Nehoda povinné ručení

Na auto i motorku. Kdo všechno potřebuje povinné ručení?

15. 6. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Zákonné pojištění vozidel povinné ručení definuje zákon č. 168/1999, v němž se mimo jiné uvádí, že na veřejně přístupné komunikaci lze provozovat pouze řádně pojištěné vozidlo. Musí mít tedy povinné ručení sjednané opravdu všichni motoristé nebo zákon vymezuje nějaké výjimky?

Odpovědnostní pojištění vozidel všeobecně známé pod názvem povinné ručení se správně nazývá pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla. Slouží především k tomu, aby všichni poškození účastníci silničního provozu získali odpovídající odškodné v co nejkratší lhůtě.

Každé registrované vozidlo musí být řádně pojištěno

Podle výše uvedeného zákona musí mít povinné ručení sjednané každé vozidlo, které je vedeno v registru vozidel a má přidělené registrační značky (státní poznávací značky). Rozhodující v žádném případě není fakt, zda je auto skutečně provozováno nebo je nepojízdné a stojí trvala zaparkované na zahradě či v garáži.

Řidič, kteří jezdí s nepojištěným vozidlem se vystavuje riziku nemalého finančního postihu. V případě, že na něj Česká kancelář pojistitelů “přijde”, mu zašle výzvu k uhrazení sankčního poplatku do garančního fondu za každý den, po který nebylo registrované vozidlo pojištěné. Dále po něm bude vymáhat mimosoudní náklady spojené s vymáháním garančního poplatku. Pokud by navíc motorista zavinil dopravní nehodu, ČKP po něm bude chtít úhradu škody, kterou za něj poškozenému zaplatila.

Povinné ručení je povinné (skoro) pro každého

Nešlo by o zákon, kdyby neobsahoval žádné výjimky. A tak i v zákoně o povinném ručení najdeme pár výjimek, které odpovědnostní pojištění vozidel mít nemusí. O koho se jedná?

Povinné ručení nemusí mít dle zákona č. 168/1999 Sb.

  • Řidič cizozemského vozidla, který je držitelem platné zelené karty vydané pojišťovnou v cizím státě, nebo vozidla, jehož pojištění odpovědnosti na území České republiky je zaručeno kanceláří pojistitelů cizího státu

  • Složka integrovaného záchranného systému pro všechna vozidla neužívaná k podnikání a zařazená do průběžně aktualizované přílohy poplachového plánu integrovaného záchranného systému kraje (hasiči, sanitky, …)

  • Bezpečnostní informační služba pro jí provozovaná vozidla, Ministerstvo obrany pro vozidla provozovaná Vojenským zpravodajstvím a Ministerstvo vnitra pro vozidla provozovaná Úřadem pro zahraniční styky a informace a pro vozidla Policie České republiky útvarů služby kriminální policie a vyšetřování a obec pro vozidla provozovaná jednotkami sborů dobrovolných hasičů obce.

Dopravní nehodu však mohou způsobit i tato vozidla. Kdo je v tomto případě povinen uhradit způsobenou škodu? V případě cizinců vzniklou škodu uhradí jejich zahraniční pojišťovna, u které je vůz pojištěn, a která vydala doklad o zákonném pojištění Zelenou kartu. V druhém a třetím případě pak škody zaplatí státní správa.

Za motorové vozidlo není považováno cyklistické kolo, koloběžka ani invalidní vozík. Jinak je to s koly a koloběžkami s elektrickým motorem o výkonu větším než 250 W. V tomto případě je povinné ručení už opět povinné.

Jak a kde ověřit, zda je povinné ručení platné

Pokud si nejste jisti, jak to s vaším povinným ručením ve skutečnosti vypadá, ověřte si jeho platnost online. Stačí si otevřít stránky České kanceláře pojistitelů a do do příslušné kolonky doplnit registrační značku. Obratem se dozvíte, zda je vůz pojištěný či nikoliv. Stejným způsobem si ověříte pojištění u jakéhokoliv motorového vozidla. Stačí znát SPZ.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.