Blog
Půjčky a úvěryHypotékyOsobní finance
ukladani-minci

Půjčka na bydlení i dárky: Na co si půjčit a na co raději ne?

25. srpna 2020|Monika Šaríková|

Půjčit si nebo raději našetřit? To je v některých případech velmi ožehavá otázka. Vzít si půjčku a splnit si tak některá svá přání ihned zní totiž nejen lákavě, ale v některých případech také lehkomyslně a nebezpečně. Než o půjčku požádáte, důkladně zvažte, na co ji chcete použít.

Půjčky jako dobrý sluha i zlý pán

V určitý moment se zdá být vše nesmírně důležité. Moderní svět je plný lákavých maličkostí, které chceme mít a to nejlépe už včera. Všudypřítomné reklamy šeptají lidem do oušek, jaké značky se teď nosí, jaké smart zařízení je právě IN a bez jakého trendy kousku se neobejde stylové bydlení.

Nemalý vliv na ne zrovna skromná přání má bezpochyby internet. Prostřednictvím internetu nejenže vidíme, co všechno mají ostatní, a co bychom mohli mít také, ale vše je navíc tak snadno dostupné. Jsou-li peníze, splněné přání a sny jsou na dosah ruky. Pokud nejsou vlastní zdroje, nabízí se přece půjčky.

K roztočení dluhové spirály přitom stačí jedna neuvážená půjčka na drahou zbytečnost. Váš dobrý úmysl věřitele zajímat nebude, až přestanete posílat pravidelné splátky. A vězte, že je velký rozdíl v tom, jak rychle se do dluhů lze dostat a jak dlouho trvá uniknout z jejich spárů. Proto je velmi důležité brát si půjčku na opravdu důležité věci a nezadlužovat se kvůli snu o dokonalém životě.

Porovnat půjčky

Dobré půjčky aneb na co si půjčit a nelitovat

V žádném případě neoznačujeme půjčky jako takové za špatnou věc. Dobře vybraná půjčka použitá na správnou a důležitou věc smysl má. Aby však půjčka nedláždila cestu rovnou do dluhů, je důležité si nejen vybrat výhodnou půjčku, ale použít ji také na správný účel.

Nejen odborníky na hospodaření s osobními financemi, ale i běžnými spotřebiteli jsou za “správné” považovány především takové půjčky, které jsou použity na věci s dlouhodobým využitím či jiným rovněž důležitým přínosem do budoucnosti. Platí nepsané pravidlo, že životnost věci by měla trvat déle než doba splácení půjčky.

Za dobré a užitečné půjčky jsou považovány především:

  • Půjčky na bydlení (hypotéky) - vlastní bydlení je dobrá investice za každých okolností

  • Půjčky na vybavení do domácnosti - na nákup úsporných spotřebičů, nový kotel, okna apod.

  • Půjčky na auto - auto je nezbytné kvůli dopravě do zaměstnání, za účelem podnikání apod. Důležité je vybrat si takové auto, které si můžete dovolit bez problémů splácet

  • Půjčky na studium, kurzy, stáže a vzdělání jako takové - lepší vzdělání zvyšuje šanci na lepší práci i příjem, investice do vzdělání je návratná

  • Půjčky na věci nezbytné k výkonu povolání či podnikání - např. automobil, notebook, speciální vybavení pro kadeřnice, kosmetičky apod.

Špatné půjčky aneb jakým půjčkám se vyhnout obloukem

Ne každý si však bere půjčku pouze v případě nutnosti, ale jen za účelem zvýšení životního standardu. Lidé si půjčují peníze na drahé mobilní telefony, ohromné televize i drahá nablýskaná auta, i když tato zařízení ve skutečnosti vůbec nepotřebují, a jejich stávající zařízení jsou funkční. Dalším hodně rozšířeným nešvarem jsou půjčky na drahé dárky a zahraničí dovolené.

Všeobecně není rozumné brát si půjčku na:

  • vánoční ani jiné dárky - je hezké, že chcete potěšit své milované pěkným dárkem k vánocům či narozeninám. Tím, že jim dopřejete zbytečně drahý dárek, který budete x měsíců či dokonce let splácet, neprospějete sobě ani obdarovanému. Navíc radost i sebedražšího dárku rychle vyprchá

  • dovolené - dovolená v luxusním hotelu či na exotickém místě je jistě krásný zážitek. Radost z takového několikadenního zážitku rychle zmizí, pokud ji splácíte příliš dlouho

Vyšší životní standard - nemáte-li peníze na lepší TV, nekupujte si ji, pokud ji tak moc chcete, ušetřete si na ní. Moderní TV však nelze považovat za nezbytnou věc ke spokojenému životu.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).