Úředník dává razítko

Výměna řidičských průkazů v roce 2021

Ani v letošním roce nemusíte s výměnou řidičského průkazu spěchat. Kvůli přetrvávající pandemii Covid-19 se z nařízení Evropské unie prodlužuje platnost řidičského oprávnění o 10 měsíců. Opatření se týká dokumentů, kterým končí platnost do 30. června 2021.

Prodloužení platnosti dokladů o 10 měsíců

Patříte-li mezi statisíce řidičů, jimž v první polovině letošního roku končí platnost řidičského průkazu, nemusíte s žádosti o nový doklad pospíchat. V souvislosti se snahou o omezení pohybu obyvatelstva kvůli koronavirové pandemii se prodlužuje platnost propadlých řidičských průkazů i technických prohlídek vozidel o 10 měsíců. Konkrétně se prodloužení týká:

  • řidičských průkazů,

  • pravidelných technických prohlídek,

  • průkazů profesní způsobilosti řidiče,

  • lhůty pro dokončení pravidelného školení držitelů osvědčení profesní způsobilosti,

  • některých dokladů či lhůt v oblasti nákladní, železniční a vodní dopravy.

Prodloužení se vztahuje na doklady, jejich platnost vypršela v období od 1. září 2020 do 30. června 2021. Platnost se prodlužuje o 10 měsíců v celé Evropské unii ode dne, kdy původní platnost dokladu vypršela.

V současné situaci je důležité, aby lidé mohli ještě více omezit své kontakty a mimo domov řešili opravdu jen to nejnutnější. K tomu nám pomůže i toto nedávno přijaté nařízení, které bude možné v různých oblastech dopravy u nás využívat. Úřady i provozovny STK však zůstávají i nadále otevřeny, takže lze v případě potřeby služby využít a např. udržovat své vozidlo v dobrém technickém stavu,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček v tiskové zprávě Ministerstva dopravy.

Již druhé prodloužení platnosti řidičských průkazů

Současné nařízení o výměně řidičských průkazů nese název Omnibus II. To navazuje na Omnibus I – obdobné nařízení vydané v souvislosti s první vlnou pandemie.

  • Omnibus II se týká řidičských průkazů, které vyprší od 1. září 2020 do 30. června 2021. Platnost se prodlužuje o 10 měsíců.

  • Omnibus I se týkal řidičských průkazů, které vypršely od 1. února do 31. srpna 2020. Platnost se prodloužila o 7 měsíců.

Opakované prodloužení platnosti řidičského průkazu

Řidičský průkaz, jehož platnost jste si již jednou prodloužili v rámci Omnibus I, si můžete znovu prodloužit, a to buď do 1. července 2021 nebo o dalších 6 měsíců, pokud podruhé prodloužená platnost vyprší po 1. červenci 2021. Opakované prodloužení není možné využít u technických prohlídek.

Opakované prodloužení platnosti řidičských průkazů může být komplikované, proto se podívejte na příklady z praxe, jak může prodloužení vypadat.

  • Řidiči propadl řidičský průkaz 25. března 2020. Byl mu prodloužen na základě Omnibus I o 7 měsíců, tedy do 25. října 2020. V souladu s Omnibus II mu byla platnost prodloužena znovu, a to až do 1. července 2021.

  • Řidiči vypršela platnost řidičského průkazu 29. srpna 2020. Byl mu prodloužen na základě Omnibus I o 7 měsíců, tedy do 29. března 2021. V souladu s Omnibus II se platnost prodlouží o dalších 6 měsíců (do 29. září 2021), protože druhé prodloužení připadá na termín po 1. červenci 2021.


Kontrola vozidla

Kdy a kde vyměnit řidičský průkaz v roce 2021

Jestliže se na vás vztahuje nařízení Omnibus I nebo Omnibus II, nemusíte o prodloužení platnosti řidičského průkazu nikde žádat. Prodloužení funguje automaticky – při policejní kontrole se jednoduše prokážete propadlým dokumentem.

Možnost využít delší platnosti řidičských průkazů je pouze doporučená. Měla by pomoci zejména rizikovým skupinám občanů, aby nemuseli chodit na úřad. Úřady ale i nadále fungují a výměny řidičských průkazů provádí.

O výměnu řidičského průkazu můžete žádat na jakémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností – projděte si jejich seznam. Nezáleží na místě vašeho bydliště. Žádost můžete podat nejdříve 3 měsíce před vypršením platnosti řidičského průkazu. Lhůta na vyřízení činí 20 dnů. Při splnění těchto podmínek je výměna řidičského průkazu bezplatná. Jestliže na výměnu spěcháte, můžete si připlatit 700 Kč za expresní vyřízení do 5 pracovních dnů.

Co je k výměně řidičského průkazu v roce 2021 potřeba

Na obecní úřad s rozšířenou působností se musíte dostavit osobně. Zastoupení není možné. Pro výměnu řidičského průkazu budete potřebovat:

  • žádost o vydání řidičského průkazu (obdržíte přímo na úřadu),

  • doklad totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas),

  • řidičský průkaz, který chcete vyměnit.

Fotografii k žádosti o výměnu řidičského průkazu již nepotřebujete, přímo na úřadě ji pořídí v elektronické podobě.

Chcete-li vyřídit řidičský průkaz ve zkrácené lhůtě 5 pracovních dnů, uhradíte správní poplatek ve výši 700 Kč. Jestliže žádáte o výměnu řidičáku dříve než 3 měsíce před koncem jeho platnosti, uhradíte správní poplatek ve výši 200 Kč. Jinak je výměna bezplatná.

Co hrozí za pozdní výměnu řidičského průkazu

Jak jsme uvedli již výše, pokud vám končí platnost řidičského průkazu v období do 30. června 2021, nemusíte se kvůli propadlým dokladům stresovat. Jejich platnost se automaticky prodlužuje o 10 měsíců. Po vypršení této lhůty již nadále nemáte oprávnění řídit motorové vozidlo. Pokud přesto za volant sednete, hrozí vám pokuta 2000 Kč na místě nebo 2500 Kč ve správním řízení. Proto nenechávejte výměnu řidičského průkazu na poslední chvíli. Je možné, že se v druhé polovině roku budou kvůli odkládání na úřadech tvořit fronty, jako tomu bylo na přelomu roku.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • pohonne-hmoty
    24. ledna 2024|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

  • 10. ledna 2024|Jana Březinová
    Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

    Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

  • Auto po autonehodě
    28. prosince 2023|Jana Březinová
    Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

    Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

  • stromecek-na-aute
    03. prosince 2023|Petr Woff
    Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

    K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

  • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
    30. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat první auto

    Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.