Cestovní pojištění – srovnání cen

Dlužník

V předchozím článku jsme se věnovali důvodům, kvůli jakým vám hrozí exekuce. Nyní se zaměříme na to, jak postupovat, když o dluhu vlastně vůbec nevíte, a co vám exekutor může zabavit.

Ale co když o dluhu nevíte?

Jak jsme uvedli výše, stává se i to, že dlužník o svém dluhu vůbec netuší. To jsou právě případy zapomenutých pokut z knihovny. Také se může stát, že vás daná instituce upomíná, zasílá vám výzvy na adresu vašeho trvalého bydliště, ale vy na něm už nebydlíte a vůbec netušíte, kdo v daném bytě nyní bydlí.

Pak se vám může vyplatit si jednou za čas požádat o výpis z registru dlužníků, kde by vaše případné dluhy po splatnosti byly uvedeny. Pokud máte výpis čistý, nikde nic nedlužíte a můžete mít klidné spaní.

Kam pro informace?

Výpisy z registru dlužníků vám může vyjet například CRIF - Czech Credit Bureau. Za poplatek nabízí službu, v rámci které vám několikrát ročně vystaví výpis z registru dlužníků. Zjistíte tak mimo jiné, jaké dluhy jsou u vás evidované, jaké jsou po splatnosti atd.

Služba je dostupná na webu 

Služba stojí 499 Kč ročně. Případně si můžete požádat jen o výpis z registru bankovního či nebankovního, za které zaplatíte 100 Kč za každý. Dluhy po splatnosti pak eviduje i společnost Solus, která vám za poplatek rovněž sdělí, co je evidováno u vašeho jména.

Informace o tom, jestli proti vaší osobě není vedena exekuce, pak získáte z Centrální evidence exekucí. Tam můžete za poplatek 60 Kč nahlédnout. Tento poplatek se ale platí za každý dotaz, přičemž první dotaz je, jestli vůbec na vaše jméno nějakou exekuci vedou. Pokud ano, pak za informaci o každé z nich zaplatíte dalších 60 Kč za jednu. Případně je možné navštívit okresní soud podle místa vašeho trvalého bydliště a vyřešit situaci osobně tam.

Pokud zjistíte, že skutečně nějaká exekuce probíhá na vaši osobu, je možné z této evidence i zjistit, jaký exekutor vás má na starost. Pak je dobré se s ním spojit a situaci řešit.

Exekuci vždy předchází výzva

Poté, co soud rozhodne o tom, že na váš majetek může být provedena exekuce, vydá tzv. exekuční titul. Neznamená to ale, že hned druhý den k exekuci skutečně dojde.

Sama Exekutorská komora na svém webu uvádí, že podle zákona je soudní exekutor povinen vám nejprve zaslat výzvu, kde vám dá poslední možnost celý dluh uhradit, a to včetně nákladů na exekuci. Na toto uhrazení máte 30 kalendářních dnů od chvíle, kdy vám je tato výzva doručena. 

Vyhovění této výzvě je pro vás určitým benefitem. Pokud lhůtu splníte, sníží se odměna exekutora o 50 %, v případe nepeněžitého plnění pak o 70 %. Náklady na exekuci tedy budete platit stejně, ale maximálně poloviční.

Bohužel se ale stává, že pokud si lidé nepřebírají poštu nebo se nezdržují na adrese trvalého bydliště, informace o exekuci se k nim nedostane. I proto je potřeba si v těchto věcech jednou za čas udělat inventuru a zjistit, jestli je vše v pořádku.

Ani tak vám nemohou zabavit cokoli

I v případě, že vám exekuce reálně hrozí nebo k ní dojde, vám exekutor nemůže zabavit cokoli. Nejde o potrestání za to, že jste nespláceli své dluhy. Jde o zabavení věcí za účelem jejich prodeje a následného uhrazení vašich dluhů.

Z exekuce jsou ale podle zákona určité věci vyňaty. Pokud je exekuce prováděna pravidelnými srážkami ze mzdy, musí vám zůstat tzv. nezabavitelné minimum.

To se liší podle toho, jestli žijete sami, nebo ještě vyživujete jiné osoby. Nezabavitelná částka činí pro rok 2020 celkem 6608 Kč pro vaši osobu. Minimálně tolik vám tedy insolvenční správce musí nechat. Pokud vyživujete nějaké osoby, částka se pak zvyšuje. Za každou vyživovanou osobu se částka navýší o 1652 Kč. Výsledná částka, se kterou tedy budete žít, činí součet nezabavitelné částky za vaši osobu a součet částek za osoby, které vyživujete.

Dále platí, že od částky 19 824 Kč se veškeré peníze srazí bez omezení. A cokoli si pak z nezabavitelné částky ušetříte, to vám exekutor rovněž vzít nesmí. 

Pokud dojde k obstavení majetku, nesmí vám exekutor zabavit oblečení, prádlo ani obuv. Dále pak ani obvyklé vybavení domácnosti, jako stůl, židle, postel, kuchyňskou linku, kuchyňské nářadí či nádobí, lednici, sporák, pračku a další. Zůstat vám musí i studijní a náboženská literatura, školní potřeby, hračky pro děti, snubní prsteny, zdravotnické potřeby ani domácí mazlíčky.

Do obšírného pojmu obvyklého vybavení domácnosti ale nepatří například barevný televizor či sedací souprava.

Obecně vám nesmí zabavit nic, co potřebujete k uspokojování hmotných potřeb svých nebo své rodiny, dále věci, které potřebujete k práci a věci, jejichž zabavení by bylo v rozporu s dobrými mravy.

A řidičský průkaz podléhá exekuci jen v případě neplacení alimentů.

Rada na závěr

Někteří lidé se do exekuce dostanou vlastní laxností, jiní o dluzích nemusí mít ani ponětí. A někomu připraví život takové situace, že jsou nad jeho síly. V každém případě je dobré vždy začít situaci řešit, pokusit se domluvit si splátkový kalendář, odklad splátek či probrat, jaké další řešení se nabízí. Nejhorší je dělat mrtvého brouka a doufat, že se situace časem uklidní.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2