mladik-v-aute

Srovnání cen povinného ručení: Jak vybrat to nejvýhodnější a na co se zaměřit?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, obecně nazývané jako povinné ručení, je zákonnou povinností každého vlastníka motorového vozidla. Jde totiž o jednu z podmínek k tomu, aby vozidlo mohlo být provozováno na veřejných komunikacích. Pojištění kryje škody způsobené vozidlem ostatním a chrání tak pojištěného před možným nepříznivým finančním dopadem nároků poškozené strany. Jak vybrat tu nejvýhodnější pojistku? Odpovědí je praktické srovnání povinného ručení, které provedete skrze nezávislé srovnávače online.

Průměrná cena povinného ručení pro rok 2020

Zajímá vás, kolik za povinné ručení zaplatíte v roce 2020? Výsledná cena vždy závisí na objemu vozidla, stáří a zkušenostech řidiče, jeho bydlišti, ale také počtu měsíců bez nehody. Cena pojistky se samozřejmě odvíjí také od konkrétní pojišťovny, u níž si vybrané povinné ručení sjednáte. Za nejslabší automobily (zpravidla do 1000 cm3) zaplatíte v průměru necelé dva tisíce. U automobilů s objemem motoru nad 2500 cm3 se pak může ta nejdražší pojistka pohybovat klidně i na hranici sedmi tisíc.

  • Mohlo by vás zajímat: Online srovnáním cen povinného ručení ušetří naši klienti i přes 10 000 Kč ročně!

Na povinném ručení můžete snadno ušetřit

Povinné ručení u nás nabízí prakticky všechny pojišťovny. A jejich ceny se citelně liší. Proto je dobré mezi sebou jednotlivé produkty porovnat, k čemuž vám poslouží nezávislé kalkulačky a online srovnávače. Jednoduše vyplníte základní údaje o vozidle a osobě řidiče a pak se už snadno dostanete ke srovnání povinného ručení, které je naprosto nezávazné a bezplatné. Pokud vás nějaká nabídka zaujme, není nic jednoduššího, než pojistku vyřídit online. Odpadá tak nutnost osobní návštěvy pojišťovny, ale i zdlouhavé papírování a nekonečná byrokracie.

Nejlevnější, neznamená nejlepší

Spousta řidičů si vybírá povinné ručení pouze na základě ceny, což není ideální. Nízká cena totiž obvykle znamená také nízké pojistné limity a celou řadu výluk z pojistného plnění. Ideální proto je, zjistit si u vybraného produktu, co všechno daná pojistka kryje a do jaké výše. Důležité jsou také asistenční služby, které se vám mohou hodit v mnoha nepředvídatelných situacích. Pokud se navíc rozhodnete si k povinnému ručení u stejné pojišťovny sjednat zároveň i to havarijní, můžete na pojistce zajímavým způsobem ještě více ušetřit.

Neopomíjejte ani vhodné připojištění

K povinnému ručení si můžete sjednat také celou řadu doplňkového připojištění. Sem patří třeba připojištění skel vozidla, připojištění střetu se zvěří, úrazové pojištění řidiče a posádky nebo připojištění zavazadel. Protože samotná pojistka ani doplňkové připojištění nepatří mezi nejlevnější, je dobré při jeho výběru zohlednit, kde a jak je vaše vozidlo provozováno a která rizika vás na cestách mohou potkat.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?