Blog
Hypotéky
Podpis hypotéky

Kdy zvolit krátkou a kdy dlouhou fixaci hypotéky?

05. listopadu 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Hypotéky kvůli současné situaci stále zlevňují. Zlevňování je sice velmi pozvolné, přesto může řadu těch, kteří o hypotečním úvěru uvažují, přesvědčit k realizaci snu o vlastním bydlení. Pokud je to i váš případ, nebo hypotéku už máte a blíží se doba její fixace, pak budete jistojistě řešit, zda zvolit její krátkou nebo dlouhou obdobu. Co se stane, pokud zvolíte první nebo druhou variantu? Prozradíme na následujících řádcích.

Na jak dlouho můžete hypotéku zafixovat?

Fixace úrokové sazby hypotéky ve své podstatě znamená smluvené období, během kterého vám banka garantuje stejnou úrokovou sazbu. Zafixovat hypotéku můžete na 1, 3, 5 či 10 let. Výjimkou však není ani fixace na 2, 7, 15 či 20 let. Správně zvolená fixace by se však v každém případě měla odvíjet od vašich aktuálních potřeb a plánů. Kdy je vhodné nastavit fixaci hypotéky na deset let a kdy třeba na rok nebo pět let?

Spočítat novou hypotéku

Krátká doba fixace zlevní hypotéku

Krátkou dobou fixace hypotéky rozumíme fixaci úrokové sazby na jeden, tři nebo maximálně pět let. Tento způsob volí nejčastěji lidé, kteří chtějí na hypotéce co nejvíce ušetřit. Krátká doba fixace je vhodná také pro klienty, kteří počítají s tím, že v brzké budoucnosti celý úvěr nebo jeho podstatnou část umoří. Případně pro ty, kteří chtějí nemovitost prodat. Fixace na rok, tři nebo pět let je ale také vhodná v době vysokých úrokových sazeb a to především tehdy, očekává-li se v následujících letech jejich pokles.

Dlouhá doba fixace je určená těm, kteří chtějí mít jistotu

Pokud máte rádi jistotu, a víte, že nebudete v příštích několika letech cokoli ohledně vašeho splácení měnit, je vhodné zvolit delší fixaci. Fixace hypotéky na 10 let se nachází v portfoliích většiny bank. Delší fixační období je vhodné volit v té fázi ekonomického cyklu, kdy jsou úrokové sazby nízké, případně se očekává v příštích letech jejich růst, což je právě současná situace.

Variabilní sazba pro finančně vzdělanější klienty

Kromě fixní úrokové sazby můžete volit i její alternativu v podobě sazby variabilní (neboli plovoucí). Ta je určena především aktivnějším a finančně vzdělanějším klientům, kteří sledují aktuální situaci. Plovoucí sazba se totiž odvíjí od sazby PRIBOR, kterou vyhlašuje ČNB a mění se podle aktuální situace na finančním trhu. Tuto sazbu je nejvhodnější zvolit ve chvíli, kdy úroky klesají. Pamatujte ale na to, že pokud patříte mezi ty žadatele, kteří nemají velkou finanční rezervu, případně potřebujete mít jistotu v jednotné výši splátek, variabilní úroková sazba pro vás nemusí být ideální volbou. Její výše se totiž může změnit i několikrát do roka.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).