Vánoční půjčka

Půjčujete si na vánoční dárky? 5 důvodů, proč by se vám to nemuselo vyplatit

30. 10. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Jak už to tak bývá, vánoční svátky každoročně zatíží nejen naše žaludky, ale především peněženky. Udělat radost dětem, manželovi nebo partnerovi je pro řadu z nás samozřejmost. Co když se ale dostaneme do situace, kdy na nákup dárků jednoduše nezbývají finance? Někteří tenhle problém řeší půjčkou na Vánoce a vánoční dárky. Tady máte pět důvodů, proč se vám tahle půjčka nemusí vyplatit.

Důvod č. 1: Půjčka, kterou nepotřebujete

Překlenout prostřednictvím jednorázové mikropůjčky několik posledních dnů do výplaty není nic, za co byste se měli stydět. Existují totiž výdaje, které nepočkají. A když se zaměstnavatel zpozdí s výplatou, problém je na světě. Půjčovat si ale peníze na vánoční dárky nebo letní dovolenou je krajně nezodpovědné a zbytečné. Jde totiž o půjčku, bez které se dost dobře obejdete. Dárky můžete vyrobit nebo sáhnout po méně nákladné variantě, kvůli které se nebudete muset zadlužit. Dovolenou u moře pak vyměňte za tu v naší rodné domovině. Ušetříte a ještě poznáte místa, na která byste se jindy třeba nedostali.

Důvod č. 2: Půjčky zatížené vyšším úrokem

Menší objemy půjček jsou obecně zatížené vyšším úrokem a s ním související hodnotou RPSN. I malá půjčka tak nemusí být tak výhodná, jak se na první pohled zdá a může vás uvrhnout do dluhové pasti. Pokud se navíc dostanete do prodlení se splácením, můžete si sice odložit splátky půjčky, splátkové prázdniny jsou ale u většiny nebankovních společností i bank zpoplatněné, což navyšuje celkovou cenu půjčky. Pokud se přece jen bez půjčky neobejdete, vyplatí se mezi sebou jednotlivé produkty porovnat a vybrat ty, které vám svými parametry nejvíce vyhovují.

Placení dárků oblečení

Důvod č. 3: Půjčku můžete splácet klidně po zbytek roku

Spousta žadatelů o půjčku na vánoční dárky se díky vlastnímu přičinění dostane do tzv. dluhové pasti. Nejhorší situací je totiž to, pokud začnou vytloukat tzv. „klín klínem“ a brát si další půjčky pro splacení těch předchozích. V takovém případě se stávají předlužení a je dost dobře možné, že půjčku na vánoční dárky budou splácet klidně i další rok v létě.

Důvod č. 4: Půjčovat byste si měli jen na určité věci

Tento bod souvisí s bodem prvním. Půjčovat byste si totiž měli jen v nejnutnějších případech a to na věci, ze kterých máte dlouhodobý užitek. Příkladem budiž třeba půjčka na rekonstrukci nebo vybavení domu či bytu, hypotéka na výstavbu vysněného domku nebo třeba finance, které poslouží ke zvládnutí náročného studia. Půjčovat si na vánoční dárky je proto opět zbytečné a krajně nezodpovědné.

Důvod č. 5: Vánoční půjčka je obvykle důsledkem impulzivního rozhodnutí

O Vánocích se Češi snadno nechávají strhnout aktuálností a zapomínají na budoucnost. Půjčku na dárky si navíc obvykle lidé sjednávají v obchodních centrech pod tlakem „výhodné akce.“ Proto nenechávejte nákupy vánočních dárků na poslední chvíli a začněte s nimi klidně třeba hned. Nejen, že nebudete v takovém časovém presu a pod tlakem, také hůře podlehnete davovému šílenství a zbytečným půjčkám, které se vám můžou pekelně vymstít.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Turistka si prohlíží maďarský parlament
    13. května 2023|Jana Březinová
    Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

    Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|Magdaléna Kubečková
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Dráty vysokého napětí
    09. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?