Předání dokumentů

Znáte termíny používané v cenách energií, vyúčtování a ve smlouvách?

20. 4. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Vnímáte téma energií jako složité a netransparentní? Vyznat se ve vyúčtování nebo v cenách není jednoduché, ale jednou za rok se do toho člověk musí ponořit. Energie mají specifické termíny, které vycházejí z toho, jak celá energetická soustava funguje. Projděte si základní pojmy a uvidíte, že pro vás bude příští vyúčtování energií mnohem srozumitelnější.

Jak funguje distribuce energií?

Začneme od toho, jak se elektřina vyrábí a přenáší. Elektřinu není možné jednoduše skladovat, proto musí neustále „proudit“. Pro přenos elektřiny slouží přenosová a distribuční soustava. Aby byla její přeprava efektivní, využívá se vysokého napětí, které má velkou přepravní kapacitu. Transformační stanice převádí elektřinu z vysokého napětí na nízké, až dosáhne 230 voltů, které potřebujeme k běžné spotřebě doma.

Plyn funguje podobně pouze s tím rozdílem, že se těží. Místo transformačních stanic se využívají přetlakové stanice z vysokotlakých na nízkotlakové potrubí.

Distribuční soustava

Dodavatelé energie

Jaký je rozdíl mezi distributorem a dodavatelem energií?

Distribuční společnost spravuje rozvody vysokého i nízkého napětí až po váš venkovní elektroměr či plynoměr. Provozuje distribuční soustavu, a zajišťuje tak transport elektřiny nebo plynu do vaší domácnosti. Zároveň se stará o údržbu tohoto spojení. Distributora nemůžete změnit, je dán distribučním územím – záleží tedy na adrese vašeho odběrného místa.

Dodavatel je společnost, od níž kupujete samotnou energii. Každý odběratel má právo vybrat si svého dodavatele. Dodavatel má uzavřenou smlouvu s distribuční společností. Vy, jako odběratel, uzavíráte smlouvu pouze s dodavatelem, který od vás vybere a odvede poplatek za využití distribuční sítě. Přečtěte si podrobné informace o dodavatelích energií.

Pod jakého distributora spadá moje odběrné místo?

Infografika – mapa distributorů

Co je to odběrné místo?

Odběrné místo (OM) je místo připojení objektu (byt, rodinný dům, chata, garáž atd.) k lokální distribuční soustavě. Každé odběrné místo je vybaveno měřicím zařízením (elektroměrem nebo plynoměrem), hlavním jističem a má svůj identifikační kód (elektřina – 18místné číslo EAN, plyn – 16místný EIC kód).

Každé odběrné místo elektřiny dostane přidělenou distribuční sazbu, která se určuje podle spotřeby, typu užívaných spotřebičů a způsobu jejich využívání. Nejčastější distribuční sazby jsou D02d a D25d. Existuje ale několik dalších, které jsou podmíněny specifickými požadavky. Ve většině případů si svou distribuční sazbu nevyberete, ale je stanovena předpisy distribuční společnosti. Projděte si všechny distribuční sazby.

Co je smlouva o sdružených dodávkách a smlouva o připojení k distribuční síti?

Smlouva o sdružených službách dodávky je smluvní vztah mezi odběratelem a dodavatelem elektřiny/plynu.

Smlouva o připojení je smluvní vztah mezi odběratelem a distributorem. Smlouva o připojení mimo jiné stanovuje podmínky připojení.

Smlouvu o připojení uzavíráte v případech:

 • zřízení úplně nového odběrného místa (stavíte nový dům),

 • při obnovení odběrného místa (v minulosti zde odběr byl, ale místo není osazeno elektroměrem),

 • při přepisech (změna zákazníka na daném odběrném místě),

 • při změně charakteru odběru (změna počtu nebo výkonu spotřebičů).

Z čeho se skládá cena energií?

Ve svém vyúčtování najdete řadu částek, z nichž se skládá celková cena, kterou za energie zaplatíte.

Regulovaná cena elektřiny = poplatky za distribuci, systémové služby a další platby. Tuto část ceny určuje Energetický regulační úřad a je pro vás stejná bez ohledu na to, jakého si zvolíte dodavatele. Dodavatel ji totiž jen vybere a odvede distribuční společnosti ve vaší lokalitě. Tato část představuje zhruba 55 % ceny. Více informací se dozvíte na stránce o regulované ceně elektřiny.

Tržní (neregulovaná) cena elektřiny = cena za spotřebovanou elektřinu koupenou od vámi zvoleného dodavatele. Další část ceny tvoří stálé platby a fixní poplatky stanovené dodavatelem. Proto byste měli vždy při porovnávání cen u jednotlivých dodavatelů srovnávat celkovou cenu za energie, a ne pouze cenu za kWh/MWh. Výběrem dodavatele můžete ovlivnit 45 % ceny.

U plynu to funguje obdobně, také jeho cena se skládá z regulované a neregulované složky.

Vybrat si výhodnějšího dodavatele je snadné, stačí jen zadat svou aktuální spotřebu do naší kalkulačky. Přepis energií zajistíme za vás a navíc ohlídáme termíny. Je jen na vás, jestli budete vybírat nového dodavatele podle ceny, flexibility v nastavení výše záloh či dodatečných služeb, jako je například revize kotle zdarma.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Dráty vysokého napětí
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

 • Otevírání oken
  05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

  Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

 • LED žárovky
  28. října 2023|Jana Březinová
  Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

  Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

 • Ovladač klimatizace
  15. října 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát topení klimatizací?

  Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

 • Podpis smlouvy
  03. října 2023|Petr Woff
  Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

  Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn.