Cestovní pojištění – srovnání cen

zpětný leasing

Dnešní nejistá ekonomická situace s sebou nese celou řadu nástrah. Proto se můžete prakticky ze dne na den ocitnout v situaci, kdy budete potřebovat větší finanční výpomoc. Pokud nemáte možnost sjednat si půjčku u banky nebo nebankovní společnosti, nabízí se jistá alternativa v podobě zpětného leasingu. Jak zpětný leasing funguje? To vám prozradíme na následujících řádcích.  

Co je zpětný leasing?

Klasický leasing si spousta z nás spojuje s pořízením automobilu. V případě zpětného leasingu jde o zcela opačnou situaci. Zatímco u ostatních leasingů se snažíte získat vozidlo či jiný majetek výměnou za peníze, v případě zpětného leasingu získáváte peníze a zdrojem k tomu je právě automobil, nemovitost nebo jiný druh majetku

Jak to funguje v praxi? Společnost nebo fyzická osoba (dále jen FO) odprodá svůj používaný či zánovní majetek leasingové společnosti za cenu, kterou určí znalecký posudek. Leasingová společnost se v takovém případě stává vlastníkem majetku a podnikatel nebo FO následně ztrácí právo na vlastnictví předmětu a stává se nájemcem.

Zpětný leasing je určen především osobám, které:

  • Jsou majitelem movitého majetku

  • Chtějí vyplatit exekuce či odvrátit dražbu

  • Nemohou si dovolit na peníze dlouho čekat

  • Potřebují větší obnos finančních prostředků 

  • Touží sloučit nevýhodné úvěry

  • Nemohou získat nebo nechtějí půjčku od banky či nebankovní společnosti

výhody zpětného leasingu

Výhody a nevýhody zpětného leasingu 

Mezi jednoznačnou výhodu zpětného leasingu patří skutečnost, že tímto produktem lze vyřešit více kritických situací, než např. půjčkou se zástavou nemovitosti. Další předností je i to, že zpětný leasing disponuje vyšším LTV, tedy na např. nemovitost o stejné hodnotě lze poskytnout vyšší částku, než při zástavním financování. A za určitých podmínek je navíc změna vlastníka žádoucí (např. jako ochrana před negativními procesy vymáhacích mechanismů a možnost použití hodnoty majetku k bezpečnému úmoru závazků). Zmínit musíme i skutečnost, že peněžní prostředky mohou být tímto způsobem poskytnuty opravdu rychle i to, že je možno leasingovou splátku využít jako nákladovou položku. 

Protože má ale každá mince dvě strany, musíme doplnit i negativa tohoto elegantního a nesmírně populárního, i když v našich končinách ne příliš známého, produktu. Zpětný leasing většinou bývá o něco nákladnější, než půjčka se zástavou protože pracuje s větším množstvím nákladů. Je třeba počítat také se změnou osoby vlastníka majetku, v jejímž vlastnictví majetek zůstává až do úplného splacení zpětného leasingu. Je proto důležité přesvědčit se, zda subjekt poskytující zpětný leasing není zatížen vlastními závazky, které by mohly ovlivnit vlastnictví jeho nemovitosti.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3