Úředník dává razítko

Výměna řidičských průkazů v roce 2021

Ani v letošním roce nemusíte s výměnou řidičského průkazu spěchat. Kvůli přetrvávající pandemii Covid-19 se z nařízení Evropské unie prodlužuje platnost řidičského oprávnění o 10 měsíců. Opatření se týká dokumentů, kterým končí platnost do 30. června 2021.

Prodloužení platnosti dokladů o 10 měsíců

Patříte-li mezi statisíce řidičů, jimž v první polovině letošního roku končí platnost řidičského průkazu, nemusíte s žádosti o nový doklad pospíchat. V souvislosti se snahou o omezení pohybu obyvatelstva kvůli koronavirové pandemii se prodlužuje platnost propadlých řidičských průkazů i technických prohlídek vozidel o 10 měsíců. Konkrétně se prodloužení týká:

  • řidičských průkazů,

  • pravidelných technických prohlídek,

  • průkazů profesní způsobilosti řidiče,

  • lhůty pro dokončení pravidelného školení držitelů osvědčení profesní způsobilosti,

  • některých dokladů či lhůt v oblasti nákladní, železniční a vodní dopravy.

Prodloužení se vztahuje na doklady, jejich platnost vypršela v období od 1. září 2020 do 30. června 2021. Platnost se prodlužuje o 10 měsíců v celé Evropské unii ode dne, kdy původní platnost dokladu vypršela.

V současné situaci je důležité, aby lidé mohli ještě více omezit své kontakty a mimo domov řešili opravdu jen to nejnutnější. K tomu nám pomůže i toto nedávno přijaté nařízení, které bude možné v různých oblastech dopravy u nás využívat. Úřady i provozovny STK však zůstávají i nadále otevřeny, takže lze v případě potřeby služby využít a např. udržovat své vozidlo v dobrém technickém stavu,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček v tiskové zprávě Ministerstva dopravy.

Již druhé prodloužení platnosti řidičských průkazů

Současné nařízení o výměně řidičských průkazů nese název Omnibus II. To navazuje na Omnibus I – obdobné nařízení vydané v souvislosti s první vlnou pandemie.

  • Omnibus II se týká řidičských průkazů, které vyprší od 1. září 2020 do 30. června 2021. Platnost se prodlužuje o 10 měsíců.

  • Omnibus I se týkal řidičských průkazů, které vypršely od 1. února do 31. srpna 2020. Platnost se prodloužila o 7 měsíců.

Opakované prodloužení platnosti řidičského průkazu

Řidičský průkaz, jehož platnost jste si již jednou prodloužili v rámci Omnibus I, si můžete znovu prodloužit, a to buď do 1. července 2021 nebo o dalších 6 měsíců, pokud podruhé prodloužená platnost vyprší po 1. červenci 2021. Opakované prodloužení není možné využít u technických prohlídek.

Opakované prodloužení platnosti řidičských průkazů může být komplikované, proto se podívejte na příklady z praxe, jak může prodloužení vypadat.

  • Řidiči propadl řidičský průkaz 25. března 2020. Byl mu prodloužen na základě Omnibus I o 7 měsíců, tedy do 25. října 2020. V souladu s Omnibus II mu byla platnost prodloužena znovu, a to až do 1. července 2021.

  • Řidiči vypršela platnost řidičského průkazu 29. srpna 2020. Byl mu prodloužen na základě Omnibus I o 7 měsíců, tedy do 29. března 2021. V souladu s Omnibus II se platnost prodlouží o dalších 6 měsíců (do 29. září 2021), protože druhé prodloužení připadá na termín po 1. červenci 2021.


Kontrola vozidla

Kdy a kde vyměnit řidičský průkaz v roce 2021

Jestliže se na vás vztahuje nařízení Omnibus I nebo Omnibus II, nemusíte o prodloužení platnosti řidičského průkazu nikde žádat. Prodloužení funguje automaticky – při policejní kontrole se jednoduše prokážete propadlým dokumentem.

Možnost využít delší platnosti řidičských průkazů je pouze doporučená. Měla by pomoci zejména rizikovým skupinám občanů, aby nemuseli chodit na úřad. Úřady ale i nadále fungují a výměny řidičských průkazů provádí.

O výměnu řidičského průkazu můžete žádat na jakémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností – projděte si jejich seznam. Nezáleží na místě vašeho bydliště. Žádost můžete podat nejdříve 3 měsíce před vypršením platnosti řidičského průkazu. Lhůta na vyřízení činí 20 dnů. Při splnění těchto podmínek je výměna řidičského průkazu bezplatná. Jestliže na výměnu spěcháte, můžete si připlatit 700 Kč za expresní vyřízení do 5 pracovních dnů.

Co je k výměně řidičského průkazu v roce 2021 potřeba

Na obecní úřad s rozšířenou působností se musíte dostavit osobně. Zastoupení není možné. Pro výměnu řidičského průkazu budete potřebovat:

  • žádost o vydání řidičského průkazu (obdržíte přímo na úřadu),

  • doklad totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas),

  • řidičský průkaz, který chcete vyměnit.

Fotografii k žádosti o výměnu řidičského průkazu již nepotřebujete, přímo na úřadě ji pořídí v elektronické podobě.

Chcete-li vyřídit řidičský průkaz ve zkrácené lhůtě 5 pracovních dnů, uhradíte správní poplatek ve výši 700 Kč. Jestliže žádáte o výměnu řidičáku dříve než 3 měsíce před koncem jeho platnosti, uhradíte správní poplatek ve výši 200 Kč. Jinak je výměna bezplatná.

Co hrozí za pozdní výměnu řidičského průkazu

Jak jsme uvedli již výše, pokud vám končí platnost řidičského průkazu v období do 30. června 2021, nemusíte se kvůli propadlým dokladům stresovat. Jejich platnost se automaticky prodlužuje o 10 měsíců. Po vypršení této lhůty již nadále nemáte oprávnění řídit motorové vozidlo. Pokud přesto za volant sednete, hrozí vám pokuta 2000 Kč na místě nebo 2500 Kč ve správním řízení. Proto nenechávejte výměnu řidičského průkazu na poslední chvíli. Je možné, že se v druhé polovině roku budou kvůli odkládání na úřadech tvořit fronty, jako tomu bylo na přelomu roku.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.