Blog
Osobní finance
Vánoční půjčka

Půjčujete si na vánoční dárky? 5 důvodů, proč by se vám to nemuselo vyplatit

30. října 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Jak už to tak bývá, vánoční svátky každoročně zatíží nejen naše žaludky, ale především peněženky. Udělat radost dětem, manželovi nebo partnerovi je pro řadu z nás samozřejmost. Co když se ale dostaneme do situace, kdy na nákup dárků jednoduše nezbývají finance? Někteří tenhle problém řeší půjčkou na Vánoce a vánoční dárky. Tady máte pět důvodů, proč se vám tahle půjčka nemusí vyplatit.

Důvod č. 1: Půjčka, kterou nepotřebujete

Překlenout prostřednictvím jednorázové mikropůjčky několik posledních dnů do výplaty není nic, za co byste se měli stydět. Existují totiž výdaje, které nepočkají. A když se zaměstnavatel zpozdí s výplatou, problém je na světě. Půjčovat si ale peníze na vánoční dárky nebo letní dovolenou je krajně nezodpovědné a zbytečné. Jde totiž o půjčku, bez které se dost dobře obejdete. Dárky můžete vyrobit nebo sáhnout po méně nákladné variantě, kvůli které se nebudete muset zadlužit. Dovolenou u moře pak vyměňte za tu v naší rodné domovině. Ušetříte a ještě poznáte místa, na která byste se jindy třeba nedostali.

Důvod č. 2: Půjčky zatížené vyšším úrokem

Menší objemy půjček jsou obecně zatížené vyšším úrokem a s ním související hodnotou RPSN. I malá půjčka tak nemusí být tak výhodná, jak se na první pohled zdá a může vás uvrhnout do dluhové pasti. Pokud se navíc dostanete do prodlení se splácením, můžete si sice odložit splátky půjčky, splátkové prázdniny jsou ale u většiny nebankovních společností i bank zpoplatněné, což navyšuje celkovou cenu půjčky. Pokud se přece jen bez půjčky neobejdete, vyplatí se mezi sebou jednotlivé produkty porovnat a vybrat ty, které vám svými parametry nejvíce vyhovují.

Placení dárků oblečení

Důvod č. 3: Půjčku můžete splácet klidně po zbytek roku

Spousta žadatelů o půjčku na vánoční dárky se díky vlastnímu přičinění dostane do tzv. dluhové pasti. Nejhorší situací je totiž to, pokud začnou vytloukat tzv. „klín klínem“ a brát si další půjčky pro splacení těch předchozích. V takovém případě se stávají předlužení a je dost dobře možné, že půjčku na vánoční dárky budou splácet klidně i další rok v létě.

Důvod č. 4: Půjčovat byste si měli jen na určité věci

Tento bod souvisí s bodem prvním. Půjčovat byste si totiž měli jen v nejnutnějších případech a to na věci, ze kterých máte dlouhodobý užitek. Příkladem budiž třeba půjčka na rekonstrukci nebo vybavení domu či bytu, hypotéka na výstavbu vysněného domku nebo třeba finance, které poslouží ke zvládnutí náročného studia. Půjčovat si na vánoční dárky je proto opět zbytečné a krajně nezodpovědné.

Důvod č. 5: Vánoční půjčka je obvykle důsledkem impulzivního rozhodnutí

O Vánocích se Češi snadno nechávají strhnout aktuálností a zapomínají na budoucnost. Půjčku na dárky si navíc obvykle lidé sjednávají v obchodních centrech pod tlakem „výhodné akce.“ Proto nenechávejte nákupy vánočních dárků na poslední chvíli a začněte s nimi klidně třeba hned. Nejen, že nebudete v takovém časovém presu a pod tlakem, také hůře podlehnete davovému šílenství a zbytečným půjčkám, které se vám můžou pekelně vymstít.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).