Blog
Cestování
Žena v kloboučku

5 tipů při výběru cestovního pojištění

17. června 2019|Sára Nováková|

Cestovní pojištění by mělo být naprostým základem, pokud plánujete dovolenou za hranicemi České republiky. Zdravotní péče v zahraničí totiž nemusí být totožná jako ta, na kterou jste zvyklí u nás. Přinášíme proto 5 tipů, které vám při výběru cestovního pojištění mohou pomoci.

Porovnat pojištění

EHIC vám nepomůže vždy

Ještě před samotnými tipy si upřesněme, jak funguje zdravotní péče v zahraničí. Pokud jedete za hranice ČR, ale zůstáváte v Evropské unii, můžete v případě absence cestovního pojištění využít i tzv. EHIC (European Health Insurance Card). Zjednodušeně řečeno jde o tu malou modrou kartičku, kterou předkládáte při každé návštěvě doktora.

Ta vám v zahraničí zajistí zdravotní péči, ale ne v takovém rozsahu, na jaký jste zvyklí z České republiky. U nás je totiž zdravotnictví bezplatné a stačí si platit zdravotní pojištění.

V zahraničí je ale mnohem více rozšířený institut soukromého zdravotnictví, soukromých nemocnic apod. A na ty se EHIC nevztahuje. Ten vám zajistí pouze takovou zdravotní péči, na jakou by měl nárok obyvatel dané země, kdyby šel k lékaři.

Znamená to, že si například v některých zemích budete muset uhradit i poplatky u lékaře, které se tam vybírají. A pokud byste se dostali do soukromé nemocnice, jdou všechny náklady na váš vrub.

Pokud cestujete dokonce za hranice Evropské unie, pak vám nepomůže ani EHIC a jakoukoli návštěvu lékaře či zákrok si musíte zaplatit sami.

Cestovní pojištění se tak vyplatí i jen pro cesty po Evropě, protože často neovlivníte, do jaké nemocnice se dostanete.

  1. Máte dostatečný limit?

Základním kamenem cestovního pojištění je tzv. pojištění léčebných výloh. To zahrnuje lékařské ošetření, zákroky, operace, zkrátka vše, co se vám může přihodit po zdravotní stránce během dovolené.

Pojišťovny obvykle nabízejí toto pojištění s různými limity v několika balíčcích. Obecně se udává, že pro cesty do okolních států stačí limit pojištění léčebných výloh okolo 3 000 000 Kč. Pokud cestujete po Evropě trochu dále, doporučuje se nastavit si limit okolo 6 000 000 Kč. Čím dále jedete, tím vyšší by pojistný limit měl být.

Speciální kategorii pak představuje cesta do USA. Tam jsou totiž náklady na ošetření velmi vysoké a pro takové turistické cesty se proto doporučuje pojistný limit okolo 100 000 000 Kč, případně neomezený, které mají některé pojišťovny rovněž v nabídce.

  1. Máte pojištěna i zavazadla?

Při sjednávání cestovního pojištění si ověřte, jakým způsobem jsou pojištěna vaše zavazadla. Řada pojišťoven je v rámci cestovního pojištění sice pojišťuje, ale v pojistných podmínkách pak uvádí řadu výluk. Mezi ty například patří, že pokud vám zavazadlo zničí letecká společnost, dává od toho pojišťovna ruce pryč a nic vám nevyplatí. O náhradu škody se pak musíte přihlásit u letecké společnosti, a to často anglicky.

Pokud se podobným situacím chcete vyhnout, ověřte si, že vám cestovní pojištění pokrývá i zničení kufrů během přepravy. Typicky toto riziko pojišťuje například ERV pojišťovna.

  1. Alkohol se vám může prodražit

Pozornost věnujte i výlukám z pojištění, zejména výlukám spojeným s alkoholem. Nejeden cestovatel si na dovolené při večeři rád dopřeje dvě deci bílého. Některé pojišťovny ale mají v pojistných podmínkách striktní výluku na alkohol.

Může se tedy stát, že si dáte k obědu pivo, ale nesedne vám špatně propečený hamburger a udělá se vám špatně. Asistenční služba dané pojišťpvny však automaticky vznese dotaz na alkohol a pokud bude vaše odpověď pozitivní, máte problém. Lékařskou péči vám sice zajistí, ale zaplatit si ji budete muset sami. A to může být i několik set euro.

Při sjednávání proto věnujte pozornost tomu, jak se k takové situaci pojišťovna staví. Některé jsou totiž mnohem benevolentnější a typicky pivo či dvě deci vína nepovažují za překážku v pojistném plnění.

  1. S dětmi a zvířaty zvažte i pojištění odpovědnosti

Zvláště pokud cestujete s dětmi či zvířaty, zvažte i sjednání pojištění odpovědnosti. V České republice nebývá příliš zvykem, že pokud nedopatřením něco rozbijete, bude po vás například obchodník vymáhat náhradu škody. V zahraničí je to naproti tomu běžná praxe a řada advokátů se specializuje přímo na vymáhání náhrad škod.

Ke škodě přitom může dojít poměrně jednoduše, zbrklé dítě, neposedné zvíře ale i chvilka neopatrnosti stačí. Zejména v luxusnějších hotelových resortech bývá také dražší výzdoba a i obyčejně vypadající váza může přijít na několik tisíc korun.

Pojištění odpovědnosti tato rizika kryje a pokud k nim dojde, kontaktujete asistenční službu a situaci dořešíte s ní.

  1. Některé sporty vám pojištění nekryje

Pokud na dovolené plánujete provozovat nějaké sporty, informujte se dopředu, jestli je vaše cestovní pojištění kryje. Rozsah krytých sportů se u jednotlivých pojišťoven může lišit. Některé pojišťovny například surfing a windsurfing pokrývají i v základním krytí a není třeba se speciálně připojistit. Jiné pojišťovny to ale mohou mít nastaveno jinak, a pokud plánujete tyto sporty provozovat, je potřeba si sjednat tzv. připojištění rizikových sportů.

V případě, že si toto připojištění nesjednáte a stane se vám v důsledku provozování tohoto sportu úraz, nebude pojišťovna plnit.

Některé pojišťovny nabízejí i tu variantu, že si tyto rizikové sporty připojistíte pouze na konkrétní dny, kdy je hodláte provozovat, a nikoli na celý pobyt.

Rada na závěr

Před každou cestou se obecně doporučuje sesumírovat si, jak bude vaše dovolená vypadat. Kam pojedete, tedy zda Evropa či exotika, kdo pojede, jestli dospělé osoby, nebo i děti, případně domácí mazlíček, jakou aktivitu na dovolené hodláte provozovat apod. A tomu následně přizpůsobit cestovní pojištění.

A pokud už na dovolené jste a na cestovní pojištění jste zapomněli, nezoufejte. Řada pojišťoven umožňuje jeho sjednání i ze zahraničí, a to on-line. Platit vám pak většinou začne poté, co pojišťovna obdrží platbu, což v případě platby on-line kartou může být v řádu několika minut.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).