Blog
Energie
Předání dokumentů

Znáte termíny používané v cenách energií, vyúčtování a ve smlouvách?

20. dubna 2021|Jana Březinová|

Vnímáte téma energií jako složité a netransparentní? Vyznat se ve vyúčtování nebo v cenách není jednoduché, ale jednou za rok se do toho člověk musí ponořit. Energie mají specifické termíny, které vycházejí z toho, jak celá energetická soustava funguje. Projděte si základní pojmy a uvidíte, že pro vás bude příští vyúčtování energií mnohem srozumitelnější.

Jak funguje distribuce energií?

Začneme od toho, jak se elektřina vyrábí a přenáší. Elektřinu není možné jednoduše skladovat, proto musí neustále „proudit“. Pro přenos elektřiny slouží přenosová a distribuční soustava. Aby byla její přeprava efektivní, využívá se vysokého napětí, které má velkou přepravní kapacitu. Transformační stanice převádí elektřinu z vysokého napětí na nízké, až dosáhne 230 voltů, které potřebujeme k běžné spotřebě doma.

Chci výhodnější energie

Plyn funguje podobně pouze s tím rozdílem, že se těží. Místo transformačních stanic se využívají přetlakové stanice z vysokotlakých na nízkotlakové potrubí.

Distribuční soustava

Dodavatelé energie

Jaký je rozdíl mezi distributorem a dodavatelem energií?

Distribuční společnost spravuje rozvody vysokého i nízkého napětí až po váš venkovní elektroměr či plynoměr. Provozuje distribuční soustavu, a zajišťuje tak transport elektřiny nebo plynu do vaší domácnosti. Zároveň se stará o údržbu tohoto spojení. Distributora nemůžete změnit, je dán distribučním územím – záleží tedy na adrese vašeho odběrného místa.

Dodavatel je společnost, od níž kupujete samotnou energii. Každý odběratel má právo vybrat si svého dodavatele. Dodavatel má uzavřenou smlouvu s distribuční společností. Vy, jako odběratel, uzavíráte smlouvu pouze s dodavatelem, který od vás vybere a odvede poplatek za využití distribuční sítě. Přečtěte si podrobné informace o dodavatelích energií.

Pod jakého distributora spadá moje odběrné místo?

Infografika – mapa distributorů

Co je to odběrné místo?

Odběrné místo (OM) je místo připojení objektu (byt, rodinný dům, chata, garáž atd.) k lokální distribuční soustavě. Každé odběrné místo je vybaveno měřicím zařízením (elektroměrem nebo plynoměrem), hlavním jističem a má svůj identifikační kód (elektřina – 18místné číslo EAN, plyn – 16místný EIC kód).

Každé odběrné místo elektřiny dostane přidělenou distribuční sazbu, která se určuje podle spotřeby, typu užívaných spotřebičů a způsobu jejich využívání. Nejčastější distribuční sazby jsou D02d a D25d. Existuje ale několik dalších, které jsou podmíněny specifickými požadavky. Ve většině případů si svou distribuční sazbu nevyberete, ale je stanovena předpisy distribuční společnosti. Projděte si všechny distribuční sazby.

Co je smlouva o sdružených dodávkách a smlouva o připojení k distribuční síti?

Smlouva o sdružených službách dodávky je smluvní vztah mezi odběratelem a dodavatelem elektřiny/plynu.

Smlouva o připojení je smluvní vztah mezi odběratelem a distributorem. Smlouva o připojení mimo jiné stanovuje podmínky připojení.

Smlouvu o připojení uzavíráte v případech:

  • zřízení úplně nového odběrného místa (stavíte nový dům),

  • při obnovení odběrného místa (v minulosti zde odběr byl, ale místo není osazeno elektroměrem),

  • při přepisech (změna zákazníka na daném odběrném místě),

  • při změně charakteru odběru (změna počtu nebo výkonu spotřebičů).

Z čeho se skládá cena energií?

Ve svém vyúčtování najdete řadu částek, z nichž se skládá celková cena, kterou za energie zaplatíte.

Regulovaná cena elektřiny = poplatky za distribuci, systémové služby a další platby. Tuto část ceny určuje Energetický regulační úřad a je pro vás stejná bez ohledu na to, jakého si zvolíte dodavatele. Dodavatel ji totiž jen vybere a odvede distribuční společnosti ve vaší lokalitě. Tato část představuje zhruba 55 % ceny. Více informací se dozvíte na stránce o regulované ceně elektřiny.

Tržní (neregulovaná) cena elektřiny = cena za spotřebovanou elektřinu koupenou od vámi zvoleného dodavatele. Další část ceny tvoří stálé platby a fixní poplatky stanovené dodavatelem. Proto byste měli vždy při porovnávání cen u jednotlivých dodavatelů srovnávat celkovou cenu za energie, a ne pouze cenu za kWh/MWh. Výběrem dodavatele můžete ovlivnit 45 % ceny.

Chci výhodnější energie

U plynu to funguje obdobně, také jeho cena se skládá z regulované a neregulované složky.

Vybrat si výhodnějšího dodavatele je snadné, stačí jen zadat svou aktuální spotřebu do naší kalkulačky. Přepis energií zajistíme za vás a navíc ohlídáme termíny. Je jen na vás, jestli budete vybírat nového dodavatele podle ceny, flexibility v nastavení výše záloh či dodatečných služeb, jako je například revize kotle zdarma.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).