Předání dokumentů

Znáte termíny používané v cenách energií, vyúčtování a ve smlouvách?

20. 4. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Vnímáte téma energií jako složité a netransparentní? Vyznat se ve vyúčtování nebo v cenách není jednoduché, ale jednou za rok se do toho člověk musí ponořit. Energie mají specifické termíny, které vycházejí z toho, jak celá energetická soustava funguje. Projděte si základní pojmy a uvidíte, že pro vás bude příští vyúčtování energií mnohem srozumitelnější.

Jak funguje distribuce energií?

Začneme od toho, jak se elektřina vyrábí a přenáší. Elektřinu není možné jednoduše skladovat, proto musí neustále „proudit“. Pro přenos elektřiny slouží přenosová a distribuční soustava. Aby byla její přeprava efektivní, využívá se vysokého napětí, které má velkou přepravní kapacitu. Transformační stanice převádí elektřinu z vysokého napětí na nízké, až dosáhne 230 voltů, které potřebujeme k běžné spotřebě doma.

Plyn funguje podobně pouze s tím rozdílem, že se těží. Místo transformačních stanic se využívají přetlakové stanice z vysokotlakých na nízkotlakové potrubí.

Distribuční soustava

Dodavatelé energie

Jaký je rozdíl mezi distributorem a dodavatelem energií?

Distribuční společnost spravuje rozvody vysokého i nízkého napětí až po váš venkovní elektroměr či plynoměr. Provozuje distribuční soustavu, a zajišťuje tak transport elektřiny nebo plynu do vaší domácnosti. Zároveň se stará o údržbu tohoto spojení. Distributora nemůžete změnit, je dán distribučním územím – záleží tedy na adrese vašeho odběrného místa.

Dodavatel je společnost, od níž kupujete samotnou energii. Každý odběratel má právo vybrat si svého dodavatele. Dodavatel má uzavřenou smlouvu s distribuční společností. Vy, jako odběratel, uzavíráte smlouvu pouze s dodavatelem, který od vás vybere a odvede poplatek za využití distribuční sítě. Přečtěte si podrobné informace o dodavatelích energií.

Pod jakého distributora spadá moje odběrné místo?

Infografika – mapa distributorů

Co je to odběrné místo?

Odběrné místo (OM) je místo připojení objektu (byt, rodinný dům, chata, garáž atd.) k lokální distribuční soustavě. Každé odběrné místo je vybaveno měřicím zařízením (elektroměrem nebo plynoměrem), hlavním jističem a má svůj identifikační kód (elektřina – 18místné číslo EAN, plyn – 16místný EIC kód).

Každé odběrné místo elektřiny dostane přidělenou distribuční sazbu, která se určuje podle spotřeby, typu užívaných spotřebičů a způsobu jejich využívání. Nejčastější distribuční sazby jsou D02d a D25d. Existuje ale několik dalších, které jsou podmíněny specifickými požadavky. Ve většině případů si svou distribuční sazbu nevyberete, ale je stanovena předpisy distribuční společnosti. Projděte si všechny distribuční sazby.

Co je smlouva o sdružených dodávkách a smlouva o připojení k distribuční síti?

Smlouva o sdružených službách dodávky je smluvní vztah mezi odběratelem a dodavatelem elektřiny/plynu.

Smlouva o připojení je smluvní vztah mezi odběratelem a distributorem. Smlouva o připojení mimo jiné stanovuje podmínky připojení.

Smlouvu o připojení uzavíráte v případech:

 • zřízení úplně nového odběrného místa (stavíte nový dům),

 • při obnovení odběrného místa (v minulosti zde odběr byl, ale místo není osazeno elektroměrem),

 • při přepisech (změna zákazníka na daném odběrném místě),

 • při změně charakteru odběru (změna počtu nebo výkonu spotřebičů).

Z čeho se skládá cena energií?

Ve svém vyúčtování najdete řadu částek, z nichž se skládá celková cena, kterou za energie zaplatíte.

Regulovaná cena elektřiny = poplatky za distribuci, systémové služby a další platby. Tuto část ceny určuje Energetický regulační úřad a je pro vás stejná bez ohledu na to, jakého si zvolíte dodavatele. Dodavatel ji totiž jen vybere a odvede distribuční společnosti ve vaší lokalitě. Tato část představuje zhruba 55 % ceny. Více informací se dozvíte na stránce o regulované ceně elektřiny.

Tržní (neregulovaná) cena elektřiny = cena za spotřebovanou elektřinu koupenou od vámi zvoleného dodavatele. Další část ceny tvoří stálé platby a fixní poplatky stanovené dodavatelem. Proto byste měli vždy při porovnávání cen u jednotlivých dodavatelů srovnávat celkovou cenu za energie, a ne pouze cenu za kWh/MWh. Výběrem dodavatele můžete ovlivnit 45 % ceny.

U plynu to funguje obdobně, také jeho cena se skládá z regulované a neregulované složky.

Vybrat si výhodnějšího dodavatele je snadné, stačí jen zadat svou aktuální spotřebu do naší kalkulačky. Přepis energií zajistíme za vás a navíc ohlídáme termíny. Je jen na vás, jestli budete vybírat nového dodavatele podle ceny, flexibility v nastavení výše záloh či dodatečných služeb, jako je například revize kotle zdarma.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • 10. května 2024|Petr Woff
  Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

  Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.