Blog
Cestování
Studenti ve třídě

Studujete? Využijte půjčku pro studenty

22. prosince 2020|Monika Šaríková|

Půjčku na úhradu školného mohou studenti vyšších odborných a vysokých škol získat u Komerční banky. Na úhradu menších výdajů pak mohou čeští studenti využít například také kontokorent nebo kreditní kartu. Ukážeme vám, které české banky nabízejí půjčky pro studenty a jaké jsou podmínky pro jejich získání.

Studium na vyšší odborné či vysoké škole není levné. Po dobu několika let je potřeba platit například za ubytování, dopravu, pomůcky a skripta, potraviny, obědy a v některých případech také školné. Celková částka za vysokoškolské studium se může vyšplhat do stovek tisíc korun. Na financování studia se ve většině případů podílejí především rodiče dětí. Pokud peníze v rodinném rozpočtu scházejí, je jednou z možností sjednání půjčky.

Češi si půjčky na studium většinou neberou

Zatímco v zahraničí je financování vysokoškolského studia úvěrem docela běžné, u nás je poptávka po těchto typech úvěrů velmi malá. Hlavním důvodem nízkého zájmu o půjčky na studium je, že se na státních vysokých školách při dodržení stanovené doby studia neplatí školné. Několik desítek tisíc ročně si připlatí pouze studenti, kteří překročí standardní dobu studia o více než rok. Například v akademickém roce 2019/2020 vyjde poplatek za delší studium oboru Informatiky na Univerzitě Karlově na 32 500 korun (pozn.: za započatých 6 měsíců studia).

S platbou školného je ovšem potřeba počítat vždy při studiu na soukromých vyšších odborných nebo vysokých školách. Například dva semestry studia v oboru Globální podnikání a management vyjde na NEWTON College na 49 tisíc korun. Ještě více peněz zaplatí ti, kteří se rozhodnou studovat na soukromé škole v zahraničí.

Mám zájem o půjčku

Studentskou půjčku nabízí Komerční banka

Z tuzemských bank nabízí půjčky speciálně pro studenty pouze Komerční banka. K úhradě školného, případně i dalších pomůcek a vybavení pro studium, je určena půjčka Gaudeamus. Studenti vyšších odborných a vysokých škol si mohou půjčit až na deset let od 20 do 600 tisíc korun. Peníze je možné čerpat buď jednorázově, nebo postupně. Výhodou této půjčky je možnost odkladu splátek až na dobu po dokončení studia. V průběhu studia se platí pouze úroky z vyčerpané části úvěru. Odklad splátek je ovšem možný pouze u půjčky do 150 tisíc korun. Podmínkou pro sjednání úvěru je založení běžného účtu u Komerční banky. Studenti si mohou vybrat třeba Studentský účet G2. Podobně jako u běžných půjček je nutný vlastní příjem. Pokud nemá student pravidelný příjem, mohou se za studenta zaručit například rodiče. Úrokové sazby u studentské půjčky začínají na 3,8 procentech ročně. Zájemci se nemusejí obávat ani poplatků například za sjednání půjčky, měsíční správu úvěru či předčasné splacení. Tyto položky jsou totiž zdarma.

Malá půjčka na vybranou elektroniku a vzdělávací kurzy

Komerční banka nabízí také půjčku microGaudeamus, kterou je možné využít na pořízení notebooku, tabletu, mobilního telefonu či úhradu vzdělávacích kurzů. Studenti vyšších odborných a vysokých škol si mohou půjčit od 10 do 30 tisíc korun na maximálně osm let. Podmínkou získání půjčky je opět založení studentského účtu u Komerční banky. Banka rovněž vyžaduje zaslání dokladu o koupi, a to do 30 dnů od nákupu. Výhodou této půjčky je, že studenti nemusejí dokládat vlastní příjem ani ručit vkladem či třetí osobou.

Srovnání kontokorent vs kreditní karta

Studenti mohou využít i kontokorent nebo kreditní kartu

Krátkodobý nedostatek financí mohou studenti překlenout i pomocí kontokorentu nebo kreditní karty. Například studenti vyšších odborných a vysokých škol s běžným účtem u Airbank mohou získat kontokorent až do výše 10 tisíc korun. Sjednat si ho lze online, kdy v žádosti stačí jako typ příjmu vybrat kategorii „student“ a doložit potvrzení o studiu.

ČSOB nabízí ke studentskému účtu Plus Konto kreditní kartu, s níž mají studenti vyšších odborných nebo vysokých škol k dispozici až 20 tisíc korun bez potvrzení příjmu. Výhodou je, že banka po dobu prvního půl roku neúčtuje úroky. Při využití úvěru je potřeba počítat s vyšší úrokovou sazbou, a to 19,9 procenta ročně. Kreditní kartu je vhodné používat pouze k bezhotovostním platbám u obchodníků. Za výběr hotovosti z bankomatu totiž zaplatíte 50 korun.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).