Blog
Cestování
Bratislavský hrad

8 jedinečných míst, která najdete jen na Slovensku

21. dubna 2021|Monika Šaríková|

Za skvělými zážitky nemusíte nutně cestovat stovky kilometrů. Spoustu nádherných míst doslova světového formátu najdete hned u našich východních sousedů. Čeká tu na vás spousta památek s bohatou historií i krásná příroda. Našli jsme pro vás hned několik tipů, kam na Slovensku vyrazit, abyste si tady svou dovolenou nebo výlet užili co nejvíce.

Nejstarší opálové doly na světě

Věděli jste, že se Slovensko může chlubit i touhle zajímavostí? Opálové doly v pohoří Slanských vrchů jsou nejen nejstarší na světě, ale také jediné na našem kontinentu. Podzemní síť chodeb se táhne až do délky 35 kilometrů a opál se zde těžil už v roce 1409. A do objevení nalezišť opálu v Mexiku a Austrálii v 19. století se nejspíš jednalo o jediné místo, kde se tento polodrahokam těžil. Slovenské opály byly oblíbené například u členů rodiny císaře Napoleona. Ten nejznámější jménem „Trójský oheň“ pak nosila přímo císařovna Josefína. Doly byly uzavřeny v roce 1922, ale před devíti lety byla těžba opět obnovena a část chodeb se zpřístupnila turistům.

Starověký kůň pod Spišským hradem

Spišský hrad nejspíš znáte. Aby také ne, jedná se o jeden z největších monumentů Slovenska, který je společně s dalšími okolními památkami zapsaný do seznamu Světového dědictví UNESCO. Krom turistů si ho oblíbili i filmaři, takže není divu, že se tu odehrálo hned několik známých příběhů (točil se tu například i český snímek Radúz a Mahulena).

Víte ale i to, že pod Spišským hradem najdete kamenný geoglyf? Zobrazuje koně z keltské mince kmene Kotínů, která byla nalezena přesně v místech, kde se toto dílo nachází. Geoglyf se podobá známým obrazcům z pouště Nazca a stejně jako ony dosahuje úctyhodných rozměrů, díky nimž je vidět už zdaleka.

Unikátní obydlí, které obdivovali i Apači

Řeč je o komplexu skalních domů, které se nachází v obci Brhlovce. Domy postupně vznikaly od 16. do 20. století. Dva z nich jsou dodnes ještě obývané, jiné zase slouží jako hospodářské prostory nebo sklepy. Apači z Mexika, kteří toto místo navštívili, prohlásili, že je to ještě větší unikát než jejich skalní obydlí. Zatímco oni ve svých kamenných domech zůstávají jen v létě, ty místní jsou obyvatelné po celý rok. Je tedy zcela jisté, že toto místo patří mezi jedinečné slovenské památky, které zkrátka musíte vidět. V jednom skalním domě je pak i expozice lidového bydlení s kamenickými nástroji, lidovým nábytkem i vybavením tehdejší domácnosti.

Troubící kámen i filmový Groot

Pokud se svou dovolenou na Slovensku chystáte trávit s dětmi, víte, jak je někdy těžké najít jim správné „motivační“ cíle, za nimiž se budou chtít vydat přírodou. Troufáme si tvrdit, že tyto dvě zajímavosti si jejich pozornost určitě získají.

Troubící kámen se nachází v lesích kousek od vesnice Sucháň a jde asi o nejzajímavější slovenský „hudební nástroj“. Při správném fouknutí do jednoho ze dvou otvorů v horní části kamene se z něj totiž ozve silné, pronikavé zatroubení, které je slyšet široko daleko. Ne každému se to ale povede. Ke kameni se také pojí dvě pověsti. Podle jedné ho prý v dávných dobách používali Turci, kteří se jeho zvukem svolávali z nájezdů na okolní vesnice. Druhá zase tvrdí, že naopak sloužil místním pro varování před útokem pohanů. Dnes už se pravdu nedozvíme, každopádně jako cíl menšího výšlapu je ideální. Dostanete se k němu po naučné stezce z obce Sucháň a trasu bez problému zvládnou i ti nejmenší. Velkou sochu Groota, kterého znají všichni milovníci Strážců galaxie, zase najdete kousek od obce Dúbrava a i v tomhle případě se jedná o moc příjemnou procházku.


Túra v lese

Celá Evropa na jednom náměstí

Z míst, která můžete na Slovensku navštívit, patří Evropské náměstí (Nádvorie Európy) jednoznačně k těm nejzajímavějším. Nachází se v Komárnu a je evropským architektonickým unikátem. Proč? Budovy, které tento komplex tvoří, reprezentují architekturu a stavební slohy typické pro 45 evropských zemí a oblastí. Obdivovat tu můžete ukázky z Grónska, Finska, Islandu, Ukrajiny nebo Itálie. A to není všechno. K vidění tu jsou i sochy významných historických osobností, jako je například Marie Terezie.

Slovenské Rio de Janeiro

Jedním ze symbolů brazilského Ria je obrovská socha Ježíše stojící nad městem. Podobnou najdete i na kopci Grapa u obce Klin. Má ovšem jen „pouhých“ 10 metrů a váží 2,5 tuny. U sochy je k dispozici také posezení s altánkem a užijete si nádherný výhled na Roháče i Oravskou přehradu.

Srdce Evropy je na Slovensku

Přemýšleli jste někdy nad tím, kde se nachází přesný střed Evropy? Už nemusíte. Je na místě u gotického kostela sv. Jana Křtitele kousek od Kremnice. Tento důležitý geografický bod označuje památník v podobě velkého kamene. A aby toho nebylo na jedno místo málo, při vzniku Slovenské republiky tu byl položen i základní kámen slovenské státnosti.

Poslední kousek evropské divočiny

Vzhledem k hustému osídlení našeho kontinentu je velmi tžké najít v Evropě člověkem netknuté místo. Na Slovensku to prý možné je, a to v Národním parku Poloniny kousek od hranic s Polskem a Ukrajinou. V místních Vlčích horách se nachází divoká a nedotknutá lesní krajina se stromy staršími více než tisíc let i ohroženými druhy zvířat, jako jsou rys, vlk, medvěd, bobr, divoký kůň nebo zubr.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).