Zastřešený zahradní bazén

Provoz domácího bazénu stojí až 100 000 Kč za sezónu. Takhle na něm ušetříte

27. 7. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Malé soukromé koupaliště prospívá tělu i duši, ale voda a energie zdražily. Naštěstí existují takové vynálezy jako fototermické kolektory, tepelná čerpadla nebo solární plachty. Poradíme vám, jak ušetříte na provozu svého domácího bazénu, aby vás finančně nezruinoval.

Ideální velikost

Bývalý americký prezident Donald Trump má ve svojí floridské rezidenci luxusní bazén o ploše 40 x 15 metrů. Českým rodinám však obvykle stačí délka 6 až 10 a šířka 3 až 4 metry. Každý centimetr znamená výdaje za vodu, elektřinu nebo ohřev. Hloubka domácího bazénu zpravidla sahá od 1,2 po 1,5 metru, voda však nezabírá celý objem.

Studna nebo dešťovka

Veřejné vodovody nejsou vhodným zdrojem pro domácí bazény, protože rychlý odtok uvolňuje usazeniny a snižuje tlak v síti. Vodárenské společnosti nabízejí, že vám dovezou vodu v cisterně, v takovém případě však zaplatíte kolem 50 Kč/m3 + řádově další stovky až tisíce Kč za práci, dopravu apod. Jestli se rádi koupete v mořích a jezerech, využijte místní přírodní zdroje – studnu nebo dešťovku.

Solární ohřev bazénu

Pokud jste zdraví a máte silnou vůli, otužujte se v chladné vodě, abyste posílili svoje cévy a podpořili svoji imunitu. Jinak svůj bazén ohřívejte fototermickými kolektory, jejichž účinnost dosahuje až 85 %. Využívají sluneční záření, aby okamžitě zrychleně ohřívaly vodu. 

Oproti tomu fotovoltaika nejdříve vyrábí elektřinu, kterou teprve potom používá na ohřev, svícení, pohon bazénového filtru apod. Přitom dosahuje zhruba 20% účinnosti.

Fotovoltaika či levný dodavatel

Na bazénový filtr nebo umělé osvětlení potřebujete elektřinu, kterou nejlevněji vyrobíte ve vlastní elektrárně. Na fotovoltaiku případně využijte dotace v programu Nová zelená úsporám.

Využívat můžete i elektřinu z veřejné distribuční soustavy, přes kterou prodávají energii různí dodavatelé. Ceny sahají od 5,10 Kč po 9,90 Kč za kilowatthodinu (kWh), alternativy najdete v naší nezávislé kalkulačce.

Kvalitní tepelné čerpadlo 

Fotovoltaické panely a fototermické kolektory pracují přes den, ale v noci nevyrobí nic. Pokud potřebujete, aby byla voda teplá hned ráno, investujte do bazénového tepelného čerpadla. Stojí kolem 30 000 Kč a běží na elektřinu, ale pracuje efektivně. Z každé spotřebované kilowatthodiny vyrobí zhruba 3 kWh tepelné energie. Naproti tomu obyčejné topné elektrické spirály žádnou přidanou hodnotu nemají.

Krytý bazén drží svoje teplo

Odkrytá vodní hladina se vypařuje, přes noc se ochlazuje a přitom ztrácí drahocennou tepelnou energii. Během chladného květnového nebo zářijového dne lehce ztratíte 3, 4 nebo 5 °C. Proto svůj bazén po koupání zakrývejte, aby jeho teplo zbytečně neunikalo do vzduchu.

Zastřešení či solární plachta

Automatická posuvná střecha stojí minimálně 80 000 Kč. Daleko levněji vychází solární plachta, kterou ručně položíte přímo na hladinu, kde působí jako částečná ochrana proti odparu a nečistotám. Za pěkného počasí absorbuje sluneční záření a bazén ohřívá. Cena této varianty začíná řádově ve stovkách Kč.

Náklady na provoz bazénu

Závěrem na modelových příkladech spočítejme, kolik můžete utratit nebo ušetřit. Půjde o zahradní bazén, který stabilně obsahuje 40 m3 čisté vody.

  • Levnější scénář: Životodárná tekutina přitéká ze studny, elektřinu vyrábí fotovoltaika, teplo pochází ze slunce nebo solárních kolektorů a odparu brání plachta. Provozní náklady se blíží nule.

  • Dražší řešení: Vodu přiváží cisterna, elektřinu kupujete od drahého dodavatele, elektrické topné spirály udržují teplotu na 30 °C a nepoužíváte střechu ani solární plachtu. Takhle můžete za léto utratit přes 100 000 Kč.


Náš tip

Hezký funkční bazén každopádně zvyšuje tržní cenu vaší nemovitosti, a proto nezapomeňte na pojištění vašeho majetku.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Kuchyně
    29. prosince 2023|Jana Březinová
    7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

    Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy.