Zastřešený zahradní bazén

Provoz domácího bazénu stojí až 100 000 Kč za sezónu. Takhle na něm ušetříte

27. 7. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Malé soukromé koupaliště prospívá tělu i duši, ale voda a energie zdražily. Naštěstí existují takové vynálezy jako fototermické kolektory, tepelná čerpadla nebo solární plachty. Poradíme vám, jak ušetříte na provozu svého domácího bazénu, aby vás finančně nezruinoval.

Ideální velikost

Bývalý americký prezident Donald Trump má ve svojí floridské rezidenci luxusní bazén o ploše 40 x 15 metrů. Českým rodinám však obvykle stačí délka 6 až 10 a šířka 3 až 4 metry. Každý centimetr znamená výdaje za vodu, elektřinu nebo ohřev. Hloubka domácího bazénu zpravidla sahá od 1,2 po 1,5 metru, voda však nezabírá celý objem.

Studna nebo dešťovka

Veřejné vodovody nejsou vhodným zdrojem pro domácí bazény, protože rychlý odtok uvolňuje usazeniny a snižuje tlak v síti. Vodárenské společnosti nabízejí, že vám dovezou vodu v cisterně, v takovém případě však zaplatíte kolem 50 Kč/m3 + řádově další stovky až tisíce Kč za práci, dopravu apod. Jestli se rádi koupete v mořích a jezerech, využijte místní přírodní zdroje – studnu nebo dešťovku.

Solární ohřev bazénu

Pokud jste zdraví a máte silnou vůli, otužujte se v chladné vodě, abyste posílili svoje cévy a podpořili svoji imunitu. Jinak svůj bazén ohřívejte fototermickými kolektory, jejichž účinnost dosahuje až 85 %. Využívají sluneční záření, aby okamžitě zrychleně ohřívaly vodu. 

Oproti tomu fotovoltaika nejdříve vyrábí elektřinu, kterou teprve potom používá na ohřev, svícení, pohon bazénového filtru apod. Přitom dosahuje zhruba 20% účinnosti.

Fotovoltaika či levný dodavatel

Na bazénový filtr nebo umělé osvětlení potřebujete elektřinu, kterou nejlevněji vyrobíte ve vlastní elektrárně. Na fotovoltaiku případně využijte dotace v programu Nová zelená úsporám.

Využívat můžete i elektřinu z veřejné distribuční soustavy, přes kterou prodávají energii různí dodavatelé. Ceny sahají od 5,10 Kč po 9,90 Kč za kilowatthodinu (kWh), alternativy najdete v naší nezávislé kalkulačce.

Kvalitní tepelné čerpadlo 

Fotovoltaické panely a fototermické kolektory pracují přes den, ale v noci nevyrobí nic. Pokud potřebujete, aby byla voda teplá hned ráno, investujte do bazénového tepelného čerpadla. Stojí kolem 30 000 Kč a běží na elektřinu, ale pracuje efektivně. Z každé spotřebované kilowatthodiny vyrobí zhruba 3 kWh tepelné energie. Naproti tomu obyčejné topné elektrické spirály žádnou přidanou hodnotu nemají.

Krytý bazén drží svoje teplo

Odkrytá vodní hladina se vypařuje, přes noc se ochlazuje a přitom ztrácí drahocennou tepelnou energii. Během chladného květnového nebo zářijového dne lehce ztratíte 3, 4 nebo 5 °C. Proto svůj bazén po koupání zakrývejte, aby jeho teplo zbytečně neunikalo do vzduchu.

Zastřešení či solární plachta

Automatická posuvná střecha stojí minimálně 80 000 Kč. Daleko levněji vychází solární plachta, kterou ručně položíte přímo na hladinu, kde působí jako částečná ochrana proti odparu a nečistotám. Za pěkného počasí absorbuje sluneční záření a bazén ohřívá. Cena této varianty začíná řádově ve stovkách Kč.

Náklady na provoz bazénu

Závěrem na modelových příkladech spočítejme, kolik můžete utratit nebo ušetřit. Půjde o zahradní bazén, který stabilně obsahuje 40 m3 čisté vody.

 • Levnější scénář: Životodárná tekutina přitéká ze studny, elektřinu vyrábí fotovoltaika, teplo pochází ze slunce nebo solárních kolektorů a odparu brání plachta. Provozní náklady se blíží nule.

 • Dražší řešení: Vodu přiváží cisterna, elektřinu kupujete od drahého dodavatele, elektrické topné spirály udržují teplotu na 30 °C a nepoužíváte střechu ani solární plachtu. Takhle můžete za léto utratit přes 100 000 Kč.


Náš tip

Hezký funkční bazén každopádně zvyšuje tržní cenu vaší nemovitosti, a proto nezapomeňte na pojištění vašeho majetku.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.