ČKP Ukrajina

Ukrajinci prchající před válkou mohou díky ČKP jezdit dva měsíce bez povinného ručení

9. 3. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

Válečný konflikt na Ukrajině nutí miliony lidí narychlo opouštět své domovy. Ti, kteří mají to štěstí, prchají ke svým západním sousedům osobními automobily. Často ale nemají sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzn. povinné ručení) a nevlastní tudíž ani tzv. zelenou kartu, která jeho zaplacení dokládá. Pokud způsobili nehodu, byl to ještě donedávna zcela zásadní problém.

ČKP ukrajinským uprchlíkům ulehčí

Na aktuální situaci naštěstí nedávno zareagovala Česká kancelář pojistitelů (dále jen ČKP), která od prvního března letošního roku udělila ukrajinským autům výjimku. Na základě té budou případné škody způsobené těmito vozidly na území ČR během následujících dvou měsíců hrazené z garančního fondu. To samozřejmě bez jakéhokoliv dopadu na ukrajinské motoristy. Ti tak mohou bez obav své vozidlo v ČR i nadále využívat.

Z garančního fondu budou hrazené škody i odtahy

Ze zmíněného garančního fondu, do kterého přispívají všichni majitelé aut, kteří u nás nemají sjednané povinné ručení, se následně budou po dobu dvou měsíců hradit také případné odtahy ukrajinských vozidel při poruše či nehodě. Podobná pravidla nastavili též naši slovenští sousedé, kde opatření k hrazení škod ze strany garančního fondu platí po dobu jednoho měsíce. V Polsku pak dostávají ukrajinští motoristé zelenou kartu na měsíc zdarma.

Stabilní řešení do budoucna

ČKP výjimku odůvodňuje tím, že Ukrajinci prchající před válkou ve své rodné zemi, mají často mnohem závažnější problémy a řeší důležitější věci než právě zařizování povinného ručení. Dvouměsíční výjimka tak ukrajinským motoristům zajistí možnost provozování vozidla bez obav z případných pokut, a zároveň jim umožní najít stabilní řešení v oblasti pojištění jejich automobilu na území České republiky i do budoucna.

Válka na Ukrajině se dotkne i tuzemských motoristů

Situace na Ukrajině a nedávná pandemie nového typu koronaviru se zcela zásadním způsobem dotkne také tuzemských domácností. Po zdražení pohonných hmot a energií přijdou na řadu též potraviny i služby. Zdražování se podle ekonomických expertů a finančních odborníků bohužel nevyhne ani zmíněnému povinnému ručení. 

Důvodem je nejen rostoucí inflace a současná krize na světových trzích, ale také zdražující se materiál, používaný k opravám nabouraných automobilů. Když k výše uvedenému připočítáte i vyšší částky, které pojišťovny v případě škodné události v posledních měsících vyplácejí, bude potřeba počítat s nárůstem cen povinného ručení zhruba o pět až sedm procent.

Víte že...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.