Brána mýtný systém

Jak funguje nové mýtné na českých dálnicích?

4. 4. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Na českých dálnicích začal koncem roku 2019 fungovat nový mýtný systém. O jeho vznik a nasazení se postarala firma CzechToll. Systém nahradil dosavadní mikrovlnnou technologii od firmy Kapsch. V současné době se mýtné týká 2 409 km zpoplatněných silnic a dálnic. Jak nové mýtné funguje a kolik se na něm podařilo prozatím vybrat? Připravili jsme odpovědi na nejčastější otázky.

Koho se mýtný systém týká?

Mýtný systém na českých dálnicích a vybraných silnicích se týká nákladních vozidel a autobusů. Abychom byli konkrétnější, doplníme, že jde o vozidla s nejméně čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost činí více než 3,5 tuny a autobusy s nejméně čtyřmi koly, které mají v dokladech o registraci uvedenou největší povolenou hmotnost 3 501 kg nebo více a přepravují více než 10 osob + řidiče.

 • Věděli jste, že existují určité výjimky, které nemusí mýtné platit? Jde především o vozidla Vězeňské služby, vozidla poskytovatele zdravotnické záchranné služby, přepravy pacientů neodkladné péče a zdravotnické dopravní služby nebo další vozidla složky integrovaného záchranného systému + vozidla přepravující těžce zdravotně postižené občany nebo nezaopatřené děti.

Povinnosti řidičů

Ačkoli začal nový mýtný systém platit prvního prosince roku 2019, už od 22. září se mohli dopravci do nového systému registrovat. Nejjednodušším způsobem bylo provést registraci přes oficiální stránky systému, případně na některém z distribučních míst, kde lze převzít samotnou palubní jednotku. Tu mohou řidiči pořídit na 15 regionálních pobočkách Hospodářské komory ČR.

 • Věděli jste, že: Pokud jste stihli registraci do systému před 30. listopadem 2019, palubní jednotka vám byla zaslána zdarma poštou?

Samotnou jednotku je potřeba nainstalovat na vnitřní stranu předního skla, v dolní oblasti mezi sloupkem řízení a středem vozidla. Je ale potřeba dbát na to, že jednotka nesmí být zakryta stěrači v parkovací poloze nebo jinými předměty (např. nálepkami), a zároveň nesmí omezovat zorné pole řidiče během jízdy. Zakázáno je umisťovat jednotku do oblasti odkládacích přihrádek nebo pohyblivých částí, např. krytů airbagů.

Nákladní vozidla - dálnice

Kolik mýtné stojí a kde ho zaplatit?

Samotné mýtné se vypočítává násobkem konkrétní ceny za kilometr a délky projetého úseku. Liší se podle několika proměnných. Jiná cena tak platí jak pro autobusy, tak pro kamiony – u nich se navíc rozlišuje podle počtu náprav. Záleží také na emisní třídě, denní době, ve kterou po silnici pojedete, i typu silnice.

 • Mohlo by vás zajímat: V pátek od 15:00 do 20:00 jsou sazby pro nákladní vozidla vyšší než v jiné dny. U autobusů se sazby nemění.

Mýtné pak můžete zaplatit několika způsoby. Jedním z nich je předplacení, které lze provést na kterémkoli obchodním místě v hotovosti, platební kartou nebo tankovací kartou. Dalším pak úhrada v režimu následného placení, a to bankovním převodem nebo tankovací kartou. Úhradu lze provést také prostřednictvím zákaznické samoobsluhy.

Kolik se vybralo a jak probíhá kontrola?

V únoru 2020 projelo po zpoplatněných dálnicích a silnicích více než 254 000 nákladních vozidel. Na mýtném se vybralo 974 milionů korun, což je zhruba o 101 milionů více než v předchozím roce. Kontrolu výběru mýtného zabezpečuje provozovatel systému ve spolupráci s Celní správou. Pokud řidič mýto nezaplatí, bude mu uložena pokuta ve výši až 5 000 Kč. Ve správním řízení pak peněžitý trest může vzrůst až na 100 000 Kč.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  14. června 2024|Jana Březinová
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?