Blog
Energie
Plynový sporák

Změní se cena plynu za kWh v roce 2020?

02. dubna 2020|Monika Šaríková|

Celý svět momentálně prochází velmi turbulentním obdobím. Bude mít zpomalující ekonomika vliv i na ceny plynu? Změní se v roce 2020 cena plynu pro konečné spotřebitele a co předpovídá regulátor trhu? Vše se dozvíte v dnešním článku.

Vyznejte se v tom, co tvoří cenu plynu

Cena zemního plynu je tvořena dvěma částmi. První složka je regulovaná Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Ten každý rok v listopadu určuje ceny na nadcházející rok.

Porovnat cenu plynu

Regulovaná cena plynu se skládá především z nákladů na přepravu a distribuci. Na faktuře a v cenících dodavatelů ji najdete rozdělenou na:

  • cenu za distribuovaný plyn (Kč/MWh),

  • cenu za činnosti operátora trhu (Kč/MWh),

  • stálý plat za přistavenou kapacitu (Kč/měsíc).


Na vaší spotřebě plynu tak závisí pouze první dvě položky, poplatek za přistavenou kapacitu je stanoven fixně.

Druhou složku tvoří tzv. neregulovaná, neboli tržní část ceny plynu. Tu mají plně v rukou jednotliví dodavatelé. Skládá se z:

  • komoditní ceny za odebraný plyn (Kč/MWh),

  • stálého platu (Kč/měsíc).

Při stanovení tržní ceny plynu za MWh se dodavatelé orientují podle toho, za jakou cenu se jim podařilo komoditu nakoupit na burze. Proto záleží na tom, jak dobrý obchodník je váš poskytovatel a jak umí předvídat vývoj na trhu.

Konečné ceny zemního plynu pro domácnosti by měly klesnout

Regulované ceny plynu pro rok 2020 se nepatrně zvýšily, v průměru jen o 0,53 %. Tržní ceny by ale naopak měly klesnout, protože se snížily tzv. indikativní ceny plynu

Ty zveřejňuje také ERÚ. Slouží pro snazší orientaci zákazníka v cenách dodavatelů. Jedná se o doporučené tržní ceny plynu, které přibližně kopírují vývoj na burze. Pro dodavatele nejsou závazné, ale domácnostem dávají představu, jak vysoko by se cena plynu za MWh měla pohybovat.

Indikativní ceny plynu se výrazně snížily

ERÚ vyhlašuje indikativní ceny plynu vždy na konci čtvrtletí na následující období. Určují se pro každou kategorii spotřeby zvlášť – vaření, ohřev vody a vytápění. Nejsledovanější je kategorie vytápění, protože ta je spojena s nejvyšší spotřebou plynu. Již v prvním čtvrtletí roku 2020 došlo k jejímu poklesu, stejně tak ve druhém čtvrtletí. Celkově poklesly indikativní ceny plynu pro vytápění ve 2. čtvrtletí 2020 oproti 4. čtvrtletí 2019 o více než 9 %.

Graf dat

Zdroj: ERÚ

Cena zemního plynu na burze klesá

Při pohledu přímo na burzu zjistíme, že k poklesu ceny plynu došlo již na konci loňského roku vlivem vyššího dovozu LNG do Evropy a teplejšího počasí. Od začátku letošního roku došlo k propadu ceny zemního plynu na burze o dalších 20 %. To souvisí především s pandemií koronaviru, která přispěla k menší poptávce po průmyslových komoditách, a tím i ke snížení ceny plynu. Tento trend by mohl pokračovat i nadále, pokud se ekonomika dostane do recese a zpomalí se světové hospodářství.

Jak reagují ceníky dodavatelů?

Vzhledem k vývoji na trhu by cena zemního plynu v letošním roce měla klesnout. Promítl se již tento trend zlevňování i do ceníků dodavatelů?

Jestliže se podíváme do ceníků největších dodavatelů zemního plynu v Česku, je to velmi rozdílné. Někteří dodavatelé zlevňovali již na začátku roku, jiní i přes klesající ceny na burze zdražovali.

Patří váš dodavatel plynu do druhé jmenované skupiny a ke zlevnění se nemá ani za této situace? Pak je možná na čase porozhlédnout se po jiném. Praktická online kalkulačka vám srovná ceny plynu od desítek dodavatelů do 2 minut.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).