Cestovní pojištění – srovnání cen

Kontrola auta před dovolenou - olej

V předchozím článku jsme vás informovali o tom, jak prověřit auto, jestliže se s ním chystáte do zahraničí na dovolenou. Včasné a podrobné kontrole zabráníte pozdějším nemilým překvapením.

V následujícím článku uvedeme, na co ještě se při kontrole auta zaměřit.

Kontrola v praxi

Před odjezdem zkontrolujte funkčnost ostřikovačů a případně doplňte směs do nádržky. Prověřte také funkčnost stěračů a stav skel, zrcátek a karoserie. Bezchybně by měla fungovat také světla, a to jak směrová, tak mlhová atd.

Alespoň pohledem pak prověřte výfukové potrubí a spoje.

porovnání povinného ručení

A co klimatizace?

Před cestou vyčistěte klimatizaci, aby vás na dovolené nezradila. Kvalitním čištěním můžete odstranit zápach, plíseň, ale i bakterie, které mohou být uvnitř zařízení uložené. Zvážit můžete také doplnění či kompletní výměnu chladiva v klimatizačním okruhu. Na to ale pravděpodobně budete opět potřebovat odbornou pomoc.

Brzdíte dobře?

Velice důležitý je také stav brzdových destiček a kotoučů. Tím spíše, pokud jste je v uplynulém roce nekontrolovali ani jednou. V tomto případě se ale opravdu vyplatí svěřit kontrolu brzdových destiček servisu, případně známénu automechanikovi, pokud máte takovou možnost. 

V servisu vám navíc seřídí i ruční parkovací brzdu.

Vzpomeňte také, kdy jste naposledy měnili brzdovou kapalinu, jelikož ta by měla projít výměnou každé 2 roky.

Máte v pořádku lékárničku?

Samozřejmostí je, že na dovolenou vyrazíte s platnou lékárničkou a kompletní povinnou výbavou. Ta od října 2018 zahrnuje:

  • reflexní vestu,

  • výstražný trojuhelník,

  • lékárnička.

Naopak už nezahrnuje náhradní žárovky ani sadu pojistek. V případě, že je vaše auto vybaveno dojezdovými pneumatikami, které umožňují indikaci defektu a nouzové dojetí, nemusíte s sebou vozit ani rezervní kolo. Mezi takové dojezdové pneumatiky patří například runflat.

Stejně tak s sebou náhradní pneumatiku nemusíte vozit ani v případě, že máte sjednanou takovou asistenční službu, která vám zaručuje výměnu poškozené pneumatiky, a to nepřetržitě  a v rámci celé České republiky.

K povinné výbavě ale můžete doplnit další komponenty, které se vám v zahraničí mohou hodit, a to:

  • náhradní žárovky,

  • hever,

  • šroubovák,

  • kombinačky,

  • pracovní rukavice,

  • reflexní vesta pro všechny členy posádky.

Informujte se u své pojišťovny, co máte sjednané

Ještě před odjezdem udělejte inventuru ve svých uzavřených pojistných smlouvách, které máte na auto uzavřené, tedy povinné ručení a havarijní pojištění. Pokud si nejste jisti, informujte se u své pojišťovny, jaké všechny služby máte v ceně pojištění. Zejména by vás mělo zajímat, co vám pojištění kryje v případě asistence a hrazení nákladů. Zda vám pojišťovna zajistí případný odtah vozu domů, nebo jen do nejbližšího servisu, jestli vám proplatí náklady na návrat domů, když vaše auto bude muset zůstat na místě, případně náklady na ubytování apod.

A můžete také zvážit také sjednání krátkodobého havarijního pojištění jen na dobu dovolené.

V následujícím článku se zaměříme na další podrobnosti, které je dobré před odcestováním nezapomenout.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2