Nové auto - klíčky od auta

Zpětný leasing: Co to je?

14. 3. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Dnešní nejistá ekonomická situace s sebou nese celou řadu nástrah. Proto se můžete prakticky ze dne na den ocitnout v situaci, kdy budete potřebovat větší finanční výpomoc. Pokud nemáte možnost sjednat si půjčku u banky nebo nebankovní společnosti, nabízí se jistá alternativa v podobě zpětného leasingu. Jak zpětný leasing funguje? To vám prozradíme na následujících řádcích.

Co je zpětný leasing?

Klasický leasing si spousta z nás spojuje s pořízením automobilu. V případě zpětného leasingu jde o zcela opačnou situaci. Zatímco u ostatních leasingů se snažíte získat vozidlo či jiný majetek výměnou za peníze, v případě zpětného leasingu získáváte peníze a zdrojem k tomu je právě automobil, nemovitost nebo jiný druh majetku.

Půjčka na auto

Poradíme, jak vybrat výhodnou půjčku na auto

  • Výběr z 19 poskytovatelů

  • Návod pro získání nejvýhodnější půjčky

  • Žádost vyplníte za 2 minuty

  • Online ověříme, zda na úvěr dosáhnete


Jak to funguje v praxi? Společnost nebo fyzická osoba (dále jen FO) odprodá svůj používaný či zánovní majetek leasingové společnosti za cenu, kterou určí znalecký posudek. Leasingová společnost se v takovém případě stává vlastníkem majetku a podnikatel nebo FO následně ztrácí právo na vlastnictví předmětu a stává se nájemcem.

Zpětný leasing je určen především osobám, které:

  • Jsou majitelem movitého majetku

  • Chtějí vyplatit exekuce či odvrátit dražbu

  • Nemohou si dovolit na peníze dlouho čekat

  • Potřebují větší obnos finančních prostředků

  • Touží sloučit nevýhodné úvěry

  • Nemohou získat nebo nechtějí půjčku od banky či nebankovní společnosti

Povinné ručení - jak ušetřit

Výhody a nevýhody zpětného leasingu

Mezi jednoznačnou výhodu zpětného leasingu patří skutečnost, že tímto produktem lze vyřešit více kritických situací, než např. půjčkou se zástavou nemovitosti. Další předností je i to, že zpětný leasing disponuje vyšším LTV, tedy na např. nemovitost o stejné hodnotě lze poskytnout vyšší částku, než při zástavním financování. A za určitých podmínek je navíc změna vlastníka žádoucí (např. jako ochrana před negativními procesy vymáhacích mechanismů a možnost použití hodnoty majetku k bezpečnému úmoru závazků). Zmínit musíme i skutečnost, že peněžní prostředky mohou být tímto způsobem poskytnuty opravdu rychle i to, že je možno leasingovou splátku využít jako nákladovou položku.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.


Protože má ale každá mince dvě strany, musíme doplnit i negativa tohoto elegantního a nesmírně populárního, i když v našich končinách ne příliš známého, produktu. Zpětný leasing většinou bývá o něco nákladnější, než půjčka se zástavou protože pracuje s větším množstvím nákladů. Je třeba počítat také se změnou osoby vlastníka majetku, v jejímž vlastnictví majetek zůstává až do úplného splacení zpětného leasingu. Je proto důležité přesvědčit se, zda subjekt poskytující zpětný leasing není zatížen vlastními závazky, které by mohly ovlivnit vlastnictví jeho nemovitosti.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Turistka si prohlíží maďarský parlament
    13. května 2023|Jana Březinová
    Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

    Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|Magdaléna Kubečková
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Dráty vysokého napětí
    09. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?