Blog
Cestování
Zasněžená krajina

5 důvodů, proč si sjednat cestovní pojištění na hory

01. ledna 2020|Monika Šaríková|

Při balení na zimní dovolenou málokdo myslí na všechny ty špatné věci, ke kterým by mohlo dojít. Proč také? Na dovolenou se přece lidé těší a chtějí si volné dny užít naplno a bez zbytečných starostí. To však neznamená, že nemohou mít “pojistku” pro všechny případy.

Vyrazit na dovolenou bez odpovídajícího cestovního pojištění byl a stále je velký a hlavně zbytečný risk. Samozřejmě, že se o vás v zahraničí v případě úrazu či nemoci postarají a poskytnou vám odpovídající lékařskou péči. Se stejnou samozřejmostí ji ale také po vás budou chtít uhradit, a to v plné výši. Ne vždy si lidé cestující do ciziny za zážitky uvědomují, jak drahá taková péče může být.

1. Evropský průkaz pojištěnce nekryje všechno

Všechny země patřící do Evropské unie jsou součástí evropského systému pojištění. To znamená, že na základě předloženého evropského průkazu pojištěnce občan EU obdrží v jakékoliv jiné zemi EU stejnou péči jako její občan. To však znamená i to, že zaplatí stejné poplatky, a ostatní země v EU zdaleka nemají tak levné zdravotnictví jako je v ČR. Právě naopak.

Použijete-li kartičku pojištěnce, v souvislosti s léčbou vás s největší pravděpodobností čeká úhrada spoluúčasti a různých poplatků. Nemluvě o léčbě v soukromém zdravotnickém zařízení, které do veřejného zdravotnického systému nespadají. Naproti tomu komerční cestovní pojištění uhradí veškeré léčebné náklady bez výhrad a ještě vám asistenční služba poskytne veškerou potřebnou pomoc.

2. Cestovní pojištění na hory k platební kartě nemusí stačit

Vedle evropského průkazu pojištěnce se cestovatelé proti cestovnímu pojištění ohrazují tím, že mají cestovní pojištění sjednané k platební kartě. To je sice hezké, ale opět může jít o nedostatečné opatření. Cestovní pojištění k platební kartě mívá celou řadu nedostatků. Většinou se jedná o nižší rozsah pojištění a nízké pojistné limity. V případě potřeby se tak cestovatel může dozvědět, že se pojištění na vzniklý problém nevztahuje, nebo bude doplácet ze svého.

Lehký úraz pří lyžování

3. Asistenční služba k cestovnímu pojištění má smysl

Ve chvíli úrazu bývá často velmi těžké zachovat si chladnou hlavu a najít nejlepší řešení. Součástí cestovního pojištění jsou vždy asistenční služby. Pojištění cestovatelé je mohou využít 24 hodin denně 7 dní v týdnu a vždy se dozví, jak mají v dané situaci správně postupovat.

Kromě toho jim asistenční služba pomůže přivolat odpovídající pomoc, najít vhodné zdravotnické zařízení s odpovídající úrovní nebo zajistit tlumočnické služby v případě nutnosti.

Asistenční služby mohou obsahovat řadu dalších služeb, některé jsou v základním balíčku cestovního pojištění, za jiné je nutné si připlatit v podobě balíčku rozšířených asistenčních služeb (např. telefonická pomoc, technická pomoc v souvislosti s poruchou vozidla, náhradní ubytování, náhradní doprava v zahraničí, atd.).

4. Cestovní pojištění na hory řeší také odpovědnostní škody

Ne každý si také uvědomuje, že na dovolené v zahraničí může způsobit škodu. A za chyby se platí. Dnes už bývá automatickou součástí cestovního pojištění také pojištění odpovědnosti za škody vztahující se na všechny členy rodiny a někdy i jejich domácích mazlíčku (to je nutné ověřit u vybrané pojišťovny).

Není-li, lze si jej za menší příplatek připojistit. Pojištění odpovědnosti pak kryje škody, které zaviníte na majetku či zdraví někoho jiného. Stačí na horách nechtěně porazit jiného lyžaře. Nemusíte ani nikomu způsobit zranění, i takové lyže bývají dosti drahé samy o sobě.

Kromě pojištění odpovědnosti si můžete sjednat různá připojištění a rozšířit si tak pojistnou ochranu. Nejobvyklejší je úrazové pojištění, pojištění adrenalinových sportů, pojištění zavazadel či pojištění storno poplatků v případě zrušení zájezdu ze strany pojištěného.

5. Správné pojištění do hor nevyžaduje hotovost

Moderní cestovní pojištění uhradí léčebné náklady a to okamžitě. Pojištěný už nemusí nic platit jako první, a poté to řešit se svou pojišťovnou. Důležité je řešit vzniklé potíže s pojišťovnou od začátku. Pojišťovny mívají nasmlouvaná partnerská zdravotnická centra, kde vám poskytnou nejlepší možnou lékařskou péči.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).