Blog
Pojištění vozu
nehoda

Nabouralo vás ukrajinské nepojištěné auto? ČKP vám škodu zaplatí, víme jak postupovat

28. března 2022|Míša|

Škodu na vlastním vozidle nemusíte vymáhat po ukrajinských řidičích. Česká kancelář pojistitelů se zavázala za ně škody uhradit. Stačí si připravit záznam o nehodě a požádat o náhradu škody.

Ukrajinským vozům chybí zelená karta

Abyste mohli s autem vycestovat do zahraničí, potřebujete, aby vaše auto mělo platné povinné ručení i v zemi, na jejíž území vjíždíte. To se dá standardně zařídit dvěma způsoby. Jedním z nich je zakoupení hraničního pojištění, které lze někdy sjednat už na hranici při vjezdu do daného státu a jen na určitý počet dní. Další možností je, že jedete do zemí, které spadají do tzv. zelené karty.

Porovnat povinné ručení

Ta je většině lidí známá, jde o mezinárodní doklad o platném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Přímo na zelené kartě máte vyznačeno, v jakých zemích je platná. Pokud jsou některé země přeškrtnuty, pak má vaše pojišťovna tuto zemi ve výlukách.

Ukrajinským řidičům ale bohužel ve většině případů tato zelená karta chybí. A tím nemyslíme, že by ji nechali doma. Jejich auta zkrátka vůbec nemají sjednané povinné ručení se zelenou kartou určenou pro provoz vozidel v zahraničí. V současné době se tak může na českých silnicích pohybovat řada ukrajinských vozidel, která nejsou pojištěna pro provoz v České republice. Což by mohl být problém v případě, že způsobí nehodu.

Standardně byste se obrátili na škodního zástupce

Pokud vás nabourá zahraniční vozidlo, tak škodu platí pojišťovna, u které je vůz pojištěn. V případě, že spadá do systému zelených karet, tak škodu hradí zahraniční pojišťovna, u které měl viník sjednané povinné ručení ve své vlasti. Každá zahraniční pojišťovna navíc v České republice musí mít svého škodního zástupce, což je některá z českých pojišťoven. Vy byste si tudíž jen vyhledali, která pojišťovna plní v tomto případě roli škodního zástupce, a na ní byste se obrátili s žádostí o uplatnění škody. Pokud by mělo auto sjednané hraniční pojištění, pak využilo služeb některé tuzemské pojišťovny a vy byste se obrátili přímo na ni.

V případě ukrajinských vozů jde ale často o vozidla nepojištěná, a tak se nemáte jak obrátit na škodního zástupce a škodu byste museli vymáhat přímo po viníkovi, teoreticky i soudní cestou.

Do toho se ale pouštět nemusíte. Česká kancelář pojistitelů vydala prohlášení, ve kterém se zavázala tyto škody uhradit.

Jaké škody ČKP uhradí a jak postupovat?

Česká kancelář pojistitelů uhradí škodu, kterou vám způsobilo ukrajinské vozidlo, pokud k této škodě došlo:

  • na území České republiky a

  • do 6 měsíců od opuštění ukrajinského území.

 

Tyto škody následně nebudou vymáhány po ukrajinských řidičích, kteří nehodu zavinili. Pokud se tedy stanete účastníkem dopravní nehody, kterou způsobí nepojištěné ukrajinské vozidlo, zůstaňte v klidu. Stačí postupovat jako při jakékoli jiné dopravní nehodě. “Tedy sepsat společný záznam o nehodě a vznikne-li tato povinnost, pak přivolat Policii ČR. Pokud si účastníci nehody nebudou jisti, nebo budou mít problém s dorozuměním, doporučujeme volat policii také,” uvedla Veronika Pavlisová, tisková mluvčí České kanceláře pojistitelů.

Následně jako poškození uplatníte nárok na úhradu právě u ČKP. Té pošlete vyplněný zmíněný záznam o dopravní nehodě na email: claims@ckp.cz. Pro nahlášení škody můžete také využít online formulář.

Jak mají postupovat ukrajinští řidiči?

Takové situace mohou být náročné nejen pro vás, ale i pro ukrajinské řidiče. ČKP doporučuje, aby jí i ukrajinští řidiči nahlásili vzniklou nehodu.

Ačkoli škodu na vašem vozidle po nich nikdo vymáhat nebude, stále ještě musí řešit své poškozené vozidlo. Opravu jejich vozu jim nikdo nezaplatí. “Z garančního fondu nelze čerpat škoda vzniklá na vlastním vozidle,” dodává Veronika Pavlisová. Mohou ale využít bezplatný odtah vozu, který Česká kancelář pojistitelů nabízí pro ukrajinská vozidla. A to nejen v případě nehody, ale i poruchy.

Pro tyto účely je zřízena speciální linka: +420 251 032 834

Ta patří společnosti Global Asistance a je určena výhradně Ukrajincům, kteří potřebují zmíněný odtah. Na lince se s nimi domluví jazykově vybavení asistenti, aby nevznikala jazyková bariéra.

Як діяти українським водіям?

Tакі ситуації можуть бути складними та стресовими для українських водіїв, тому Чеське бюро страховиків (ČKP – Česká kancelář pojistitelů) рекомендує українським водіям повідомляти про ДТП вчасно.

Хоча ніхто не відшкодує пошкодження вашого автомобіля, все одно ви повинні повідомити про аварію. "Збиток, заподіяний вашому транспортному засобу, не покриває гарантійний фонд", – повідомляє Вероніка Павлісова. Проте українські водії можуть скористатися безкоштовним евакуатором, який Чеське бюро страхування пропонує для українських транспортних засобів. Цією послугою можете скористатися не тільки в разі аварії, а й в разі поломки вашого автомобіля.

Для цього вам потрібно зателефонувати за номером +420 251 032 834.

Це номер Global Assistance і призначений виключно для українців, які потребують послугу безплатного евакуатора. Оператор на телефону спілкуються українською мовою, щоб уникнути непорозумінь.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).