Automobily jsou stále jednou z nejlákavějších kořistí zlodějů. Zdaleka přitom nejde pouze o nové vozy, ty staré se s oblibou kradou na náhradní díly, po kterých je velká poptávka. A tak se bohužel situace, kdy potřebujete odjet se svým vozem, ale marně ho hledáte, opakuje stále častěji. Může se týkat i vás.

Jak reagovat, jaký je správný postup, pokud vám odcizili váš vůz?

 

Hlavně klid!

Zkuste nepanikařit a zachovejte chladnou hlavu, bude se vám hodit.

Nejprve se ujistěte, že skutečně došlo k odcizení. Nemohl si vůz půjčit někdo z rodiny? Jste si jistí místem, kde jste ho zaparkovali? Nebyl vůz odtažen třeba kvůli špatnému parkování nebo blokovému čištění ulice?

V případě, že vám další uživatelé vozu potvrdili, že by měl být tam, kde není a policie vás utvrdila v tom, že k žádnému odtahu nedošlo, došlo nejspíše skutečně k odcizení vozu, které je třeba řešit.

porovnání povinného ručení

 

Pomůže policie a také pojištění

Při odcizení je třeba co nejrychleji kontaktovat Policii ČR a případ oznámit. Jde to telefonicky, ale výhodnější je přijít osobně a vypsat oznámení o krádeži.

Na policejní stanici budete potřebovat vedle svého občanského průkazu také doklady týkající se vozidla – technický průkaz, osvědčení o registraci, zelenou kartu, příp. také leasingovou smlouvu nebo knihu provozu firemního vozidla, pokud šlo o firemní vůz.

Pokud policie vaše vozidlo nenajde, vydá tzv. usnesení o odložení pátrání po odcizeném vozidle. Tento doklad využijete při jednání s pojišťovnou, příp. leasingovou společností nebo zaměstnavatelem v případě firemního vozu.

Toto usnesení je základním dokumentem pro likvidaci pojistné události, tedy pokud jste své auto měli pojištěné.

Pro zabezpečení škod vzniklých odcizením vozidla slouží havarijní pojištění . Toto pojištění zmírní finanční dopady tak nepříjemné události, jakou zcizení vozu bezpochyby je. Mimo to vám pomůže i v dalších nepříjemných situacích, například při vandalismu nebo živelných katastrofách.