Zasněžená krajina

5 důvodů, proč si sjednat cestovní pojištění na hory

Při balení na zimní dovolenou málokdo myslí na všechny ty špatné věci, ke kterým by mohlo dojít. Proč také? Na dovolenou se přece lidé těší a chtějí si volné dny užít naplno a bez zbytečných starostí. To však neznamená, že nemohou mít “pojistku” pro všechny případy.

Vyrazit na dovolenou bez odpovídajícího cestovního pojištění byl a stále je velký a hlavně zbytečný risk. Samozřejmě, že se o vás v zahraničí v případě úrazu či nemoci postarají a poskytnou vám odpovídající lékařskou péči. Se stejnou samozřejmostí ji ale také po vás budou chtít uhradit, a to v plné výši. Ne vždy si lidé cestující do ciziny za zážitky uvědomují, jak drahá taková péče může být.

1. Evropský průkaz pojištěnce nekryje všechno

Všechny země patřící do Evropské unie jsou součástí evropského systému pojištění. To znamená, že na základě předloženého evropského průkazu pojištěnce občan EU obdrží v jakékoliv jiné zemi EU stejnou péči jako její občan. To však znamená i to, že zaplatí stejné poplatky, a ostatní země v EU zdaleka nemají tak levné zdravotnictví jako je v ČR. Právě naopak.

Použijete-li kartičku pojištěnce, v souvislosti s léčbou vás s největší pravděpodobností čeká úhrada spoluúčasti a různých poplatků. Nemluvě o léčbě v soukromém zdravotnickém zařízení, které do veřejného zdravotnického systému nespadají. Naproti tomu komerční cestovní pojištění uhradí veškeré léčebné náklady bez výhrad a ještě vám asistenční služba poskytne veškerou potřebnou pomoc.

2. Cestovní pojištění na hory k platební kartě nemusí stačit

Vedle evropského průkazu pojištěnce se cestovatelé proti cestovnímu pojištění ohrazují tím, že mají cestovní pojištění sjednané k platební kartě. To je sice hezké, ale opět může jít o nedostatečné opatření. Cestovní pojištění k platební kartě mívá celou řadu nedostatků. Většinou se jedná o nižší rozsah pojištění a nízké pojistné limity. V případě potřeby se tak cestovatel může dozvědět, že se pojištění na vzniklý problém nevztahuje, nebo bude doplácet ze svého.

Lehký úraz pří lyžování

3. Asistenční služba k cestovnímu pojištění má smysl

Ve chvíli úrazu bývá často velmi těžké zachovat si chladnou hlavu a najít nejlepší řešení. Součástí cestovního pojištění jsou vždy asistenční služby. Pojištění cestovatelé je mohou využít 24 hodin denně 7 dní v týdnu a vždy se dozví, jak mají v dané situaci správně postupovat.

Kromě toho jim asistenční služba pomůže přivolat odpovídající pomoc, najít vhodné zdravotnické zařízení s odpovídající úrovní nebo zajistit tlumočnické služby v případě nutnosti.

Asistenční služby mohou obsahovat řadu dalších služeb, některé jsou v základním balíčku cestovního pojištění, za jiné je nutné si připlatit v podobě balíčku rozšířených asistenčních služeb (např. telefonická pomoc, technická pomoc v souvislosti s poruchou vozidla, náhradní ubytování, náhradní doprava v zahraničí, atd.).

4. Cestovní pojištění na hory řeší také odpovědnostní škody

Ne každý si také uvědomuje, že na dovolené v zahraničí může způsobit škodu. A za chyby se platí. Dnes už bývá automatickou součástí cestovního pojištění také pojištění odpovědnosti za škody vztahující se na všechny členy rodiny a někdy i jejich domácích mazlíčku (to je nutné ověřit u vybrané pojišťovny).

Není-li, lze si jej za menší příplatek připojistit. Pojištění odpovědnosti pak kryje škody, které zaviníte na majetku či zdraví někoho jiného. Stačí na horách nechtěně porazit jiného lyžaře. Nemusíte ani nikomu způsobit zranění, i takové lyže bývají dosti drahé samy o sobě.

Kromě pojištění odpovědnosti si můžete sjednat různá připojištění a rozšířit si tak pojistnou ochranu. Nejobvyklejší je úrazové pojištění, pojištění adrenalinových sportů, pojištění zavazadel či pojištění storno poplatků v případě zrušení zájezdu ze strany pojištěného.

5. Správné pojištění do hor nevyžaduje hotovost

Moderní cestovní pojištění uhradí léčebné náklady a to okamžitě. Pojištěný už nemusí nic platit jako první, a poté to řešit se svou pojišťovnou. Důležité je řešit vzniklé potíže s pojišťovnou od začátku. Pojišťovny mívají nasmlouvaná partnerská zdravotnická centra, kde vám poskytnou nejlepší možnou lékařskou péči.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Těhotná žena na letišti
  02. července 2024|Jana Březinová
  Cestování v těhotenství

  Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  14. června 2024|Jana Březinová
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • Žena s batohem a letenkami
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
  25. listopadu 2023|Jana Březinová
  Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

  Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.