Blog
Osobní finance
Hypotéka

Proč využívat služeb finančního specialisty

05. března 2020|Monika Šaríková|

Finanční specialista je odborník ve svém oboru. Pečuje o celkový přehled financí společnosti, ale i jednotlivce. Váháte, zdali služby takového poradce využít? Zde si vše důležité projdeme.

Máme pro vás jednoduché příklady. Žena touží po nové barvě a krásném účesu, tak jak bude postupovat? Pokud chce mít ten nejlepší možný výsledek, tak by si měla vybrat kvalitní kadeřnici, která je specialistkou ve svém oboru. Samozřejmě, že si může koupit obyčejnou barvu z drogerie a zkusit to sama, ale výsledek nikdy nebude stejný.

Dalším skvělým příkladem je situace, kdy nás trápí zuby. Každý občas musíme k zubaři, ať už chceme či ne. Očekáváme od něj zázraky a také spoléháme na to, že rozumí svému řemeslu. Svěříme se do rukou odborníka a určitě si zuby nespravujeme sami doma. Asi už tušíte, kam tím míříme.

S čím vám může pomoci

Stejně to funguje i s finančním specialistou, kterého oceníte až tehdy, když ho budete potřebovat. Zákon schválnosti bohužel často funguje v náš neprospěch, kdy už pak bývá pozdě. Jeho hlavním úkolem je vám dávat cenné rady ohledně financí. Neudělá z vás milionáře přes noc, ale pomůže s vaší ekonomickou stránkou věci.

Vše začíná první schůzkou, kde sdělíte své plány, současnou situaci nebo vzniklé problémy. Dobrý finanční poradce by vám měl sestavit finanční plán na míru.

Příjmy a výdaje

Zde naleznete přehled svých příjmů a výdajů. Kolik vyděláváte a jaké jsou vaše měsíční náklady. Kde byste mohli ušetřit a na co si dát pozor.

Hypotéky a půjčky

Chystáte si pořídit nové bydlení? Hypotéka nebo půjčka opravdu hodně zamává s výdaji. Správný poradce by vám měl poradit s vhodnou půjčkou nebo hypotékou na byt či dům a nastavit přijatelné financování k vaší situaci.

Peníze

Finanční rezerva

Máte tzv. finanční polštář? Poradce by měl vypočítat, v které oblasti nejvíce utrácíte a jak můžete ušetřit, aby se vám vytvořila potřebná rezerva. Slouží na různé opravy nebo na koupi nových spotřebičů, které jednou za čas odejdou.

Důležitost pojištění

Dalším důležitým bodem je životní nebo úrazové pojištění, protože když se nějaká nešťastná nehoda stane, už je většinou pozdě. Je důležité si založit kvalitní pojištění, které vám v nepříjemné situaci hodí pomocné lano.

Nespoléhejte na důchod

Finanční specialista vám také poradí s přípravou na stáří. V dnešní době se bohužel nemůžeme spoléhat na státní důchody. Ty jsou závislé na tom, kolik lidí pracuje, bude pracovat a kolik z nich odvádí sociální nebo důchodové pojištění.

Jaké investice zvolit

V neposlední řadě by vám měl navrhnout, jaké investice zvolit a jak nakládat s vaším portfoliem. Investice se rozdělí dle rizikovosti a délky jejich trvání. Chcete zajistit vaše děti? Vysokoškolské vzdělání něco stojí a každý, kdo má děti ví, že peníze jsou neustále potřeba.

Základní oblasti, které by měl znát každý finanční poradce:

  • pojištění majetku a osob, kde je nutná licence ČNB

  • investiční složka, opět nutná licence ČNB

  • úvěry, hypotéky a půjčky

  • spoření, finanční rezervy

  • konsolidace půjček

Finanční poradce a firmy

Co se týče finančního poradenství a firem, tak mezi aktivity finančního poradce patří analýza pohledávek a závazků, sledování finančního vývoje firmy, vytváření analýz a hodnocení efektivnosti finanční politiky dané společnosti.

Malé shrnutí

Když si to celé projdeme, tak finanční specialista by se měl orientovat v nabízených produktech a šetřit klientovi čas i peníze. Svému poradci musíte důvěřovat, ale i opatrnost je na prvním místě. Nenechte se do ničeho natlačit, zjistěte si reference daného specialisty od vašich známých nebo na internetu. V dnešní době na finančním trhu existuje až příliš poradců v nejrůznějších společnostech, kdy se liší způsob odměňování, vzdělávání, rozsah nabízených služeb a kvalifikace. Velkým plusem je i fakt, že vás poradce nestojí žádné peníze, jelikož je placen z provizí bank či pojišťoven. Je zajímavým zjištěním, že více než 40 % lidí zatím nevyužilo služby finančního poradce. Jak jste na tom vy?

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).