vozidla

Plánujete si koupit osobní nebo užitkový automobil? Pokud ano, nemusíte ho nutně kupovat jenom u nás. Je ještě jedna cesta, a to jsou země Evropské unie. Pokud si pojedete pro vůz právě sem, nezapomínejte na požadavky, které má registrace dovezeného vozidla z EU. Je totiž třeba splnit hned několik zákonem jasně daných náležitostí. Jednou z takových je třeba DPH, které jsme aktuálně povinni přiznat. A je jedno, zda se v našem případě jedná o plátce DPH, nebo jsme fyzické, nepodnikající osoby. To ale není jedinou změnou, která se nás týká.

 

Daň je třeba zaplatit do termínů


Jakmile máme v oblasti dani jasno, je třeba vyplnit a podat hlášení, které se nazývá Hlášení o pořízení nového dopravního prostředku. Právě jeho součástí bude také kupní smlouva nebo faktura, která jasně dokazuje, že je vůz aktuálně v našem vlastnictví. Na co také nesmíme zapomínat, to je i fakt, že stále je nutné zaplatit daň, kterou jsme zmínili výše. Vše musí být spolu s formulářem předloženo do deseti dní od pořízení, zatímco samotná daň by měla být zaplacena do termínu 25 dní. Nezapomínejme na to, že mluvíme o dnech kalendářních neboli pracovních. To vše se odehrává na konkrétní pobočce finančního úřadu.

 

 

 

Již přímo k evidenci
Pokud kupujeme automobil, je nedílnou cestou před jeho přihlášením takzvaná evidenční kontrola na příslušné stanici STK. Ta se nás týká i v případě registrace dovezeného vozidla z EU. Jakmile i ona je hotova, již se můžeme dostavit na příslušný inspektorát, konkrétně na evidenci vozidel. Zde už automobil přihlásíme do evidence. A to buď na nás jako soukromou osobu, nebo třeba na firmu. Počítejte ale i s tím, že v tu dobu bychom již měli mít sjednánu a zaplacenu také pojistku - tedy povinné ručení , které se dnes vztahuje na všechny provozovaná vozidla u nás. Její sjednání však není v současné době nic složitého ani nijak náročného. Povinné ručení se dá sjednat i online.