auto a penize

Jízda bez povinného ručení se může prodražit

Za jízdu bez povinného ručení hrozí řidičům pokuta až 50.000 Kč ve správním řízení. Navíc zaplatí za každý den bez pojištění sankci až 93 Kč do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Při zavinění dopravní nehody vymáhá ČKP od neplatících majitelů vozidel maximálně 300 tisíc korun.

Podle statistik ČKP se jízdy bez povinného ručení dopouští každý rok více než 100 tisíc řidičů v České republice. Několik ušetřených tisíc ročně však může neplatiče přijít velmi draho – koledují si nejen o tučnou pokutu od policie, ale zaplatí také příspěvek do garančního fondu ČKP.

Za jízdu bez povinného ručení pokuta až 50 tisíc

Zelená karta slouží jako důkaz, že má majitel vozidla zaplacené povinné ručení. Pokud ho zastaví policie při silniční kontrole a nebude mít doklad u sebe, může na místě dostat pokutu až tři tisíce korun. Tím ale postihy za jízdu bez povinného ručení nekončí.

Policie dále zkoumá, zda se řidič dopustil pouze toho přestupku, že zelenou kartu neměl právě u sebe, a nebo zda povinné ručení opravdu neuhradil. V tom případě se pokuta ve správním řízení může vyšplhat až na 50 tisíc korun. Zároveň přijde řidiči výzva k úhradě příspěvku do garančního fondu České kanceláře pojistitelů.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Od 2018 se opět platí do garančního fondu

Garanční fond funguje jako záruka, že poškozeným budou vyplaceny škody, i když dopravní nehodu zaviní někdo bez povinného ručení. Financování garančního fondu zajišťují částečně pojišťovny a částečně se na něm podílí řidiči-neplatiči.

Pokud si majitel vozu neplatí povinné ručení, může dostat výzvu k úhradě příspěvku nepojištěných řidičů. Ten je daný denní sazbou, kterou určuje Ministerstvo financí. Odvíjí se od zdvihového objemu motoru a pro motocykly činí 4–25 Kč/den, pro osobní automobily 30–93 Kč/den. Za roční jízdu bez povinného ručení tak vyjdou sankce na téměř 34 tisíc korun.

Při zavinění nehody vymáhá ČKP až 300 tisíc korun

Z garančního fondu se hradí škody, které způsobili nepojištění řidiči. To ale neznamená, že nepojištěný řidič se již dále na škodě nemusí podílet. V současné době platí pravidlo, že po uhrazení škody z garančního fondu ČKP vymáhá jednu třetinu škody na nepojištěném řidiči, maximálně do výše 300 tisíc korun.

Tento princip byl zaveden po novele zákona č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, jež vstoupila v platnost v roce 2018. Do té doby museli řidiči, kteří způsobili nehodu při jízdě bez povinného ručení, uhradit celou škodu, to znamená až desítky milionů korun. To mělo neblahé sociální dopady. Celá řada neplatičů se totiž do nešťastné situace nedostane záměrně, ale kvůli opomenuté složence od pojišťovny nebo špatnému postupu při převodu vozidla na nového majitele.

Pokud se řidič domnívá, že mu výzva k uhrazení příspěvků do garančního fondu přišla neoprávněně, měl by si ověřit platnost povinného ručení u své pojišťovny a co nejrychleji se obrátit na Českou kancelář pojistitelů.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?