Výpočet čisté mzdy

Velký návod na výpočet čisté mzdy v roce 2021

5. 6. 2021
|
Délka čtení: 5 min.

Zaměstnanci, kteří mají uzavřenou pracovní smlouvu, musejí platit sociální a zdravotní pojištění. Zároveň ovšem existuje mnoho slev a dalších výhod, díky nimž může nakonec vyjít nulová, nebo dokonce záporná daň z příjmu! Někteří šťastlivci pak dostanou od státu více peněz, než kolik předtím odvedli. Využijme letošní daňové reformy a zrekapitulujme, podle jaké rovnice probíhá výpočet čisté mzdy v roce 2021.

Jakmile podepíšete pracovní smlouvu, získáváte právo na řadu zaměstnaneckých jistot. Například máte nárok na pravidelnou mzdu (ve veřejném sektoru na pravidelný plat), zaměstnavatel vám také hradí občasnou dovolenou, většinu sociálního a zdravotního pojištění. Povinné pojistné odvody jsou obratem vypláceny současným důchodcům, nezaměstnaným, ale také lékařům nebo zdravotním sestrám.

Ovšem kolik peněz dostane v nejbližším výplatním termínu samotný zaměstnanec, tedy jaká bude jeho čistá měsíční mzda?

Od letoška začínáme hrubým výdělkem

Ještě vloni byl výpočet čisté mzdy složitější. Do daňového základu jsme museli započítávat sociální a zdravotní pojištění, které platí zaměstnavatel za zaměstnance, nad rámec hrubé výplaty:

  • 9 % hrubé mzdy jako zdravotní pojištění

  • 24,8 % hrubé mzdy jako sociální pojištění

Daňovému základu se říkalo „superhrubá mzda”, protože dohromady představoval 133,8 % (100 % + 24,8 % + 9 %) hrubé mzdy. Od Nového roku 2021 však platí zjednodušující reforma. Místo dřívějšího „superhrubého” daňového základu začínáme hrubou mzdou, kterou máte napsanou v pracovní smlouvě, eventuálně ve mzdovém (v soukromém sektoru) nebo platovém (ve veřejném sektoru) výměru.

  • 4,5 % jde na zdravotní pojištění (zaměstnanec a zaměstnavatel musejí dohromady odvést aspoň 2 052 Kč)

  • 6,5 % jde na sociální pojištění

  • 15 % (pro výdělek do 141 764 Kč/měsíc) anebo 23 % (pro část vysokého výdělku nad 141 764 Kč/měsíc) je záloha na daň z příjmu, od které však ještě můžeme leccos odečíst

Daňoví poplatníci dostávají slevy a výhody

Čeští námezdní pracovníci se těžko vyhnou povinnému zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Ale existuje několik slev, o které můžeme snížit daň z příjmu fyzických osob, zvláště pokud jsou těžce zdravotně postižené (prokážou se průkazem ZTP/P). Úlevu dostávají také daňoví poplatníci, jejichž manželé nebo manželky mají individuální příjem do 68 000 Kč/rok.

  • 2 320 Kč na každého daňového poplatníka

  • 2 070 Kč na zdravého, nebo 4 140 Kč na postiženého nízkopříjmového manžela

  • 1 345 Kč na zdravotní postižení

  • 420 Kč na invaliditu třetího stupně

  • 335 Kč pro studenta

  • 210 Kč na invaliditu prvního nebo druhého stupně

Ženy a muži, kteří vyživují dítě (staré maximálně 26 let, pokud například ještě studuje), mají nárok i na takzvané zvýhodnění. Od zbývající daně opět odečítáme následující částky, ale tentokrát můžeme jít do mínusu! Nicméně na každé dítě smí uplatnit daňové zvýhodnění jenom jeden poplatník (například otec, nebo matka, ne oba).

  • 1 267 Kč na první zdravé, nebo 2 534 Kč na první postižené dítě

  • 1 617 Kč na druhé zdravé, nebo 3 234 Kč na druhé postižené dítě

  • 2 017 Kč na třetí a každé další zdravé, nebo 4 034 Kč na třetí a každé další postižené dítě

Ukázkový výpočet čisté mzdy v roce 2021

Nyní vyčíslíme, kolik v tomto měsíci dostane konkrétní zaměstnanec, který dosahuje běžného hrubého výdělku. Předpokládejme, že uplatňuje základní slevu na poplatníka a také zvýhodnění na čtyři vyživované děti, abychom názorným příkladem vysvětlili takzvaný daňový bonus.

  1. Hrubá mzda = 33 000 Kč

  2. Strhneme zdravotní pojištění 1 485 Kč (4,5 % z 33 000 Kč)

  3. Strhneme sociální pojištění 2 145 Kč (6,5 % z 33 000 Kč)

  4. Díky vyživovaným dětem vyjde negativní daň - 4 288 Kč (15 % z 33 000 Kč, mínus sleva na poplatníka 2 320 Kč a otcovské zvýhodnění 6 918 Kč). Takže nyní z hrubé mzdy nic nestrháváme, ale naopak přičítáme. Tomuto jevu říkáme „daňový bonus”, jde vlastně o odměnu pro pracující a zodpovědné rodiče.

  5. Čistá mzda = 33 658 Kč (33 000 Kč - 1 485 Kč - 2 145 Kč + 4 288 Kč)

Uvedený čtyřnásobný otec obdrží od státu více peněz, než kolik odvede na dani z příjmu, sociálním a zdravotním pojištění. Proto jeho čistá mzda, kterou dostane vyplacenou od zaměstnavatele, převyšuje jeho smluvní hrubou mzdu. Málokdo však pečuje o tolik potomků. Kdyby uvedený zaměstnanec nikoho nevyživoval, z 33 000 Kč hrubého mu zbude 26 740 Kč čistého.

Svoji individuální výplatu eventuálně překontrolujte prostřednictvím internetové kalkulačky. A ať už vám vyjde, nebo nevyjde daňový bonus, ušetřit můžete na povinném ručení a havarijním pojištění, na elektřině nebo zemním plynu.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.

  • Mladý vyděšený pár prochází účty
    09. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
    Podvodné firmy lákají na zázračné investice: 7 tipů, jak nenaletět

    Zaručený výnos s nulovým rizikem? Příliš dobré, aby to byla pravda. Investičních podvodů v ČR přibývá a pachatelé jsou čím dál rafinovanější. Od Ponziho schémat přešli ke kryptoměnám, falešným investičním fondům, podvodným e-mailům a reklamám s Elonem Muskem. Využívají přitom vaši nepozornost, důvěřivost nebo finanční tíseň. Jak poznáte podvodníky?

  • Revize smluv - žena se probírá štosem dokumentů
    05. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
    Dostaňte ze smluv maximum: poradíme, jak na roční revizi

    Každý rok vám berou z peněženky stovky až tisíce korun. Smlouvy, které roky leží v šuplíku a jsou pěkně zastaralé. Třeba havarijní pojištění 10 let starého auta, tarif na energie, který se tiše každý rok navyšuje, dům pojištěný na ceny z roku 2010 nebo drahý mobilní tarif. Když všechny smlouvy budete pravidelně aktualizovat, nebudete zbytečně přeplácet a získáte přesně ty produkty, které potřebujete. Chcete vědět, jak na to?