Brána mýtný systém

Jak funguje nové mýtné na českých dálnicích?

4. 4. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Na českých dálnicích začal koncem roku 2019 fungovat nový mýtný systém. O jeho vznik a nasazení se postarala firma CzechToll. Systém nahradil dosavadní mikrovlnnou technologii od firmy Kapsch. V současné době se mýtné týká 2 409 km zpoplatněných silnic a dálnic. Jak nové mýtné funguje a kolik se na něm podařilo prozatím vybrat? Připravili jsme odpovědi na nejčastější otázky.

Koho se mýtný systém týká?

Mýtný systém na českých dálnicích a vybraných silnicích se týká nákladních vozidel a autobusů. Abychom byli konkrétnější, doplníme, že jde o vozidla s nejméně čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost činí více než 3,5 tuny a autobusy s nejméně čtyřmi koly, které mají v dokladech o registraci uvedenou největší povolenou hmotnost 3 501 kg nebo více a přepravují více než 10 osob + řidiče.

 • Věděli jste, že existují určité výjimky, které nemusí mýtné platit? Jde především o vozidla Vězeňské služby, vozidla poskytovatele zdravotnické záchranné služby, přepravy pacientů neodkladné péče a zdravotnické dopravní služby nebo další vozidla složky integrovaného záchranného systému + vozidla přepravující těžce zdravotně postižené občany nebo nezaopatřené děti.

Povinnosti řidičů

Ačkoli začal nový mýtný systém platit prvního prosince roku 2019, už od 22. září se mohli dopravci do nového systému registrovat. Nejjednodušším způsobem bylo provést registraci přes oficiální stránky systému, případně na některém z distribučních míst, kde lze převzít samotnou palubní jednotku. Tu mohou řidiči pořídit na 15 regionálních pobočkách Hospodářské komory ČR.

 • Věděli jste, že: Pokud jste stihli registraci do systému před 30. listopadem 2019, palubní jednotka vám byla zaslána zdarma poštou?

Samotnou jednotku je potřeba nainstalovat na vnitřní stranu předního skla, v dolní oblasti mezi sloupkem řízení a středem vozidla. Je ale potřeba dbát na to, že jednotka nesmí být zakryta stěrači v parkovací poloze nebo jinými předměty (např. nálepkami), a zároveň nesmí omezovat zorné pole řidiče během jízdy. Zakázáno je umisťovat jednotku do oblasti odkládacích přihrádek nebo pohyblivých částí, např. krytů airbagů.

Nákladní vozidla - dálnice

Kolik mýtné stojí a kde ho zaplatit?

Samotné mýtné se vypočítává násobkem konkrétní ceny za kilometr a délky projetého úseku. Liší se podle několika proměnných. Jiná cena tak platí jak pro autobusy, tak pro kamiony – u nich se navíc rozlišuje podle počtu náprav. Záleží také na emisní třídě, denní době, ve kterou po silnici pojedete, i typu silnice.

 • Mohlo by vás zajímat: V pátek od 15:00 do 20:00 jsou sazby pro nákladní vozidla vyšší než v jiné dny. U autobusů se sazby nemění.

Mýtné pak můžete zaplatit několika způsoby. Jedním z nich je předplacení, které lze provést na kterémkoli obchodním místě v hotovosti, platební kartou nebo tankovací kartou. Dalším pak úhrada v režimu následného placení, a to bankovním převodem nebo tankovací kartou. Úhradu lze provést také prostřednictvím zákaznické samoobsluhy.

Kolik se vybralo a jak probíhá kontrola?

V únoru 2020 projelo po zpoplatněných dálnicích a silnicích více než 254 000 nákladních vozidel. Na mýtném se vybralo 974 milionů korun, což je zhruba o 101 milionů více než v předchozím roce. Kontrolu výběru mýtného zabezpečuje provozovatel systému ve spolupráci s Celní správou. Pokud řidič mýto nezaplatí, bude mu uložena pokuta ve výši až 5 000 Kč. Ve správním řízení pak peněžitý trest může vzrůst až na 100 000 Kč.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Pár sedí nad mapou a ukazuje na Mexiko
  11. října 2023|Petr Pohůdka
  7 rizikových destinací podle MZV

  Na východ Ukrajiny, do dlouhodobě nestabilního Afghánistánu nebo Sýrie byste se teď nejspíš nevydali. S bezpečnostními hrozbami ale musíte počítat i při cestování do dalších zemí. Jak aktuálně vypadají rizikové destinace podle ministerstva zahraničních věcí? Některé země byste v podobném výčtu možná nečekali.