Brána mýtný systém

Jak funguje nové mýtné na českých dálnicích?

4. 4. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Na českých dálnicích začal koncem roku 2019 fungovat nový mýtný systém. O jeho vznik a nasazení se postarala firma CzechToll. Systém nahradil dosavadní mikrovlnnou technologii od firmy Kapsch. V současné době se mýtné týká 2 409 km zpoplatněných silnic a dálnic. Jak nové mýtné funguje a kolik se na něm podařilo prozatím vybrat? Připravili jsme odpovědi na nejčastější otázky.

Koho se mýtný systém týká?

Mýtný systém na českých dálnicích a vybraných silnicích se týká nákladních vozidel a autobusů. Abychom byli konkrétnější, doplníme, že jde o vozidla s nejméně čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost činí více než 3,5 tuny a autobusy s nejméně čtyřmi koly, které mají v dokladech o registraci uvedenou největší povolenou hmotnost 3 501 kg nebo více a přepravují více než 10 osob + řidiče.

  • Věděli jste, že existují určité výjimky, které nemusí mýtné platit? Jde především o vozidla Vězeňské služby, vozidla poskytovatele zdravotnické záchranné služby, přepravy pacientů neodkladné péče a zdravotnické dopravní služby nebo další vozidla složky integrovaného záchranného systému + vozidla přepravující těžce zdravotně postižené občany nebo nezaopatřené děti.

Povinnosti řidičů

Ačkoli začal nový mýtný systém platit prvního prosince roku 2019, už od 22. září se mohli dopravci do nového systému registrovat. Nejjednodušším způsobem bylo provést registraci přes oficiální stránky systému, případně na některém z distribučních míst, kde lze převzít samotnou palubní jednotku. Tu mohou řidiči pořídit na 15 regionálních pobočkách Hospodářské komory ČR.

  • Věděli jste, že: Pokud jste stihli registraci do systému před 30. listopadem 2019, palubní jednotka vám byla zaslána zdarma poštou?

Samotnou jednotku je potřeba nainstalovat na vnitřní stranu předního skla, v dolní oblasti mezi sloupkem řízení a středem vozidla. Je ale potřeba dbát na to, že jednotka nesmí být zakryta stěrači v parkovací poloze nebo jinými předměty (např. nálepkami), a zároveň nesmí omezovat zorné pole řidiče během jízdy. Zakázáno je umisťovat jednotku do oblasti odkládacích přihrádek nebo pohyblivých částí, např. krytů airbagů.

Nákladní vozidla - dálnice

Kolik mýtné stojí a kde ho zaplatit?

Samotné mýtné se vypočítává násobkem konkrétní ceny za kilometr a délky projetého úseku. Liší se podle několika proměnných. Jiná cena tak platí jak pro autobusy, tak pro kamiony – u nich se navíc rozlišuje podle počtu náprav. Záleží také na emisní třídě, denní době, ve kterou po silnici pojedete, i typu silnice.

  • Mohlo by vás zajímat: V pátek od 15:00 do 20:00 jsou sazby pro nákladní vozidla vyšší než v jiné dny. U autobusů se sazby nemění.

Mýtné pak můžete zaplatit několika způsoby. Jedním z nich je předplacení, které lze provést na kterémkoli obchodním místě v hotovosti, platební kartou nebo tankovací kartou. Dalším pak úhrada v režimu následného placení, a to bankovním převodem nebo tankovací kartou. Úhradu lze provést také prostřednictvím zákaznické samoobsluhy.

Kolik se vybralo a jak probíhá kontrola?

V únoru 2020 projelo po zpoplatněných dálnicích a silnicích více než 254 000 nákladních vozidel. Na mýtném se vybralo 974 milionů korun, což je zhruba o 101 milionů více než v předchozím roce. Kontrolu výběru mýtného zabezpečuje provozovatel systému ve spolupráci s Celní správou. Pokud řidič mýto nezaplatí, bude mu uložena pokuta ve výši až 5 000 Kč. Ve správním řízení pak peněžitý trest může vzrůst až na 100 000 Kč.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • pohonne-hmoty
    24. ledna 2024|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

  • 10. ledna 2024|Jana Březinová
    Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

    Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

  • Auto po autonehodě
    28. prosince 2023|Jana Březinová
    Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

    Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

  • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
    30. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat první auto

    Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.