Zničený předek auta po nehodě

Zavinili jste nehodu pod vlivem alkoholu? Pojištění vám nepomůže

25. 3. 2019
|
Délka čtení: 6 min.

Alkohol za volant prostě nepatří. V případě, že pod vlivem alkoholu usednete za volant a zaviníte nehodu, ponesete veškeré důsledky této osudné životní chyby včetně těch finančních. Pojišťovna za vás neuhradí vzniklou škodu ani z povinného ručení, ani z havarijního pojištění.

V České republice platí nulová tolerance alkoholu při řízení motorového vozidla. I pouhá sklenička vína nebo jedno pivo na zahnání žízně vás může vyjít pěkně draho. Přesto řidičů řídících pod vlivem alkoholu přibývá. V roce 2018 opilí řidiči způsobili více než 4 600 dopravních nehod. O rok dříve bylo číslo nižší o 400 případů. V důsledku těchto nehod zbytečně zemřelo 76 osob.

Řízení pod vlivem alkoholu patří do základních výluk

Každá pojistná smlouva obsahuje seznam výluk, na které se pojištění nevztahuje. Alkohol je součástí tohoto seznamu snad u všech typů pojištění. Povinné ručení a havarijní pojištění nejsou výjimkou. Myslete na to, až budete po dvou pivech usedat za volant s tím, že jste naprosto střízliví a v pohodě. Policie i pojišťovna bude zcela určitě zastávat opačný názor.

Pokud totiž způsobíte nehodu a bude vám naměřen alkohol v krvi, nacházíte se v pořádném průšvihu. Pojišťovna má právo odmítnout uhradit vzniklé škody. Tedy ono je to trochu složitější. Pokud způsobíte škody jiné osobě či osobám na jejich majetku, zdraví či životě, pojišťovna jim škodu uhradí. Následně to ale bude vymáhat po vás jako po viníkovi. Způsobíte-li škodu sám sobě, nedostanete ani korunu i přesto, že si platíte dobré havarijní pojištění.

„U alkoholu jsou dva pohledy. U povinného ručení vždy poškozenému vyplatíme pojistné plnění, které mu náleží. Nicméně pak tu částku, kterou vyplatíme, můžeme vymáhat po viníkovi škody, který byl pod vlivem alkoholu. U havarijního pojištění pak nemusí pojišťovna vyplatit řidiči žádnou částku na opravu auta,“ potvrzuje Milan Kaňa z Kooperativa pojišťovny.

Podvádět se nevyplácí

Pojišťovny rovněž uvádí desítky případů pojistných podvodů, kdy se řidiči snaží pojistné přece jenom získat. Ne vždy se jim to podaří. Kromě toho, že pojistně nakonec nedostanou, porušují zákon a hrozí jim trest za pojistný podvod.

„Paní na osamělé cestě narazila do stromu. V bezprostředním okolí sice nikdo nebyl, ale nevšimla si, že ji v poli někdo pozoruje. Zavolala odtahovou službu, ta vůz naložila a odvezla. Za 24 hodin ho přivezla a zasekla zpátky do toho stromu. Teprve potom řidička oficiálně zavolala policii a odtahovku. Pointa byla, že měla vypito a tudíž věděla, že o 24 hodin dříve by z havarijního pojištění nedostala pojistku,“ popisuje jeden z mnoha pokusů o podvod Václav Bálek z Allianz pojišťovny.

Pojišťovna Allianz také uvedla, že postihy kvůli alkoholu tvoří více než 50 procent regresů z povinného ručení. Konkrétně v roce 2018 šlo o 200 případů ze 423. Kooperativa hlásí, že rovněž řešila cca 200 případu o celkovém objemu asi 20 milionů korun, což bylo o 5 milionů více než v předchozím roce.

Z pohledů oblastí v České republice se na “vrcholu žebříčku řízení v opilosti” drží jihozápadní Morava, západní Čechy, zejména pak okresy Břeclav, Plzeň, Znojmo a Jindřichův Hradec. Zde je podíl dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu vyšší než 10 % všech nehod.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.