Blog
Pojištění vozu
auto a penize

Jízda bez povinného ručení se může prodražit

14. října 2021|Jana Březinová|

Za jízdu bez povinného ručení hrozí řidičům pokuta až 50.000 Kč ve správním řízení. Navíc zaplatí za každý den bez pojištění sankci až 93 Kč do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Při zavinění dopravní nehody vymáhá ČKP od neplatících majitelů vozidel maximálně 300 tisíc korun.

Za jízdu bez povinného ručení hrozí řidičům pokuta až 50.000 Kč ve správním řízení. Navíc zaplatí za každý den bez pojištění sankci až 93 Kč do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Při zavinění dopravní nehody vymáhá ČKP od neplatících majitelů vozidel maximálně 300 tisíc korun.

Podle statistik ČKP se jízdy bez povinného ručení dopouští každý rok více než 100 tisíc řidičů v České republice. Několik ušetřených tisíc ročně však může neplatiče přijít velmi draho – koledují si nejen o tučnou pokutu od policie, ale zaplatí také příspěvek do garančního fondu ČKP.

Porovnat povinné ručení

Za jízdu bez povinného ručení pokuta až 50 tisíc

Zelená karta slouží jako důkaz, že má majitel vozidla zaplacené povinné ručení. Pokud ho zastaví policie při silniční kontrole a nebude mít doklad u sebe, může na místě dostat pokutu až tři tisíce korun. Tím ale postihy za jízdu bez povinného ručení nekončí.

Policie dále zkoumá, zda se řidič dopustil pouze toho přestupku, že zelenou kartu neměl právě u sebe, a nebo zda povinné ručení opravdu neuhradil. V tom případě se pokuta ve správním řízení může vyšplhat až na 50 tisíc korun. Zároveň přijde řidiči výzva k úhradě příspěvku do garančního fondu České kanceláře pojistitelů.

Od 2018 se opět platí do garančního fondu

Garanční fond funguje jako záruka, že poškozeným budou vyplaceny škody, i když dopravní nehodu zaviní někdo bez povinného ručení. Financování garančního fondu zajišťují částečně pojišťovny a částečně se na něm podílí řidiči-neplatiči.

Pokud si majitel vozu neplatí povinné ručení, může dostat výzvu k úhradě příspěvku nepojištěných řidičů. Ten je daný denní sazbou, kterou určuje Ministerstvo financí. Odvíjí se od zdvihového objemu motoru a pro motocykly činí 4–25 Kč/den, pro osobní automobily 30–93 Kč/den. Za roční jízdu bez povinného ručení tak vyjdou sankce na téměř 34 tisíc korun.

Při zavinění nehody vymáhá ČKP až 300 tisíc korun

Z garančního fondu se hradí škody, které způsobili nepojištění řidiči. To ale neznamená, že nepojištěný řidič se již dále na škodě nemusí podílet. V současné době platí pravidlo, že po uhrazení škody z garančního fondu ČKP vymáhá jednu třetinu škody na nepojištěném řidiči, maximálně do výše 300 tisíc korun.

Tento princip byl zaveden po novele zákona č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, jež vstoupila v platnost v roce 2018. Do té doby museli řidiči, kteří způsobili nehodu při jízdě bez povinného ručení, uhradit celou škodu, to znamená až desítky milionů korun. To mělo neblahé sociální dopady. Celá řada neplatičů se totiž do nešťastné situace nedostane záměrně, ale kvůli opomenuté složence od pojišťovny nebo špatnému postupu při převodu vozidla na nového majitele.

Pokud se řidič domnívá, že mu výzva k uhrazení příspěvků do garančního fondu přišla neoprávněně, měl by si ověřit platnost povinného ručení u své pojišťovny a co nejrychleji se obrátit na Českou kancelář pojistitelů.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).