Blog
Pojištění vozu
Zničený předek auta po nehodě

Zavinili jste nehodu pod vlivem alkoholu? Pojištění vám nepomůže

25. března 2019|Monika Šaríková|

Alkohol za volant prostě nepatří. V případě, že pod vlivem alkoholu usednete za volant a zaviníte nehodu, ponesete veškeré důsledky této osudné životní chyby včetně těch finančních. Pojišťovna za vás neuhradí vzniklou škodu ani z povinného ručení, ani z havarijního pojištění.

V České republice platí nulová tolerance alkoholu při řízení motorového vozidla. I pouhá sklenička vína nebo jedno pivo na zahnání žízně vás může vyjít pěkně draho. Přesto řidičů řídících pod vlivem alkoholu přibývá. V roce 2018 opilí řidiči způsobili více než 4 600 dopravních nehod. O rok dříve bylo číslo nižší o 400 případů. V důsledku těchto nehod zbytečně zemřelo 76 osob.

Porovnat povinné ručení

Řízení pod vlivem alkoholu patří do základních výluk

Každá pojistná smlouva obsahuje seznam výluk, na které se pojištění nevztahuje. Alkohol je součástí tohoto seznamu snad u všech typů pojištění. Povinné ručení a havarijní pojištění nejsou výjimkou. Myslete na to, až budete po dvou pivech usedat za volant s tím, že jste naprosto střízliví a v pohodě. Policie i pojišťovna bude zcela určitě zastávat opačný názor.

Pokud totiž způsobíte nehodu a bude vám naměřen alkohol v krvi, nacházíte se v pořádném průšvihu. Pojišťovna má právo odmítnout uhradit vzniklé škody. Tedy ono je to trochu složitější. Pokud způsobíte škody jiné osobě či osobám na jejich majetku, zdraví či životě, pojišťovna jim škodu uhradí. Následně to ale bude vymáhat po vás jako po viníkovi. Způsobíte-li škodu sám sobě, nedostanete ani korunu i přesto, že si platíte dobré havarijní pojištění.

„U alkoholu jsou dva pohledy. U povinného ručení vždy poškozenému vyplatíme pojistné plnění, které mu náleží. Nicméně pak tu částku, kterou vyplatíme, můžeme vymáhat po viníkovi škody, který byl pod vlivem alkoholu. U havarijního pojištění pak nemusí pojišťovna vyplatit řidiči žádnou částku na opravu auta,“ potvrzuje Milan Kaňa z Kooperativa pojišťovny.

Podvádět se nevyplácí

Pojišťovny rovněž uvádí desítky případů pojistných podvodů, kdy se řidiči snaží pojistné přece jenom získat. Ne vždy se jim to podaří. Kromě toho, že pojistně nakonec nedostanou, porušují zákon a hrozí jim trest za pojistný podvod.

„Paní na osamělé cestě narazila do stromu. V bezprostředním okolí sice nikdo nebyl, ale nevšimla si, že ji v poli někdo pozoruje. Zavolala odtahovou službu, ta vůz naložila a odvezla. Za 24 hodin ho přivezla a zasekla zpátky do toho stromu. Teprve potom řidička oficiálně zavolala policii a odtahovku. Pointa byla, že měla vypito a tudíž věděla, že o 24 hodin dříve by z havarijního pojištění nedostala pojistku,“ popisuje jeden z mnoha pokusů o podvod Václav Bálek z Allianz pojišťovny.

Pojišťovna Allianz také uvedla, že postihy kvůli alkoholu tvoří více než 50 procent regresů z povinného ručení. Konkrétně v roce 2018 šlo o 200 případů ze 423. Kooperativa hlásí, že rovněž řešila cca 200 případu o celkovém objemu asi 20 milionů korun, což bylo o 5 milionů více než v předchozím roce.

Z pohledů oblastí v České republice se na “vrcholu žebříčku řízení v opilosti” drží jihozápadní Morava, západní Čechy, zejména pak okresy Břeclav, Plzeň, Znojmo a Jindřichův Hradec. Zde je podíl dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu vyšší než 10 % všech nehod.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).