Zhroucený muž

Kdy vám hrozí exekuce? - 2. díl

11. 4. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

V předchozím článku jsme se věnovali důvodům, kvůli jakým vám hrozí exekuce. Nyní se zaměříme na to, jak postupovat, když o dluhu vlastně vůbec nevíte, a co vám exekutor může zabavit.

Ale co když o dluhu nevíte?

Jak jsme uvedli výše, stává se i to, že dlužník o svém dluhu vůbec netuší. To jsou právě případy zapomenutých pokut z knihovny. Také se může stát, že vás daná instituce upomíná, zasílá vám výzvy na adresu vašeho trvalého bydliště, ale vy na něm už nebydlíte a vůbec netušíte, kdo v daném bytě nyní bydlí.

Pak se vám může vyplatit si jednou za čas požádat o výpis z registru dlužníků, kde by vaše případné dluhy po splatnosti byly uvedeny. Pokud máte výpis čistý, nikde nic nedlužíte a můžete mít klidné spaní.

Kam pro informace?

Výpisy z registru dlužníků vám může vyjet například CRIF - Czech Credit Bureau. Za poplatek nabízí službu, v rámci které vám několikrát ročně vystaví výpis z registru dlužníků. Zjistíte tak mimo jiné, jaké dluhy jsou u vás evidované, jaké jsou po splatnosti atd.

Služba je dostupná na webu

Služba stojí 499 Kč ročně. Případně si můžete požádat jen o výpis z registru bankovního či nebankovního, za které zaplatíte 100 Kč za každý. Dluhy po splatnosti pak eviduje i společnost Solus, která vám za poplatek rovněž sdělí, co je evidováno u vašeho jména.

Informace o tom, jestli proti vaší osobě není vedena exekuce, pak získáte z Centrální evidence exekucí. Tam můžete za poplatek 60 Kč nahlédnout. Tento poplatek se ale platí za každý dotaz, přičemž první dotaz je, jestli vůbec na vaše jméno nějakou exekuci vedou. Pokud ano, pak za informaci o každé z nich zaplatíte dalších 60 Kč za jednu. Případně je možné navštívit okresní soud podle místa vašeho trvalého bydliště a vyřešit situaci osobně tam.

Pokud zjistíte, že skutečně nějaká exekuce probíhá na vaši osobu, je možné z této evidence i zjistit, jaký exekutor vás má na starost. Pak je dobré se s ním spojit a situaci řešit.

Exekuci vždy předchází výzva

Poté, co soud rozhodne o tom, že na váš majetek může být provedena exekuce, vydá tzv. exekuční titul. Neznamená to ale, že hned druhý den k exekuci skutečně dojde.

Sama Exekutorská komora na svém webu uvádí, že podle zákona je soudní exekutor povinen vám nejprve zaslat výzvu, kde vám dá poslední možnost celý dluh uhradit, a to včetně nákladů na exekuci. Na toto uhrazení máte 30 kalendářních dnů od chvíle, kdy vám je tato výzva doručena.

Vyhovění této výzvě je pro vás určitým benefitem. Pokud lhůtu splníte, sníží se odměna exekutora o 50 %, v případe nepeněžitého plnění pak o 70 %. Náklady na exekuci tedy budete platit stejně, ale maximálně poloviční.

Bohužel se ale stává, že pokud si lidé nepřebírají poštu nebo se nezdržují na adrese trvalého bydliště, informace o exekuci se k nim nedostane. I proto je potřeba si v těchto věcech jednou za čas udělat inventuru a zjistit, jestli je vše v pořádku.

Ani tak vám nemohou zabavit cokoli

I v případě, že vám exekuce reálně hrozí nebo k ní dojde, vám exekutor nemůže zabavit cokoli. Nejde o potrestání za to, že jste nespláceli své dluhy. Jde o zabavení věcí za účelem jejich prodeje a následného uhrazení vašich dluhů.

Z exekuce jsou ale podle zákona určité věci vyňaty. Pokud je exekuce prováděna pravidelnými srážkami ze mzdy, musí vám zůstat tzv. nezabavitelné minimum.

To se liší podle toho, jestli žijete sami, nebo ještě vyživujete jiné osoby. Nezabavitelná částka činí pro rok 2020 celkem 6608 Kč pro vaši osobu. Minimálně tolik vám tedy insolvenční správce musí nechat. Pokud vyživujete nějaké osoby, částka se pak zvyšuje. Za každou vyživovanou osobu se částka navýší o 1652 Kč. Výsledná částka, se kterou tedy budete žít, činí součet nezabavitelné částky za vaši osobu a součet částek za osoby, které vyživujete.

Dále platí, že od částky 19 824 Kč se veškeré peníze srazí bez omezení. A cokoli si pak z nezabavitelné částky ušetříte, to vám exekutor rovněž vzít nesmí.

Pokud dojde k obstavení majetku, nesmí vám exekutor zabavit oblečení, prádlo ani obuv. Dále pak ani obvyklé vybavení domácnosti, jako stůl, židle, postel, kuchyňskou linku, kuchyňské nářadí či nádobí, lednici, sporák, pračku a další. Zůstat vám musí i studijní a náboženská literatura, školní potřeby, hračky pro děti, snubní prsteny, zdravotnické potřeby ani domácí mazlíčky.

Do obšírného pojmu obvyklého vybavení domácnosti ale nepatří například barevný televizor či sedací souprava.

Obecně vám nesmí zabavit nic, co potřebujete k uspokojování hmotných potřeb svých nebo své rodiny, dále věci, které potřebujete k práci a věci, jejichž zabavení by bylo v rozporu s dobrými mravy.

A řidičský průkaz podléhá exekuci jen v případě neplacení alimentů.

Rada na závěr

Někteří lidé se do exekuce dostanou vlastní laxností, jiní o dluzích nemusí mít ani ponětí. A někomu připraví život takové situace, že jsou nad jeho síly. V každém případě je dobré vždy začít situaci řešit, pokusit se domluvit si splátkový kalendář, odklad splátek či probrat, jaké další řešení se nabízí. Nejhorší je dělat mrtvého brouka a doufat, že se situace časem uklidní.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.