nehoda

Nabouralo vás ukrajinské nepojištěné auto? ČKP vám škodu zaplatí, víme jak postupovat

Škodu na vlastním vozidle nemusíte vymáhat po ukrajinských řidičích. Česká kancelář pojistitelů se zavázala za ně škody uhradit. Stačí si připravit záznam o nehodě a požádat o náhradu škody.

Ukrajinským vozům chybí zelená karta

Abyste mohli s autem vycestovat do zahraničí, potřebujete, aby vaše auto mělo platné povinné ručení i v zemi, na jejíž území vjíždíte. To se dá standardně zařídit dvěma způsoby. Jedním z nich je zakoupení hraničního pojištění, které lze někdy sjednat už na hranici při vjezdu do daného státu a jen na určitý počet dní. Další možností je, že jedete do zemí, které spadají do tzv. zelené karty.

Ta je většině lidí známá, jde o mezinárodní doklad o platném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Přímo na zelené kartě máte vyznačeno, v jakých zemích je platná. Pokud jsou některé země přeškrtnuty, pak má vaše pojišťovna tuto zemi ve výlukách.

Ukrajinským řidičům ale bohužel ve většině případů tato zelená karta chybí. A tím nemyslíme, že by ji nechali doma. Jejich auta zkrátka vůbec nemají sjednané povinné ručení se zelenou kartou určenou pro provoz vozidel v zahraničí. V současné době se tak může na českých silnicích pohybovat řada ukrajinských vozidel, která nejsou pojištěna pro provoz v České republice. Což by mohl být problém v případě, že způsobí nehodu.

Standardně byste se obrátili na škodního zástupce

Pokud vás nabourá zahraniční vozidlo, tak škodu platí pojišťovna, u které je vůz pojištěn. V případě, že spadá do systému zelených karet, tak škodu hradí zahraniční pojišťovna, u které měl viník sjednané povinné ručení ve své vlasti. Každá zahraniční pojišťovna navíc v České republice musí mít svého škodního zástupce, což je některá z českých pojišťoven. Vy byste si tudíž jen vyhledali, která pojišťovna plní v tomto případě roli škodního zástupce, a na ní byste se obrátili s žádostí o uplatnění škody. Pokud by mělo auto sjednané hraniční pojištění, pak využilo služeb některé tuzemské pojišťovny a vy byste se obrátili přímo na ni.

V případě ukrajinských vozů jde ale často o vozidla nepojištěná, a tak se nemáte jak obrátit na škodního zástupce a škodu byste museli vymáhat přímo po viníkovi, teoreticky i soudní cestou.

Do toho se ale pouštět nemusíte. Česká kancelář pojistitelů vydala prohlášení, ve kterém se zavázala tyto škody uhradit.

Jaké škody ČKP uhradí a jak postupovat?

Česká kancelář pojistitelů uhradí škodu, kterou vám způsobilo ukrajinské vozidlo, pokud k této škodě došlo:

 • na území České republiky a

 • do 6 měsíců od opuštění ukrajinského území.

 

Tyto škody následně nebudou vymáhány po ukrajinských řidičích, kteří nehodu zavinili. Pokud se tedy stanete účastníkem dopravní nehody, kterou způsobí nepojištěné ukrajinské vozidlo, zůstaňte v klidu. Stačí postupovat jako při jakékoli jiné dopravní nehodě. “Tedy sepsat společný záznam o nehodě a vznikne-li tato povinnost, pak přivolat Policii ČR. Pokud si účastníci nehody nebudou jisti, nebo budou mít problém s dorozuměním, doporučujeme volat policii také,” uvedla Veronika Pavlisová, tisková mluvčí České kanceláře pojistitelů.

Následně jako poškození uplatníte nárok na úhradu právě u ČKP. Té pošlete vyplněný zmíněný záznam o dopravní nehodě na email: claims@ckp.cz. Pro nahlášení škody můžete také využít online formulář.

Jak mají postupovat ukrajinští řidiči?

Takové situace mohou být náročné nejen pro vás, ale i pro ukrajinské řidiče. ČKP doporučuje, aby jí i ukrajinští řidiči nahlásili vzniklou nehodu.

Ačkoli škodu na vašem vozidle po nich nikdo vymáhat nebude, stále ještě musí řešit své poškozené vozidlo. Opravu jejich vozu jim nikdo nezaplatí. “Z garančního fondu nelze čerpat škoda vzniklá na vlastním vozidle,” dodává Veronika Pavlisová. Mohou ale využít bezplatný odtah vozu, který Česká kancelář pojistitelů nabízí pro ukrajinská vozidla. A to nejen v případě nehody, ale i poruchy.

Pro tyto účely je zřízena speciální linka: +420 251 032 834

Ta patří společnosti Global Asistance a je určena výhradně Ukrajincům, kteří potřebují zmíněný odtah. Na lince se s nimi domluví jazykově vybavení asistenti, aby nevznikala jazyková bariéra.

Як діяти українським водіям?

Tакі ситуації можуть бути складними та стресовими для українських водіїв, тому Чеське бюро страховиків (ČKP – Česká kancelář pojistitelů) рекомендує українським водіям повідомляти про ДТП вчасно.

Хоча ніхто не відшкодує пошкодження вашого автомобіля, все одно ви повинні повідомити про аварію. "Збиток, заподіяний вашому транспортному засобу, не покриває гарантійний фонд", – повідомляє Вероніка Павлісова. Проте українські водії можуть скористатися безкоштовним евакуатором, який Чеське бюро страхування пропонує для українських транспортних засобів. Цією послугою можете скористатися не тільки в разі аварії, а й в разі поломки вашого автомобіля.

Для цього вам потрібно зателефонувати за номером +420 251 032 834.

Це номер Global Assistance і призначений виключно для українців, які потребують послугу безплатного евакуатора. Оператор на телефону спілкуються українською мовою, щоб уникнути непорозумінь.

Lucie DosedělováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?