Řidič v autě

Silniční pokuty v zahraničí: Za porušení pravidel se platí

21. 11. 2019
|
Délka čtení: 5 min.

Vzpomínky na příjemný víkend nebo dovolenou strávenou v zahraničí může po několika týdnech překazit dopis obsahující výzvu k uhrazení pokuty ve výši několika desítek i set EUR. Příčinou bývá zpravidla dopravní přestupek, kterého jste si ani nemuseli všimnout. Ignorovat výzvu se však nemusí vyplatit.

Silniční pokuty na místě aneb přistiženi při činu

Pokud vás při dopravním přestupku v zahraničí odchytne policie přímo na místě a zastaví vás, pokutě se s největší pravděpodobností nevyhnete. Výše pokuty se odvíjí od závažnosti přestupku i benevolenci policejní hlídky. Ta si v případě menších přestupků často vystačí s pouhým pokáráním.

Velmi opatrní buďte při jednání s policejní hlídkou v zahraničí. Smlouvat o výši pokuty nemusí být bráno pouze jako nejapný pokus o vtip, ale i jako důvod k navýšení pokuty. Vyplatí se “sklopit uši”, uznat svou chybu a respektovat výši pokuty. Policejní hlídka spíše zaujme shovívavý postoj u pokorného řidiče a zmírní mu trest než u řidiče s povýšeným a arogantním chováním.

Jakých přestupků se čeští řidiči v zahraničí dopouští nejčastěji

Obvyklé dopravní přestupky se nijak neliší od těch, kterých se čeští řidiči dopouští doma v Česku. Rozdíl spočívá především ve výši pokuty, které bývají několinásobně vyšší zejména v západních zemích. Tyto země mají navíc velmi slušnou síť automatizovaných radarových systémů a málokterý přestupek ujde jejich pozornosti.

Nejčastější přestupky v zahraničí:

 • překročení maximální povolené rychlosti

 • jízda na červenou

 • jízda bez použití bezpečnostních pásů

 • telefonování za jízdy

 • řízení vozidla pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek

Při řešení přestupků každá země postupuje jinak. Nad některými přestupky úředníci mávnou rukou, jiné se rozhodnou vymáhat. Zjistit totožnost majitele vozidla, který je za vozidlo zodpovědný, dnes nepředstavuje žádný problém. Stačí fotografie s dobře viditelnou SPZ a místní úřad si díky směrnici EU o přeshraničním předávání informací zjistí vše potřebné, a řidiči domů přijde obálka s nepříjemným obsahem.

Za překročení rychlosti silniční pokuta v řádu desítek EUR

Počet výzev k uhrazení pokut za přestupky spáchané v zahraničí narůstá. Například takové Německo přistoupilo i k tomu, že řidičům v případě neuhrazení pokuty uloží zákaz řízení na území Německa například po dobu jednoho měsíce. Výše pokut je různá, ale vždy se jedná o částky ve výši desítek EUR.

Nejpřísnější dopravní přestupky postihuje Francie, která má minimální toleranci vůči překročení maximální povolené rychlosti. Za mírné překročení rychlosti do 20 km/h přistižený řidič zaplatí cca 60 EUR, u překročení rychlosti od 20 km/h až do 50 km/h už může silniční pokuta činit až 135 EUR.

Výzva k uhrazení pokuty musí být v českém jazyce

Pokud z poštovní schránky vylovíte dopis obsahují výzvu s uhrazení silniční pokuty za přestupek spáchaný v zahraničí, musí splňovat několik podmínek. V první řadě by výzva měla být v jazyce pokutované osoby, v tomto případě tedy českém jazyce.

Jaké informace musí výzva obsahovat:

 • popis dopravního přestupku

 • místo, datum a čas přestupku

 • výši silniční pokuty

 • číslo bankovního účtu, na který má být pokuta uhrazena

Ať už je ale výzva napsaná v jakémkoliv jazyce, je doporučeno na ni reagovat v každém případě. A to i tehdy, je-li výzva neoprávněná. Může se stát, že se zahraniční úředník zmýlí, a výzvu zašle řidiči, který se v době spáchání dopravního přestupku v dané zemi vůbec nevyskytoval. Musí tedy dokázat, že daný dopravní přestupek nespáchal, protože ani nemohl. Pokutu je doporučeno uhradit v uvedené lhůtě.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?