nehoda

Nabouralo vás ukrajinské nepojištěné auto? ČKP vám škodu zaplatí, víme jak postupovat

Škodu na vlastním vozidle nemusíte vymáhat po ukrajinských řidičích. Česká kancelář pojistitelů se zavázala za ně škody uhradit. Stačí si připravit záznam o nehodě a požádat o náhradu škody.

Ukrajinským vozům chybí zelená karta

Abyste mohli s autem vycestovat do zahraničí, potřebujete, aby vaše auto mělo platné povinné ručení i v zemi, na jejíž území vjíždíte. To se dá standardně zařídit dvěma způsoby. Jedním z nich je zakoupení hraničního pojištění, které lze někdy sjednat už na hranici při vjezdu do daného státu a jen na určitý počet dní. Další možností je, že jedete do zemí, které spadají do tzv. zelené karty.

Ta je většině lidí známá, jde o mezinárodní doklad o platném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Přímo na zelené kartě máte vyznačeno, v jakých zemích je platná. Pokud jsou některé země přeškrtnuty, pak má vaše pojišťovna tuto zemi ve výlukách.

Ukrajinským řidičům ale bohužel ve většině případů tato zelená karta chybí. A tím nemyslíme, že by ji nechali doma. Jejich auta zkrátka vůbec nemají sjednané povinné ručení se zelenou kartou určenou pro provoz vozidel v zahraničí. V současné době se tak může na českých silnicích pohybovat řada ukrajinských vozidel, která nejsou pojištěna pro provoz v České republice. Což by mohl být problém v případě, že způsobí nehodu.

Standardně byste se obrátili na škodního zástupce

Pokud vás nabourá zahraniční vozidlo, tak škodu platí pojišťovna, u které je vůz pojištěn. V případě, že spadá do systému zelených karet, tak škodu hradí zahraniční pojišťovna, u které měl viník sjednané povinné ručení ve své vlasti. Každá zahraniční pojišťovna navíc v České republice musí mít svého škodního zástupce, což je některá z českých pojišťoven. Vy byste si tudíž jen vyhledali, která pojišťovna plní v tomto případě roli škodního zástupce, a na ní byste se obrátili s žádostí o uplatnění škody. Pokud by mělo auto sjednané hraniční pojištění, pak využilo služeb některé tuzemské pojišťovny a vy byste se obrátili přímo na ni.

V případě ukrajinských vozů jde ale často o vozidla nepojištěná, a tak se nemáte jak obrátit na škodního zástupce a škodu byste museli vymáhat přímo po viníkovi, teoreticky i soudní cestou.

Do toho se ale pouštět nemusíte. Česká kancelář pojistitelů vydala prohlášení, ve kterém se zavázala tyto škody uhradit.

Jaké škody ČKP uhradí a jak postupovat?

Česká kancelář pojistitelů uhradí škodu, kterou vám způsobilo ukrajinské vozidlo, pokud k této škodě došlo:

 • na území České republiky a

 • do 6 měsíců od opuštění ukrajinského území.

 

Tyto škody následně nebudou vymáhány po ukrajinských řidičích, kteří nehodu zavinili. Pokud se tedy stanete účastníkem dopravní nehody, kterou způsobí nepojištěné ukrajinské vozidlo, zůstaňte v klidu. Stačí postupovat jako při jakékoli jiné dopravní nehodě. “Tedy sepsat společný záznam o nehodě a vznikne-li tato povinnost, pak přivolat Policii ČR. Pokud si účastníci nehody nebudou jisti, nebo budou mít problém s dorozuměním, doporučujeme volat policii také,” uvedla Veronika Pavlisová, tisková mluvčí České kanceláře pojistitelů.

Následně jako poškození uplatníte nárok na úhradu právě u ČKP. Té pošlete vyplněný zmíněný záznam o dopravní nehodě na email: claims@ckp.cz. Pro nahlášení škody můžete také využít online formulář.

Jak mají postupovat ukrajinští řidiči?

Takové situace mohou být náročné nejen pro vás, ale i pro ukrajinské řidiče. ČKP doporučuje, aby jí i ukrajinští řidiči nahlásili vzniklou nehodu.

Ačkoli škodu na vašem vozidle po nich nikdo vymáhat nebude, stále ještě musí řešit své poškozené vozidlo. Opravu jejich vozu jim nikdo nezaplatí. “Z garančního fondu nelze čerpat škoda vzniklá na vlastním vozidle,” dodává Veronika Pavlisová. Mohou ale využít bezplatný odtah vozu, který Česká kancelář pojistitelů nabízí pro ukrajinská vozidla. A to nejen v případě nehody, ale i poruchy.

Pro tyto účely je zřízena speciální linka: +420 251 032 834

Ta patří společnosti Global Asistance a je určena výhradně Ukrajincům, kteří potřebují zmíněný odtah. Na lince se s nimi domluví jazykově vybavení asistenti, aby nevznikala jazyková bariéra.

Як діяти українським водіям?

Tакі ситуації можуть бути складними та стресовими для українських водіїв, тому Чеське бюро страховиків (ČKP – Česká kancelář pojistitelů) рекомендує українським водіям повідомляти про ДТП вчасно.

Хоча ніхто не відшкодує пошкодження вашого автомобіля, все одно ви повинні повідомити про аварію. "Збиток, заподіяний вашому транспортному засобу, не покриває гарантійний фонд", – повідомляє Вероніка Павлісова. Проте українські водії можуть скористатися безкоштовним евакуатором, який Чеське бюро страхування пропонує для українських транспортних засобів. Цією послугою можете скористатися не тільки в разі аварії, а й в разі поломки вашого автомобіля.

Для цього вам потрібно зателефонувати за номером +420 251 032 834.

Це номер Global Assistance і призначений виключно для українців, які потребують послугу безплатного евакуатора. Оператор на телефону спілкуються українською мовою, щоб уникнути непорозумінь.

Lucie DosedělováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.