fake news hoaxy

Hoaxy a podvodné maily o energiích – nenechte se napálit

Přečetli jste si na sociálních sítích zaručenou metodu, jak ušetřit na energiích pomocí stočení elektroměru? Přišla vám do e-mailové schránky podezřelá zpráva o tom, že máte u dodavatele vysoký nedoplatek? Bohužel i v souvislosti s energiemi se po internetu šíří hoaxy a podvodné e-maily, na něž byste si měli dát pozor.

Porovnat ceny energií

Fake news, hoaxy a podvodné e-maily

V podstatě může na internet kdokoliv napsat cokoliv, a tak se může stát, že i vy narazíte na hoaxy nebo podvodné e-maily. O co se vlastně jedná?

Hoaxy jsou sdělení, která mají za cíl zmást velké množství lidí. Nejčastěji se jedná o falešné zprávy, senzační sdělení, vtipy nebo recesi. Hoaxy mají podobu textových příspěvků, fotek nebo koláží. Sdílí je velké množství lidí nebo se přeposílají jako řetězové e-maily.

Podvodné maily vypadají jako e-mail oficiální instituce – například vaší banky nebo dodavatele energií. Pod záminkou, že této společnosti něco dlužíte nebo potřebují aktualizovat vaše údaje v systému, se podvodníci snaží vylákat osobní údaje, přístupy do internetového bankovnictví nebo vám zašlou falešnou fakturu za elektřinu.

Proč si dávat pozor na hoaxy a podvodné maily

Nebezpečí hoaxů spočívá v tom, že není snadné je odlišit od reality, někdy se jedná pouze o nepatrné zkreslení pravdy. Jejich cílem může být manipulace, rozšíření paniky, získání politického vlivu, vyvolání nenávisti vůči určité skupině obyvatel či získání peněz.

Na pozoru byste se měli mít zejména u e-mailů s odkazy. Po kliknutí na odkaz může dojít ke stažení viru do počítače. Podvodné e-maily se vás zase mohou snažit nalákat na kliknutí na odkaz a vyplnění vašich osobních údajů či přihlašovacích údajů včetně hesel na podvodném webu, který na první pohled vypadá jako web vaší banky či dodavatele energií.

Tip: Přečtěte si také článek Jak ochránit své platební údaje na internetu.

Nejčastější hoaxy a falešné zprávy o energiích

Po sociálních sítích a e-mailech momentálně koluje několik smyšlených příběhů, které se vás snaží přesvědčit, že se na energiích dá zaručeně ušetřit. Typickým příkladem je e-mail, který radí, jak zpomalit elektroměr a platit za elektřinu o 50 procent méně. Příběh vypráví údajný elektrikář. Dává tip na přístroj, jenž dokáže snížit spotřebu na elektroměru. E-mail obsahuje několik odkazů na obchod, kde tento zázračný přístroj můžete zakoupit. Kliknutí na odkaz byste ale mohli litovat, protože vám do počítače stáhne zákeřný malware.

Další nesmysl kolující po sociálních sítích se týká Romů, kteří si vydělávají pomocí zvýšení záloh na energie. Na začátku zprávy se dozvíme, že informace pochází od paní ze zákaznické linky ČEZ, což jí dodává na důvěryhodnosti. Dále popisuje, že Romové si záměrně navyšují zálohy na energie, které jim tak jako tak proplatí sociálka, a po vyúčtování dostanou zpět přeplatek od dodavatele. Tento hoax vyvrátilo Ministerstvo práce a sociálních věcí s tím, že pro výpočet dávek v hmotné nouzi je stanovena maximální výše zálohy, a tak tímto způsobem nelze sociální dávky navýšit. Cílem této zprávy je šíření nenávisti, jelikož neobsahuje žádné nebezpečné odkazy.

S podvodem se potýkali klienti Bohemia Energy i PRE

V nedávné době se s podvodem v oblasti energií mohli setkat klienti končícího dodavatele Bohemia Energy. Klienty kontaktovali z webové stránky poplatky-zpet.cz, zda mají zájem o vymáhání odškodnění od Bohemia Energy. Tento web v minulosti sloužil iniciativě, která pomáhala s vymáháním poplatků za vedení úvěrových účtů. Tato iniciativa ale ukončila činnost před několika lety a současný podvodný web má za úkol jen vylákat z lidí jejich osobní údaje a následně je zneužít.

V minulosti se s podvodnými e-maily potýkal také dodavatel PRE. Jeho zákazníci obdrželi zprávu, která se tvářila, jako by byla odeslaná od této společnosti. Zpráva zákazníka informuje, že má u společnosti dluh a žádá o správnou adresu, aby mu mohl být zaslán splátkový kalendář.

Dodavatel elektřiny a plynu ZSE Energie se pro změnu potýkal s podvodnými e-maily, které nabízely práci u této společnosti a od příjemců požadovaly osobní údaje a kopie občanských průkazů.


mobilní telefon fake news

Jak poznat falešné zprávy a podvodné maily

Většinu dezinformačních zpráv poznáte na první pohled – působí sdělení senzačně, až neuvěřitelně? Když ho čtete, honí se vám hlavou, že už se svět doopravdy zbláznil? Pak velmi pravděpodobně čtete nějaký hoax. Příběh se často snaží vyvolat dojem, že pochází z důvěryhodného či blízkého zdroje – např. „kolegyně v práci mi prozradila“, „moje sousedka je sestra v nemocnici a vyprávěla mi“, „data pochází z výzkumu předních zahraničních vědců“ a podobně.

Sdělení si můžete ověřit v databázi podvodných zpráv na webové stránce hoax.cz. Často stačí pár vět zadat do googlu a hned uvidíte, zda se jedná o jednu z poplašných a nebezpečných zpráv.

U e-mailů, které se z vás snaží vylákat peníze či kliknout na podvodné odkazy, vás na první pohled může zarazit, že bývají psané chatrnou češtinou. Někdy chybí háčky či čárky nebo e-mail obsahuje velké množství gramatických chyb. Vždy si zkontrolujte, z jaké e-mailové adresy zpráva přichází – podvodníci používají podobné, avšak falešné domény (např. místo @cez.cz bude doména @cezcz.cz). 

Raději se dvakrát zeptejte, než jednou kliknete

U podvodníků jsou také velmi oblíbené maily, které vás upozorňují na zneužití vašeho účtu a nabádají k rychlému kliknutí na odkaz, abyste proces blokace dokončili. Jestliže se vám nezdá odesilatel, e-mailová adresa či obsah sdělení, případně vás zpráva instruuje k uhrazení dluhu, raději si vše dvakrát ověřte. Stačí zvednout telefon a zavolat svému dodavateli, do banky či společnosti, kterou e-mail zmiňuje, a ověřit si, jestli je požadavek pravdivý. Kontakt na zákaznickou linku si však najděte sami na internetu, nepoužívejte telefonní čísla přímo z podezřelého e-mailu.

Někdy není jednoduché odlišit výmysl od reality, ale většinou postačí nejednat zbrkle a použít při čtení e-mailu selský rozum. Pokud se vám zdá cokoliv podezřelé, obětujte raději pár minut svého času a informujte se o pravdivosti sdělení na zákaznické lince. Hoaxy a řetězové e-maily si prověřujte a raději je nesdílejte dál. Ohledně energií mějte na paměti, že zkrátka neexistují žádné zázračné způsoby, jak ušetřit. Jsou ale cesty, jak svému rodinnému rozpočtu alespoň trochu ulevíte.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Stožáry elektrického vedení
  Energie
  15. září 2022|Petr Woff
  Česko zastropuje ceny elektřiny a plynu. Dodavatelé si však účtují paušál

  Česká vláda oznámila, že omezí ceny na energetickém trhu. Kilowatthodinu elektrické energie zastropuje na 6 Kč, stejné množství zemního plynu udrží na 3 Kč. Dodavatelé vám však účtují ještě distribuční poplatky a většinou vybírají také speciální měsíční paušál, aby pokryli svoje provozní výdaje a zvýšili zisky. Celkové ceny tedy omezeny nejsou. Nadále záleží na ceníku, který podepíšete.

 • Žena ve svetru u elektrického topení
  Energie
  30. srpna 2022|Petr Woff
  Jak dlouhodobě snížit náklady na vytápění a do čeho investovat?

  Teplo se stává nedostatkovou komoditou, ale díky moderním technologiím si polepšíte. Zateplete svoji domácnost a investujte i do rekuperace, abyste měli doma čerstvý vzduch a přitom ušetřili na větrání. Topte levně. Nejvýhodněji vychází teplovzdušné vytápění pevnými palivy, případně uhelný a peletový kotel. Vodu ohřeje solární systém či tepelné čerpadlo. Jakmile optimalizujete svoji spotřebu, využijete dotace a získáte vlastní energetické zdroje, laciné bude i podlahové vytápění.

 • Muž počítá účty za energie
  Energie
  24. srpna 2022|Petr Woff
  Energie budou dál zdražovat. Kam až vystoupají spotřebitelské ceny a kdy skončí surovinová krize?

  Připravte se na krušnou zimu. Energie na českém maloobchodním trhu nadále zdražují, momentálně stoupají na dvojnásobek až trojnásobek svojí loňské ceny. Ještě bouřlivějším vývojem procházejí velkoobchodní burzy, takže inflační vlna stále nedosáhla svého vrcholu. Surovinová a energetická krize možná skončí, jakmile Ruská federace zvýší dodávky zemního plynu do Evropské unie, nebo až budou zprovozněny alternativní plynovody a technologie.

 • Seniorka s vyúčtováním za energie
  Energie
  23. srpna 2022|Petr Woff
  Dávky na energie: Přehled státní podpory v nouzi

  V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a zdražují komodity. Česká republika zůstává bezpečná, ale chudým domácnostem chybějí peníze na základní životní potřeby. Naši zákonodárci proto zavedli takzvaný úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na elektřinu a zemní plyn. Pokud se ocitnete v nouzi, požádejte o další státní podporu. Vláda zvýšila sociální dávky na energie, bydlení a ostatní nutné výdaje. Existuje řada státních příspěvků a přídavků, a proto přinášíme jejich přehled.

 • Dodavatel plynu - kontrola bojleru
  Energie
  10. srpna 2022|Petr Woff
  Podle čeho vybírat dodavatele plynu? Začněte cenou, ale potom hledejte férovou stabilní firmu

  Čeští dodavatelé prodávají zemní plyn, který byl vytěžen v Rusku či na Moravě. Svým odběratelům účtují spotřebovanou energii, pravidelný paušál a další poplatky. Nejlevnější dodavatelé jsou třikrát lacinější, než jejich nejdražší konkurenti. Někteří vám uznají oprávněnou reklamaci a vrátí přeplatky, zatímco jiní nemají ani internetový zákaznický portál. Poradíme vám, podle čeho vybírat dodavatele zemního plynu.

 • Větrná elektrárna - větrníky na poli
  Energie
  03. srpna 2022|Jana Březinová
  Alternativní zdroje energie: Jaké to jsou?

  V posledních letech jsou alternativní zdroje energie na vzestupu, a to nejen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí. Jsou obnovitelné a v podstatě nevyčerpatelné. Technologie na jejich zpracování zlevňují, navíc nabízí energetickou soběstačnost. Jaké alternativní zdroje energie se využívají v ČR a ve světě a jak si můžete energii vyrobit doma?

 • kotel na dřevo
  Energie
  25. července 2022|Petr Woff
  Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie

  Domácnosti dostávají více času, aby vyměnily svoje zastaralé kotle a vyhnuly se pokutám. Ale raději neotálejte. Výrobci, dodavatelé a instalatéři moderních vytápěcích systémů mají omezené kapacity. Pokud chcete tepelné čerpadlo nebo peletový automat, o kotlíkové dotace požádejte ještě v roce 2022. Středněpříjmové domácnosti získají až polovinu investičních nákladů, chudé rodiny dostanou ještě více.

 • Žena s ledovým pitím a větrákem
  Energie
  20. července 2022|Jana Březinová
  Jak ochladit byt bez klimatizace a přežít letní horka

  Nemáte doma klimatizaci, a tak je ve vašem bytě během tropických letních dnů k nevydržení? Je vám horko, potíte se a nemůžete spát? Klimatizace není jediným řešením, jak si doma vytvořit příjemný chládek. Přečtěte si triky, jak na horko v bytě vyzrát.

 • účtování záloh
  Energie
  16. července 2022|Petr Woff
  Účtování záloh na energie: Vyhněte se vysokým přeplatkům i nedoplatkům

  Pravidelné měsíční zálohy za elektřinu nebo zemní plyn si nastavte tak, aby se jejich součet rovnal pravděpodobné celkové ceně. Pokud zaplatíte méně, dodavatel vám v souhrnné faktuře vyúčtuje nedoplatek. V opačném případě vznikne přeplatek, který ovšem kvůli inflaci ztrácí kupní sílu. Přepočítejme vaše dílčí a celoroční výdaje dříve, než proběhne další účtování záloh na energie.

 • distributor plynu
  Energie
  08. července 2022|Jana Březinová
  Kolik je na našem území distributorů plynu?

  Distributor plynu se stará o přepravu a distribuci plynu až do odběrných míst. V České republice působí tři hlavní distributoři zemního plynu. Za jejich služby platíte v rámci vyúčtování plynu.

 • usporny-tarif-domacnost
  Energie
  02. července 2022|Petr Woff
  Jak funguje úsporný tarif pro domácnosti? Odpovídáme na vaše otázky

  Drahé energie se staly existenčním celoevropským problémem. Česká republika proto zruší povinný fakturační poplatek za obnovitelné zdroje a zavede úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na elektřinu a zemní plyn pro domácnosti. Přesná individuální dotace záleží na vaší spotřebě. Sleva však pravděpodobně bude nižší, než meziroční zdražení na energetickém trhu.

 • Elektroměr
  Energie
  30. června 2022|Petr Woff
  Jak funguje elektroměr? Přecházíme na „chytré” technologie

  Spotřeba elektrické energie se měří přístrojem, který najdete před svým bytem nebo domem. V elektroměrové skříni máte nainstalované buďto staré pohyblivé počítadlo, nebo moderní digitální počítač. Česká republika postupně přechází na chytré technologie, které odběrateli a místnímu distributorovi samy nahlašují naměřenou spotřebu. Věnujte nám chvilku svého času a pochopíte, jak funguje elektroměr.

 • cena-elektrikare
  Energie
  17. června 2022|Jana Březinová
  Návštěva elektrikáře: Jak najít schopného řemeslníka a kolik jeho práce stojí?

  Vyhořelá zásuvka nebo nefunkční světlo? V domácnosti je elektrikář potřebný každou chvíli. Najít schopného elektrikáře ale není vždy snadné a jeho návštěva se může prodražit.

 • chytre-mesto
  Energie
  15. června 2022|Jana Březinová
  Chytré město: Co to je?

  Vyšší počet obyvatel ve městech a jejich rostoucí nároky na prostor, dopravu a energie vyžadují změny ve fungování měst. S udržitelným rozvojem pomáhá koncept tzv. smart cities. Co jsou chytrá města a kde v České republice je najdete?

 • Cena energií - elektroměr s penězi
  Energie
  09. června 2022|Petr Woff
  Cena energie 2022: Chystá se úsporný tarif pro domácnosti

  Nadějné předpovědi se nenaplnily, inflace letos nadále zrychluje. Nejnovější tarify elektrické energie a zemního plynu jsou zhruba ctyřikrát dražší než před rokem. A dokud Rusko neukončí svoji agresivní politiku, nebo nenajdeme levnější náhradu za jeho paliva, ceny pravděpodobně neklesnou. Česká vláda proto plánuje „úsporný tarif”, aby ulevila našim rozpočtům. Analyzujeme, jaká bude finální cena energie 2022.

 • Dům se solárními střešními taškami
  Energie
  01. června 2022|Jana Březinová
  Solární panely jako střešní krytina: Kolik stojí solární tašky?

  Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.

 • Mladý pár vybírá pračku
  Energie
  27. května 2022|Jana Březinová
  Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

  Rostoucí cena elektřiny teď přidělává vrásky nejspíš všem domácnostem, a proto se hodí vědět, jak na účtech za elektřinu ušetřit. Najděte doma ty největší energetické žrouty a omezte jejich spotřebu, případně je vyměňte za úspornější přístroje. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

 • Solární panely na střeše domu
  Energie
  22. května 2022|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Dodavatelé a bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od společností ČEZ, innogy, Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB a dalších.

 • Propan-butanová lahev
  Energie
  14. května 2022|Jana Březinová
  Propan-butan a jeho využití

  Propan-butan nejspíš znáte z kempingových vařičů, plynových grilů nebo jako palivo pro automobily ve formě LPG. Najde ale využití také při vytápění domácností v případě, že nemáte přípojku na zemní plyn. Propan-butan se využívá rovněž v průmyslu a zemědělství.

 • Elektrické vedení a kalkulačka
  Energie
  06. května 2022|Petr Woff
  Jak řešit nedoplatky za elektřinu nebo plyn?

  Energie z centrální distribuční soustavy zdražuje, a proto adekvátně zvyšte zálohové platby, které posíláte svému dodavateli. Pokud jejich součet nedosáhne celkové fakturované ceny, vznikne vám nedoplatek. Někteří dodavatelé vám dovolí, abyste splátky rozložili do několika měsíců. Jiní vás odkážou na státní sociální dávky nebo na komerční půjčky. Podívejme se, jak řešit nedoplatek za elektřinu nebo zemní plyn.

 • vyuctovani-energii-manzele
  Energie
  01. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyznat ve vyúčtování za energie?

  Každoroční vyúčtování bývá příjemným překvapením v případě přeplatku, ale může se změnit také ve zděšení, když se na faktuře vyjímá nedoplatek v řádech tisíců korun. Vyznáte se ve vyúčtování energií, abyste mohli ověřit, že dodavatel vše spočítal správně?

 • Nastavení elektroměru
  Energie
  Na tohle se zaměřte při výběru dodavatele energií

  Už dávno neplatí, že energie musíte povinně odebírat od jednoho dodavatele. Díky uvolnění trhu na začátku nového tisíciletí si české domácnosti mohou vybírat. Na trhu s energiemi působí hned několik desítek dodavatelů energií. Jak poznat nejlepšího z nich?

 • Technik elektroměr
  Energie
  13. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak požádat o připojení elektřiny

  Potřebujete zřídit novou elektrickou přípojku? Pak vás čeká trochu papírování, domluvení práce elektrikáře i revizního technika – s naším návodem to ale hravě zvládnete. Zjistěte, jak požádat o připojení elektřiny, kolik přípojka stojí a jak dlouho trvá připojení elektřiny.

 • Elektrárna na poli
  Energie
  01. dubna 2022|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Nizozemci mají zápornou daň

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká především na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky, daně a podobné přirážky. Proto průměrná německá domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) třikrát více, než typická maďarská rodina. Výpočet ovlivňuje také samotný spotřebitel, jak dokazuje kalkulačka.

 • pan-pocita-vydaje
  Energie
  15. března 2022|Petr Woff
  Kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu?

  Českou republiku protínají energetické sítě, které mají kapacitu pro další odběratele. Cena nové elektrické přípojky závisí na předpokládané maximální spotřebě, náklady na venkovní plynové potrubí spočítáte podle jeho délky. Také na vnitřní domovní instalaci najměte odborníky a investujte do kvalitních materiálů. Našli jsme firmy, které transparentně uvádějí, kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).