad nejspíš znáte. Aby také ne, jedná se o jeden z největších monumentů Slovenska, který je společně s dalšími okolními památkami zapsaný do seznamu Světového dědictví UNESCO. Krom turistů si ho oblíbili i filmaři, takže není divu, že se tu odehrálo hned několik známých příběhů (točil se tu například i český snímek Radúz a Mahulena).

Víte ale i to, že pod Spišským hradem najdete kamenný geoglyf? Zobrazuje koně z keltské mince kmene Kotínů, která byla nalezena přesně v místech, kde se toto dílo nachází. Geoglyf se podobá známým obrazcům z pouště Nazca a stejně jako ony dosahuje úctyhodných rozměrů, díky nimž je vidět už zdaleka.

Unikátní obydlí, které obdivovali i Apači

Řeč je o komplexu skalních domů, které se nachází v obci Brhlovce. Domy postupně vznikaly od 16. do 20. století. Dva z nich jsou dodnes ještě obývané, jiné zase slouží jako hospodářské prostory nebo sklepy. Apači z Mexika, kteří toto místo navštívili, prohlásili, že je to ještě větší unikát než jejich skalní obydlí. Zatímco oni ve svých kamenných domech zůstávají jen v létě, ty místní jsou obyvatelné po celý rok. Je tedy zcela jisté, že toto místo patří mezi jedinečné slovenské památky, které zkrátka musíte vidět. V jednom skalním domě je pak i expozice lidového bydlení s kamenickými nástroji, lidovým nábytkem i vybavením tehdejší domácnosti.

Troubící kámen i filmový Groot

Pokud se svou dovolenou na Slovensku chystáte trávit s dětmi, víte, jak je někdy těžké najít jim správné „motivační“ cíle, za nimiž se budou chtít vydat přírodou. Troufáme si tvrdit, že tyto dvě zajímavosti si jejich pozornost určitě získají.

Troubící kámen se nachází v lesích kousek od vesnice Sucháň a jde asi o nejzajímavější slovenský „hudební nástroj“. Při správném fouknutí do jednoho ze dvou otvorů v horní části kamene se z něj totiž ozve silné, pronikavé zatroubení, které je slyšet široko daleko. Ne každému se to ale povede. Ke kameni se také pojí dvě pověsti. Podle jedné ho prý v dávných dobách používali Turci, kteří se jeho zvukem svolávali z nájezdů na okolní vesnice. Druhá zase tvrdí, že naopak sloužil místním pro varování před útokem pohanů. Dnes už se pravdu nedozvíme, každopádně jako cíl menšího výšlapu je ideální. Dostanete se k němu po naučné stezce z obce Sucháň a trasu bez problému zvládnou i ti nejmenší. Velkou sochu Groota, kterého znají všichni milovníci Strážců galaxie, zase najdete kousek od obce Dúbrava a i v tomhle případě se jedná o moc příjemnou procházku.


Túra v lese

Celá Evropa na jednom náměstí

Z míst, která můžete na Slovensku navštívit, patří Evropské náměstí (Nádvorie Európy) jednoznačně k těm nejzajímavějším. Nachází se v Komárnu a je evropským architektonickým unikátem. Proč? Budovy, které tento komplex tvoří, reprezentují architekturu a stavební slohy typické pro 45 evropských zemí a oblastí. Obdivovat tu můžete ukázky z Grónska, Finska, Islandu, Ukrajiny nebo Itálie. A to není všechno. K vidění tu jsou i sochy významných historických osobností, jako je například Marie Terezie.

Slovenské Rio de Janeiro

Jedním ze symbolů brazilského Ria je obrovská socha Ježíše stojící nad městem. Podobnou najdete i na kopci Grapa u obce Klin. Má ovšem jen „pouhých“ 10 metrů a váží 2,5 tuny. U sochy je k dispozici také posezení s altánkem a užijete si nádherný výhled na Roháče i Oravskou přehradu.

Srdce Evropy je na Slovensku

Přemýšleli jste někdy nad tím, kde se nachází přesný střed Evropy? Už nemusíte. Je na místě u gotického kostela sv. Jana Křtitele kousek od Kremnice. Tento důležitý geografický bod označuje památník v podobě velkého kamene. A aby toho nebylo na jedno místo málo, při vzniku Slovenské republiky tu byl položen i základní kámen slovenské státnosti.

Poslední kousek evropské divočiny

Vzhledem k hustému osídlení našeho kontinentu je velmi tžké najít v Evropě člověkem netknuté místo. Na Slovensku to prý možné je, a to v Národním parku Poloniny kousek od hranic s Polskem a Ukrajinou. V místních Vlčích horách se nachází divoká a nedotknutá lesní krajina se stromy staršími více než tisíc let i ohroženými druhy zvířat, jako jsou rys, vlk, medvěd, bobr, divoký kůň nebo zubr.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?