auto a penize

Jízda bez povinného ručení se může prodražit

Za jízdu bez povinného ručení hrozí řidičům pokuta až 50.000 Kč ve správním řízení. Navíc zaplatí za každý den bez pojištění sankci až 93 Kč do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Při zavinění dopravní nehody vymáhá ČKP od neplatících majitelů vozidel maximálně 300 tisíc korun.

Podle statistik ČKP se jízdy bez povinného ručení dopouští každý rok více než 100 tisíc řidičů v České republice. Několik ušetřených tisíc ročně však může neplatiče přijít velmi draho – koledují si nejen o tučnou pokutu od policie, ale zaplatí také příspěvek do garančního fondu ČKP.

Za jízdu bez povinného ručení pokuta až 50 tisíc

Zelená karta slouží jako důkaz, že má majitel vozidla zaplacené povinné ručení. Pokud ho zastaví policie při silniční kontrole a nebude mít doklad u sebe, může na místě dostat pokutu až tři tisíce korun. Tím ale postihy za jízdu bez povinného ručení nekončí.

Policie dále zkoumá, zda se řidič dopustil pouze toho přestupku, že zelenou kartu neměl právě u sebe, a nebo zda povinné ručení opravdu neuhradil. V tom případě se pokuta ve správním řízení může vyšplhat až na 50 tisíc korun. Zároveň přijde řidiči výzva k úhradě příspěvku do garančního fondu České kanceláře pojistitelů.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Od 2018 se opět platí do garančního fondu

Garanční fond funguje jako záruka, že poškozeným budou vyplaceny škody, i když dopravní nehodu zaviní někdo bez povinného ručení. Financování garančního fondu zajišťují částečně pojišťovny a částečně se na něm podílí řidiči-neplatiči.

Pokud si majitel vozu neplatí povinné ručení, může dostat výzvu k úhradě příspěvku nepojištěných řidičů. Ten je daný denní sazbou, kterou určuje Ministerstvo financí. Odvíjí se od zdvihového objemu motoru a pro motocykly činí 4–25 Kč/den, pro osobní automobily 30–93 Kč/den. Za roční jízdu bez povinného ručení tak vyjdou sankce na téměř 34 tisíc korun.

Při zavinění nehody vymáhá ČKP až 300 tisíc korun

Z garančního fondu se hradí škody, které způsobili nepojištění řidiči. To ale neznamená, že nepojištěný řidič se již dále na škodě nemusí podílet. V současné době platí pravidlo, že po uhrazení škody z garančního fondu ČKP vymáhá jednu třetinu škody na nepojištěném řidiči, maximálně do výše 300 tisíc korun.

Tento princip byl zaveden po novele zákona č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, jež vstoupila v platnost v roce 2018. Do té doby museli řidiči, kteří způsobili nehodu při jízdě bez povinného ručení, uhradit celou škodu, to znamená až desítky milionů korun. To mělo neblahé sociální dopady. Celá řada neplatičů se totiž do nešťastné situace nedostane záměrně, ale kvůli opomenuté složence od pojišťovny nebo špatnému postupu při převodu vozidla na nového majitele.

Pokud se řidič domnívá, že mu výzva k uhrazení příspěvků do garančního fondu přišla neoprávněně, měl by si ověřit platnost povinného ručení u své pojišťovny a co nejrychleji se obrátit na Českou kancelář pojistitelů.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?