prihlaseni-noveho-vozu

Návod, jak přihlásit nové auto

15. 5. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

Kde přepis auta zařídit?

Auto přepíšete na jakémkoliv registru vozidel, který se nachází na všech úřadech s rozšířenou působností. Těch je v Česku více než 200 a přepis auta nemusíte řešit v místě trvalého bydliště, takže kvůli němu nemusíte vyrážet na dlouhou cestu.

Jaké doklady jsou potřeba?

Přepis auta není žádná věda, ale bez správných dokladů se neobejdete. A není jich úplně málo.

Kromě všech potřebných dokladů si připravte také 800 Kč na poplatek za přepis auta. U starších aut hrozí také platba ekologické daně, která může vyjít až na 10 000 Kč. Pokud ji ale zaplatil některý z předchozích majitelů, znovu ji platit nebudete. Tedy pokud byla uhrazena v Česku. Při dovozu auta ze zahraničí vás platba ekologické daně čeká, i když ji už původní majitel v zahraničí uhradil.

Pokud vám prodávající nedá plnou moc k přepisu vozu a nechce s vámi jít ani na registr vozidel, můžete přepis vyřídit i bez jeho součinnosti. Stačí na úřad přinést všechny výše zmíněné dokumenty, které k vyřízení postačí. Podobný postup dříve nebyl možný, ale novela Zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích z roku 2017 ho umožňuje.

Kupujete nové auto? Potřebné doklady se drobně liší. Na úřad přineste:

 • čistopis velkého technického průkazu,

 • osobní doklady obou stran (případně plnou moc prodávajícího)

 • formulář k registraci vozidla do registru,

 • kupní smlouvu,

 • a zelenou kartu.

Přepis vyřešte co nejrychleji

Na přepsání auta máte 10 dnů od nákupu. Přepis je vždy lepší zařídit co nejdříve, účastnit se ho osobně a nespoléhat jen na původního majitele, i když vám slíbí, že všechno zařídí. Za nedodržení 10denní lhůty sice prodávajícímu hrozí pokuta až 50 000 Kč, ale stát se může cokoliv a pozdější přepis auta je komplikovaný.

Myslete na správné pojištění

Po úspěšném přepsání auta nemá původní majitel povinnost platit za něj povinné ručení. Auto si proto včas pojistěte, ať máte jistotu, že jste v případě nehody opravdu krytí.

Povinné ručení, resp. zelená karta, kterou potřebujete k přepisu auta, tedy může být vedena na původního majitele. Ten ale pojištění může okamžitě po přepsání vozu zrušit a vám by v případě nehody hrozily problémy. Ušetřit pár korun za několik dní pojištění proto nedává smysl a na úřad raději zamiřte s vlastní zelenou kartou, kterou dostanete po pojištění auta.

Pokud byste auto naopak prodávali, pojištění nerušte, dokud není přepis u konce. Nemáte totiž jistotu, že si ho kupující včas řádně pojistí. A pokud by se před přepsáním vozidla přihodil nějaký karambol, půjde škoda za vámi.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.