Blog
Osobní finance
Mladý kravaťák na břiše na stole

7 kroků k dosažení finanční svobody

01. srpna 2021|Monika Šaríková|

V ideálním světě by si člověk nikdy více nemusel dělat hlavu s financemi a tím, jestli bude mít dost peněz na pokrytí životních nákladů. Také vás přestalo bavit řešit každý měsíc, že jsou vaše náklady (v tom lepším případě) na stejné úrovni jako vaše příjmy? Chcete žít nezávisle a čas trávit jen činnostmi, které vás baví bez ohledu na výši platu? Tohoto ideálního stavu je možné dosáhnout, i když nejde o lehký úkol.

Co je finanční nezávislost

Finanční nezávislost je situace, kdy člověk, pokud sám nechce, nemusí chodit do práce a přesto má dostatek financí na to, aby zvládl uhradit potřebné životní náklady. To umožňuje takzvaný pasivní příjem. Funguje to tak, že lidé mají požadované množství peněz i ve chvíli, kdy zrovna nepracují a jsou zajištěni z investičního majetku, který v minulosti vybudovali. Je to druh finanční svobody.

Srovnat půjčky a úvěry online

Co finanční svoboda znamená pro vás osobně

Co pojem finanční svoboda znamená pro vás osobně? Jaká je vaše osobní situace? Jak vysokou částku měsíčně potřebujete ke spokojenému životu? To jsou otázky, které si musíte položit, když začnete uvažovat o finančně nezávislém životě.

Spočítejte náklady na váš současný život – stravování, oblečení, bydlení, auto, půjčky, energie, zábava, dojíždění, apod. Navyšte číslo o inflaci. Určete, jaké potřebujete vybudovat pasivní příjmy prostřednictvím vašich aktiv, abyste získali finanční svobodu.

Jak dosáhnout finanční svobody

Většina lidí věří, že cestou k finanční nezávislosti je mít vysoce placenou práci. Je to jeden z mýtů, které se okolo finanční nezávislosti a toho, jak jí dosáhnout, vytvořil. V reálném životě to ovšem funguje jinak.

Ano, je snazší si vybudovat jmění, když vyděláváte hodně, ale hlavním cílem je utrácet méně, než kolik vyděláváte. Když si někdo vydělává miliony ročně, které vzápětí stejně rychle utratí, nikdy tento člověk nedosáhne finanční nezávislosti.

Aby se vám nic podobného nestalo, je třeba znát rozdíl mezi příjmem a dlouhodobým jměním. Příjem je sice důležitou součástí jmění, ale nikoliv jedinou. A jsou to právě ty ostatní části tvořící jmění (správně diverzifikovaná aktiva), které pomáhají si vybudovat finanční nezávislost.

Které konkrétní kroky udělat

 1. Stanovte si finančně jasný a časově konkrétní cíl - vytvořte plán, jak se k cílové částce pasivního příjmu dostanete.

 2. Zbavte se dluhů - spočítejte, kolik dluhů máte a vytvořte si plán, jak se jich zbavit. Pokud máte dluhů více, obecným pravidlem je snažit se jako první uhradit dluhy s tím nejvyšším úrokem.

 3. Sledujte své výdaje - i když si někdo může vydělávat obrovské částky, nikdy nemusí dosáhnout finanční nezávislosti, pokud utratí více, než si vydělá. A oproti tomu člověk, který má méně peněz, ale šikovně s nimi hospodaří, si může v konečném důsledku vést lépe než zdánlivý boháč.
  Proto je důležité sledovat své výdaje a přemýšlet nad tím, jestli by je případně nešlo v některých oblastech omezit. Řada lidí utrácí za věci, které doopravdy nepotřebují anebo by je aspoň mohli mít za lepší cenu.

 4. Vytvořte si rozpočet – máte-li k dispozici jen omezené množství peněz, s nimiž můžete hospodařit, není to konec světa. Pomůže vytvořit si rozpočet, který budete dodržovat. Klíčová je disciplína.

 5. Začněte investovat - investování je v dnešní době jednou z nejoblíbenějších možností, jak se stát finančně nezávislým a vybudovat si stálý pasivní příjem. Pochopitelně se neobejde bez rizika, ale risk je možné více způsoby minimalizovat. Nejrozšířenějším z nich je vytvořit si diverzifikované, rozmanité investiční portfolio, které bude zahrnovat nejrůznější typy investicí.
  Takže i když si zrovna jedna oblast finančního trhu nepovede nejlépe, pořád tu budou ty ostatní, o něž se člověk bude moci opřít.
  Mezi různé typy investic patří například nemovitosti, akcie, drahé kovy, umělecké předměty, P2P půjčky a mnoho dalších možností.
  Pokud si sami zatím netroufáte, bojíte se chyb a nemáte dostatečné znalosti, najděte si finančního poradce. Klidně jich vyzkoušejte několik a vybírejte si. Ptejte se. Odmítejte nabídky, které slibují nepřiměřené výnosy v krátkém čase a jsou jednostranně zaměřené.
  Využijte výhody kolektivního investování v podílových fondech. Začít můžete i s nízkou částkou. Důležitý je čas a pravidelnost.

 6. Zjednodušte své životní podmínky - abyste si žili na úrovni, nepotřebujete obří palác ani přepychovou vilu. Kolikrát vám vystačí pohodlný a útulný byt nebo menší dům. Aspoň v případě, že nemáte velkou rodinu. Totéž se může vztahovat na další obvyklé žrouty peněz, jako jsou například drahá auta.

 7. Naučte se zacházet s časem - čas je jednou z nejcennějších komodit, které člověk může využít ke zlepšení svého života, čas.
  Spousta lidí tráví čas, zbytečnými činnostmi. Sledují hloupá videa, sedí u televize, paří jednu počítačovou hru za druhou - jednoduše na sobě nijak nepracují.
  Na druhou stranu, někdy se vyplatí vědět, za co si připlatit a co je zbytečné dělat sám. Spočítejte si, jestli by vás nevyšlo lépe někomu zaplatit, aby například úklid dělal za vás.
  Jestliže uklízečce zaplatíte například 150 korun za hodinu a sami za tu dobu vyděláte 500 Kč, je lepší váš čas využít odlišným způsobem a některé práce přenést na jiné lidi.
  Pamatujte si, že úspěšná správa vašich peněz je trvalý proces. Bez zpětné vazby a disciplíny se neobejdete. Ideálně byste si měli naplánovat pravidelné termíny v průběhu celého roku, kdy budete vyhodnocovat vaši finanční situaci.


Čtyři lidé na byznys poradě


Lidé by si měli neustále aktualizovat informace o svých příjmech, úsporách, výdajích a čistém jmění. Kromě těchto 4 významných cifer se navíc během těchto revizí seznámíte se svým pokrokem, který vám dodá dostatek motivace, abyste se svými plány pokračovali svědomitě i v budoucnu.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).