povinné ručení

Správný postup pokud vám odcizili váš vůz

22. 4. 2014
|
Délka čtení: 3 min.

Automobily jsou stále jednou z nejlákavějších kořistí zlodějů. Zdaleka přitom nejde pouze o nové vozy, ty staré se s oblibou kradou na náhradní díly, po kterých je velká poptávka. A tak se bohužel situace, kdy potřebujete odjet se svým vozem, ale marně ho hledáte, opakuje stále častěji. Může se týkat i vás.

Jak reagovat, jaký je správný postup, pokud vám odcizili váš vůz?

Hlavně klid!

Zkuste nepanikařit a zachovejte chladnou hlavu, bude se vám hodit.

Nejprve se ujistěte, že skutečně došlo k odcizení. Nemohl si vůz půjčit někdo z rodiny? Jste si jistí místem, kde jste ho zaparkovali? Nebyl vůz odtažen třeba kvůli špatnému parkování nebo blokovému čištění ulice?

V případě, že vám další uživatelé vozu potvrdili, že by měl být tam, kde není a policie vás utvrdila v tom, že k žádnému odtahu nedošlo, došlo nejspíše skutečně k odcizení vozu, které je třeba řešit.

Pomůže policie a také pojištění

Při odcizení je třeba co nejrychleji kontaktovat Policii ČR a případ oznámit. Jde to telefonicky, ale výhodnější je přijít osobně a vypsat oznámení o krádeži.

Na policejní stanici budete potřebovat vedle svého občanského průkazu také doklady týkající se vozidla – technický průkaz, osvědčení o registraci, zelenou kartu, příp. také leasingovou smlouvu nebo knihu provozu firemního vozidla, pokud šlo o firemní vůz.

Pokud policie vaše vozidlo nenajde, vydá tzv. usnesení o odložení pátrání po odcizeném vozidle. Tento doklad využijete při jednání s pojišťovnou, příp. leasingovou společností nebo zaměstnavatelem v případě firemního vozu.

Toto usnesení je základním dokumentem pro likvidaci pojistné události, tedy pokud jste své auto měli pojištěné.

Pro zabezpečení škod vzniklých odcizením vozidla slouží havarijní pojištění . Toto pojištění zmírní finanční dopady tak nepříjemné události, jakou zcizení vozu bezpochyby je. Mimo to vám pomůže i v dalších nepříjemných situacích, například při vandalismu nebo živelných katastrofách.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    24. listopadu 2023|Petr Woff
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

  • funkčnost airbagu
    13. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak fungují airbagy

    Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

  • Muž opřený o auto v autosalónu
    08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

    Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

  • Liška na silnici před autem
    26. října 2023|Jana Březinová
    Jak řešit srážku se zvěří?

    Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

  • Nabourané auto
    14. října 2023|Jana Březinová
    Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

    V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

  • 07. října 2023|Petr Pohůdka
    Vše, co chcete vědět o tuningu

    Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.

  • Přezutí pneumatik v servisu
    05. října 2023|Petr Pohůdka
    Kdy je čas přezout na zimní pneumatiky?

    Od listopadu do března platí na českých silnicích povinnost zimních pneumatik. V některých horských úsecích je ale musíte využívat celoročně. Jaké parametry musí zimní pneumatiky splňovat a co vám hrozí, když auto nepřezujete?

  • cestování-vozem
    01. října 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Ceny pohonných hmot rostou, benzín i nafta stojí v průměru okolo 40 Kč/litr. Zdražuje se kvůli nedostatku ropy a slabé koruně. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Ústeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Polsku, ale nejspíš jen dočasně. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Dopravní nehoda v popředí výstražný trojúhelník
    29. srpna 2023|Jana Březinová
    Bezpečná vzdálenost mezi auty: Proč někdy nestačí 2 sekundy?

    Každý rok vyšetřuje Policie ČR přes 5 000 nehod zapříčiněných nedodržením bezpečné vzdálenosti. Přesto se v novele zákona o silničním provozu neobjevuje konkrétní definice, jaký odstup by si vozy mezi sebou měly držet. Ani známé pravidlo 2 sekund nefunguje vždy. Čím se tedy při stanovení odstupu řídit?