Blog
Pojištění vozu
povinné ručení

Zánik povinného ručení

17. ledna 2015|Monika Šaríková|

Pokud je pojistka, která je nařízena zákonem, potom je to povinné ručení. To se týká každého majitele nebo provozovatele nejenom osobního automobilu, ale dalšího motorového vozidla, či přívěsného vozíku. Pokud danou pojistku máte, a zajímá vás třeba možnost přestoupit k jiné pojišťovně, jistě vás bude zajímat i to, jak probíhá zánik povinného ručení. V tomto směru existuje několik cest, jak může být daná pojistka ukončena. A to buď námi, nebo samotnou pojišťovnou.

Porovnat povinné ručení

Nejjednodušší je pojistku vypovědět


Rozhodneme-li se pojistku ukončit sami, je možné zaslat standardní výpověď, nebo vyplnit potřebný tiskopis třeba na pobočce pojišťovny. Zde je třeba identifikovat vás jako pojištěnou osobu, vaše auto, a ideálně uvést také číslo pojistky. Díky tomu tak bude moci být vaše žádost vyřízena skutečně obratem, a ihned tak začne běžet ona výpovědní lhůta. Nutné je v tomto směru dbát na výpovědní lhůty, které může mít každý pojišťovna stanovené jinak. Pokud však chcete, aby byl zánik povinného ručení co možná nejrychlejší, je ideální zaměřit se na výroční období vaší pojistky - tedy dobu přesně jednoho roku. Nejdéle tři měsíce před tímto obdobím je tak nutné poslat onu výpověď, a v daný konkrétní den pojistka zanikne.

Co když smlouvu vypoví pojišťovna
Stejně jako vy, i pojišťovna může mít možnost pojistku vypovědět. Na rozdíl od vás k tomu ale musí mít důvod, a o tom že zánik povinného ručení proběhne, vás musí informovat. Ideálním příkladem takové výpovědi je fakt, že jste ve smlouvě uvedli záměrně nepravdivé, nebo jinak mylné informace. Druhým důvodem, proč může být pojistka vypovězena je to, že ji delší dobu neplatíte. Tyto lhůty jsou u různých pojišťoven také individuální, ale obecně lze říci, že důvodem k výpovědi je zhruba 6 měsíců nezaplacená pojistka. Samozřejmě i o tomto stavu pojišťovny informují, a to běžnými, ale i doporučenými upomínkami.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).