Autonehoda - fotodokumentace

Ve kterých zemích neplatí povinné ručení sjednané v ČR? - 2. díl

V minulém článku jsme se zaměřili na povinné ručení a jeho platnost v rámci světa. I když ale povinné ručení máte, čeká vás v případě nehody poměrně dost vyřizování. Víte například, po kom můžete vymáhat škodu?

Zvažte i havarijní pojištění

I když třeba standardně nemáte havarijní pojištění sjednané, zvažte před odjezdem do zahraničí možnost sjednání tzv. krátkodobého havarijního pojištění. To si lidé sjednávají například právě na dovolenou v zahraničí. Některé pojišťovny mají jako nejkratší možnou dobu pojištění měsíc, jiné mohou poskytovat i kratší.

Ještě před odjezdem se pak informujte u vaší pojišťovny, jaké služby vaše povinné ručení či havarijní pojištění obsahuje. Standardně to u havarijního pojištění budou rizika havárie, odcizení, živlů a vandalismu, ale konkrétní nabídky se mohou lišit.

Kdo vám zaplatí případnou škodu?

Pokud v zahraničí dojde k nehodě a vaše auto je nějak poškozeno, je potřeba ke všemu přivolat policii a sepsat protokol. Jakožto poškozený řidič se s nárokem na pojistné plnění můžete obrátit na jednu z těchto institucí či osob:

  • na zahraničního pojistitele vozidla, které vás nabouralo,

  • na národní Kancelář státu, ve kterém došlo k dopravní nehodě,

  • na škodního zástupce zahraničního pojistitele v České republice,

  • na Českou kancelář pojistitelů (ve specifických případech).

Silniční kontrola

Přímo na zahraničního pojistitele vozidla, které vás nabouralo, se můžete obrátit vždy. Pokud například neznáte tohoto pojistitele, můžete se zkusit obrátit také na Kancelář státu, ve kterém došlo k dopravní nehodě. Což nemusí být stát, jehož jste občanem vy nebo viník.

Na škodního zástupce zahraničního pojistitele v České republice se můžete obrátit jen v případě, že se vám škoda stala po 1. květnu 2004, a to cizozemským vozidlem, které je registrované ve státech EHP (Evropský hospodářský prostor), tedy v rámci Evropské unie nebo na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku či ve Švýcarsku.

Konkrétní Národní kancelář vybraných států si můžete vyhledat na webových stránkách Coucnil of Bureaux.

Ke zjištění informací o škodním zástupci zahraničního pojistitele v České republice můžete využít Informační středisko České kanceláře pojistitelů.

Přímo na Českou kancelář pojistitelů se pak můžete obrátit jen ve specifických případech. Jedním z nich je, když jste po nehodě nedokázali zjistit, jaký zahraniční pojistitel pojistil vozidlo, které vás nabouralo, případně pokud jste nedokázali zjistit škodního zástupce pojistitele v ČR. Ale až v případě, že se vám tyto informace nepodařilo zjistit do 2 měsíců od vzniku dopravní nehody.

V takových situacích pak ČKP posoudí celou záležitost jakožto kompenzační nástroj České republiky. Předložit ji však budete muset kompletní dokumentaci k dopravní nehodě a k uplatnění nároků. Druhým případem je situace, kdy do 3 měsíců od řádného uplatnění a prokázání nároku na odškodnění nedošlo k uspokojení tohoto nároku ani k jeho odůvodněného zamítnutí zahraničním pojistitelem či škodním zástupcem v České republice.

Peníze nemůžete dostat dvakrát

Ať už se nakonec domůžete odškodnění u jakékoli varianty, vždy platí, že jej nemůžete dostat vícekrát. Pojistné plnění vám smí být vyplaceno pouze jednou. I proto se obecně doporučuje využít pouze jednu variantu. Pokud už jste použili více variant a obrátili jste se na více institucí, nic se neděje.

Musíte ale všechny instituce informovat o tom, že běží souběžně více variant, kterými se snažíte pojistné plnění získat.

Jestliže se pokusíte získat více pojistných plnění od různých institucí, dopouštíte se minimálně v České republice trestného činu pojistného podvodu. Ten definuje § 210 trestního zákoníku a můžete za něj být odsouzeni až na 10 let odnětí svobody.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.