Hromádky mincí dlaň

Srovnání bankovních a nebankovních půjček pro rok 2021

Domácnostem klesají příjmy, ale peníze jsou dneska naštěstí levné. Na nutné výdaje seženete přijatelnou půjčku například v Komerční bance, mBank nebo Equa bank. Úvěr vám nabízí také řada menších firem, které však většinou bývají dražší. Ponechme stranou komplikované pojmy jako RPSN, následující srovnání bankovních a nebankovních půjček pro rok 2021 bude praktické a srozumitelné.

Zažíváme krušné časy. Přestáváme počítat, kolikátá vlna koronavirové epidemie právě probíhá a kolikrát byly uzavřeny školy či malé obchůdky. Chudým samoživitelkám, hostinským nebo kadeřníkům docházejí peníze. Zároveň rychle zdražují základní životní potřeby – namátkou třeba bydlení, zelenina, vodné a stočné.

Politici monitorují, jaká kapacita ještě zbývá veřejným nemocnicím. Někteří žadatelé o sociální dávky mezitím dlouho čekají, než dostanou nějakou finanční podporu. Všichni přitom denně potřebujeme přístřeší, teplo, elektřinu, stravu a hygienické zázemí. Mladá nemajetná rodina, které se například polámala pračka, potřebuje okamžitě aspoň půjčku.

Otázka zní, kolik musíte vrátit

Úvěrové společnosti svým zákazníkům účtují různé úroky a další poplatky, které bývají souhrnně vyjadřovány jako takzvané RPSN (roční procentní sazba celkových nákladů). Předpokládejme, že si dlužník půjčí 10 000 Kč. A spočítejme, kolik musí vrátit ve 12 měsíčních splátkách, které sečteme dohromady. Výsledkem budou dvě tabulky – jednoduché a jasné srovnání bankovních a nebankovních půjček pro rok 2021.

Komerční banka, mBank nebo Equa bank

Některé úvěrové společnosti půjčují pouze vyšší obnosy, jiné nezveřejňují svoji cenotvorbu. Nabídek však každopádně dostaneme dost. Levnější bývají akciové společnosti, které získaly bankovní licenci od České národní banky (ČNB). Musely předložit přesvědčivý obchodní plán a analýzu, aby byly zařazeny mezi finanční elitu. Když sečteme 12 měsíčních splátek, za 10 000 půjčených Kč jim můžete zaplatit méně než 11 000 Kč.

PoskytovatelProduktCelková splátka

Osobní půjčka 


10 486,34 Kč 


mPůjčka 


10 544,00 Kč 


Minutová půjčka 


10 548,00 Kč 


Expres půjčka 


10 956,00 Kč 


Půjčka 


11 251,00 Kč 


Rychlé peníze komukoli na cokoli

Početnější jsou úvěrové firmy, které nemají bankovní licenci. Často slibují, že budou rychlé a během několika minut půjčí peníze komukoli na cokoli, aniž by ověřovaly, jestli dlužník pravděpodobně dokáže splácet svoje závazky. V našem ukázkovém příkladu jsou ale většinou dražší, než bankovní domy. Mezi výjimky patří Essox, což je ovšem dceřiná firma Komerční banky.

PoskytovatelProduktCelková splátka

Essox 


Půjčka 

10 212,00 Kč 


Tesco finanční služby 

(Rychlá půjčka) 

11 571,00 Kč 


Půjčka Provident 


12 964,00 Kč 


Profi Credit Czech 


Razdva 


13 896,00 Kč 


CreditPortal 


Credit 365 


14 083,79 Kč 


Pojištěná půjčka 


14 940,00 Kč 


Ferratum Credit 


15 208,00 Kč 


Srovnání bankovních a nebankovních půjček 2021

Porovnali jsme několik úvěrových společností a jejich produktů, ale na trhu operují také další věřitelé. Doporučujeme vám, abyste hledali jasné férové podmínky a zbytečně nepřepláceli. Vysoké výdaje a nízké příjmy jsou sice stresující, ale drahý úvěr není řešením, naopak může vaši tíživou situaci ještě vyhrotit. Obsáhlejší srovnání bankovních a nebankovních půjček pro rok 2021 najdete v našem srovnávači.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mladý pár a společné finance
  31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
  Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

  Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.