Povinné ručení - nehoda

Nemáte zaplacené povinné ručení? Co vás čeká?

20. 6. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Povinné ručení upravuje zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, jehož poslední novela byla uvedena v platnost 1. ledna 2018. V rámci této novely byly znovuobnoveny sankce za provozování vozidla bez platného zákonného pojištění.

Sankce za neplatné povinné ručení v podobě tzv. garančního příspěvku tu už byly. V roce 2015 však byly zrušeny kvůli častým stížnostem na způsob jeho vymáhání. V roce 2018 byly znovu obnoveny s tím, že všechny kritizované nedostatky a problémy by měly být vyřešeny. To se vztahuje zejména na nedostatečnou komunikaci mezi Českou kanceláří pojistitelů (ČKP) a registrem vozidel týkající se výměny důležitých informací.

Obcházet zákon se nemusí vyplatit

Odpovědnostní pojištění známé jako povinné ručení musí mít sjednané každé motorové vozidlo, které bylo přihlášeno do registru vozidel a byly mu přiděleny registrační značky (RZ, také státní poznávací značky neboli SPZ). Povinnost mít sjednané zákonné pojištění neplatí pouze v případech, kdy bylo vozidlo vyřazeno, zaniklo, odcizeno nebo vyvezeno ven.

Není-li však vozidlo řádně vyřazeno, to znamená odhlášení včetně odevzdání registračních značek, musí být pojištěno. Je tedy jedno, že vozidlo po celou dobu stálo zaparkované před domem, na zahradě nebo v garáži. Majiteli nepojištěného auta hrozí sankce v podobě garančního příspěvku.

Víte že...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.

Co znamená příspěvek do Garančního fondu

Garanční fond spravuje Česká kancelář pojistitelů a peníze v něm uložené slouží k úhradě specifických škod, které nemůže uhradit žádná pojišťovna. Nejčastěji se jedná o škody zaviněné majitelem nepojištěného vozidla nebo neznámým pachatelem, který z místa jím zaviněné nehody ujel.

Do Garančního fondu plynou peníze především od pojišťoven poskytujících povinné ručení. Jedná se o tzv. členské příspěvky pojišťoven, jejichž výše se odvíjí od celkového objemu vybraného pojistného za povinné ručení. Dalším zdrojem financí jsou pak příspěvky vybrané právě od majitelů vozidel provozovaných bez platného zákonného pojištění.

Jak vysoký je příspěvek do Garančního fondu

Příspěvek se platí za každý den za celou dobu, po níž nebyl vůz řádně pojištěn. Povinnost uhradit sankční příspěvek náleží jeho majiteli či provozovateli, přičemž se zpravidla jedná o tutéž osobu. Výše příspěvku do garančního fondu není stejná pro všechna motorová vozidla a rozhodující vliv na jeho výši má typ vozidla.

Ve výsledku vyjede úhradu příspěvku do garančního fondu dráže než platba povinného ručení. Účelem je přimět řidiče, aby si “raději” zaplatili zákonné pojištění, než aby riskovali zbytečnou pokutu.

Typ automobiluDenní sazba

Motocykl se zdvihovým objemem válců motoru do 50 cm3


4 Kč


Motocykl se zdvihovým objemem válců motoru 50 až 350 cm3


8 Kč


Motocykl s objemem válců motoru 350 až 500 cm3


21 Kč


Motocykl s objemem válců motoru nad 500 cm3


25 Kč


Automobil se zdvihovým objemem válců motoru do 1000 cm3


30 Kč


Automobil se zdvihovým objemem válců motoru 1001 až 1350 cm3


35 Kč


Automobil se zdvihovým objemem válců motoru 1351 až 1850 cm3


47 Kč


Automobil se zdvihovým objemem válců motoru 1851 až 2500 cm3


65 Kč


Automobil se zdvihovým objemem válců motoru nad 2500 cm3


93 Kč


Obytný automobil


61 Kč


Pojištění vozu

Pozor na další sankce spojené s nepojištěným vozidlem

Spousta řidičů si neuvědomuje, že kromě samotného sankčního příspěvku je mohou čekat další výdaje. V první řadě se jedná o mimosoudní náklady spojené s vymáháním příspěvku do Garančního fondu. Tuto částku stanovuje příslušná vyhláška. V případě zaviněné nehody pak po řidiči může ČKP ještě vymáhat způsobenou škodu.

Česká kancelář samozřejmě musí dodržet podmínky a vymáhat může pouze příspěvky u řidičů, kterým zaslala výzvu nejpozději do jednoho roku od vzniku nároku. Výzva přitom musí obsahovat následující údaje:

 • Popis důvodů vzniku nároku na příspěvek,

 • Celkový výše a způsob vyčíslení výše příspěvku a souvisejících nákladů ČKP,

 • Délky lhůty ke splnění povinnosti zaplatit příspěvek nejméně 30 dní ode dne doručení výzvy,

 • Poučení adresáta o jeho právech a povinnostech včetně možnosti doložit ČKP okolnosti vylučující vznik nároku na příspěvek a poučení o možnosti ČKP uplatnit nárok na zaplacení příspěvku a nákladů ČKP u soudu.

  Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

  Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?