prihlaseni-noveho-vozu

Návod, jak přihlásit nové auto

15. 5. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

Kde přepis auta zařídit?

Auto přepíšete na jakémkoliv registru vozidel, který se nachází na všech úřadech s rozšířenou působností. Těch je v Česku více než 200 a přepis auta nemusíte řešit v místě trvalého bydliště, takže kvůli němu nemusíte vyrážet na dlouhou cestu.

Jaké doklady jsou potřeba?

Přepis auta není žádná věda, ale bez správných dokladů se neobejdete. A není jich úplně málo.

Kromě všech potřebných dokladů si připravte také 800 Kč na poplatek za přepis auta. U starších aut hrozí také platba ekologické daně, která může vyjít až na 10 000 Kč. Pokud ji ale zaplatil některý z předchozích majitelů, znovu ji platit nebudete. Tedy pokud byla uhrazena v Česku. Při dovozu auta ze zahraničí vás platba ekologické daně čeká, i když ji už původní majitel v zahraničí uhradil.

Pokud vám prodávající nedá plnou moc k přepisu vozu a nechce s vámi jít ani na registr vozidel, můžete přepis vyřídit i bez jeho součinnosti. Stačí na úřad přinést všechny výše zmíněné dokumenty, které k vyřízení postačí. Podobný postup dříve nebyl možný, ale novela Zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích z roku 2017 ho umožňuje.

Kupujete nové auto? Potřebné doklady se drobně liší. Na úřad přineste:

 • čistopis velkého technického průkazu,

 • osobní doklady obou stran (případně plnou moc prodávajícího)

 • formulář k registraci vozidla do registru,

 • kupní smlouvu,

 • a zelenou kartu.

Přepis vyřešte co nejrychleji

Na přepsání auta máte 10 dnů od nákupu. Přepis je vždy lepší zařídit co nejdříve, účastnit se ho osobně a nespoléhat jen na původního majitele, i když vám slíbí, že všechno zařídí. Za nedodržení 10denní lhůty sice prodávajícímu hrozí pokuta až 50 000 Kč, ale stát se může cokoliv a pozdější přepis auta je komplikovaný.

Myslete na správné pojištění

Po úspěšném přepsání auta nemá původní majitel povinnost platit za něj povinné ručení. Auto si proto včas pojistěte, ať máte jistotu, že jste v případě nehody opravdu krytí.

Povinné ručení, resp. zelená karta, kterou potřebujete k přepisu auta, tedy může být vedena na původního majitele. Ten ale pojištění může okamžitě po přepsání vozu zrušit a vám by v případě nehody hrozily problémy. Ušetřit pár korun za několik dní pojištění proto nedává smysl a na úřad raději zamiřte s vlastní zelenou kartou, kterou dostanete po pojištění auta.

Pokud byste auto naopak prodávali, pojištění nerušte, dokud není přepis u konce. Nemáte totiž jistotu, že si ho kupující včas řádně pojistí. A pokud by se před přepsáním vozidla přihodil nějaký karambol, půjde škoda za vámi.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • stromecek-na-aute
  03. prosince 2023|Petr Woff
  Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

  K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • žena-vybírá-elektrokoloběžku
  21. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat elektrokoloběžku, abyste nemuseli řešit povinné ručení?

  Povinné ručení se podle nového zákona bude vztahovat i na elektrokoloběžky s rychlostí nad 25 km/h, nebo s hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h. Dobrá zpráva je, že většina elektrokoloběžek v ČR je pomalejší a lehčí. Špatná zpráva je, že povinné ručení měli jejich majitelé mít už dávno sjednané podle jiného zákona. Nikdo to ale nekontroluje.