Hypotéka

Proč využívat služeb finančního specialisty

5. 3. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Finanční specialista je odborník ve svém oboru. Pečuje o celkový přehled financí společnosti, ale i jednotlivce. Váháte, zdali služby takového poradce využít? Zde si vše důležité projdeme.

Máme pro vás jednoduché příklady. Žena touží po nové barvě a krásném účesu, tak jak bude postupovat? Pokud chce mít ten nejlepší možný výsledek, tak by si měla vybrat kvalitní kadeřnici, která je specialistkou ve svém oboru. Samozřejmě, že si může koupit obyčejnou barvu z drogerie a zkusit to sama, ale výsledek nikdy nebude stejný.

Dalším skvělým příkladem je situace, kdy nás trápí zuby. Každý občas musíme k zubaři, ať už chceme či ne. Očekáváme od něj zázraky a také spoléháme na to, že rozumí svému řemeslu. Svěříme se do rukou odborníka a určitě si zuby nespravujeme sami doma. Asi už tušíte, kam tím míříme.

S čím vám může pomoci

Stejně to funguje i s finančním specialistou, kterého oceníte až tehdy, když ho budete potřebovat. Zákon schválnosti bohužel často funguje v náš neprospěch, kdy už pak bývá pozdě. Jeho hlavním úkolem je vám dávat cenné rady ohledně financí. Neudělá z vás milionáře přes noc, ale pomůže s vaší ekonomickou stránkou věci.

Vše začíná první schůzkou, kde sdělíte své plány, současnou situaci nebo vzniklé problémy. Dobrý finanční poradce by vám měl sestavit finanční plán na míru.

Příjmy a výdaje

Zde naleznete přehled svých příjmů a výdajů. Kolik vyděláváte a jaké jsou vaše měsíční náklady. Kde byste mohli ušetřit a na co si dát pozor.

Hypotéky a půjčky

Chystáte si pořídit nové bydlení? Hypotéka nebo půjčka opravdu hodně zamává s výdaji. Správný poradce by vám měl poradit s vhodnou půjčkou nebo hypotékou na byt či dům a nastavit přijatelné financování k vaší situaci.

Peníze

Finanční rezerva

Máte tzv. finanční polštář? Poradce by měl vypočítat, v které oblasti nejvíce utrácíte a jak můžete ušetřit, aby se vám vytvořila potřebná rezerva. Slouží na různé opravy nebo na koupi nových spotřebičů, které jednou za čas odejdou.

Důležitost pojištění

Dalším důležitým bodem je životní nebo úrazové pojištění, protože když se nějaká nešťastná nehoda stane, už je většinou pozdě. Je důležité si založit kvalitní pojištění, které vám v nepříjemné situaci hodí pomocné lano.

Nespoléhejte na důchod

Finanční specialista vám také poradí s přípravou na stáří. V dnešní době se bohužel nemůžeme spoléhat na státní důchody. Ty jsou závislé na tom, kolik lidí pracuje, bude pracovat a kolik z nich odvádí sociální nebo důchodové pojištění.

Jaké investice zvolit

V neposlední řadě by vám měl navrhnout, jaké investice zvolit a jak nakládat s vaším portfoliem. Investice se rozdělí dle rizikovosti a délky jejich trvání. Chcete zajistit vaše děti? Vysokoškolské vzdělání něco stojí a každý, kdo má děti ví, že peníze jsou neustále potřeba.

Základní oblasti, které by měl znát každý finanční poradce:

 • pojištění majetku a osob, kde je nutná licence ČNB

 • investiční složka, opět nutná licence ČNB

 • úvěry, hypotéky a půjčky

 • spoření, finanční rezervy

 • konsolidace půjček

Finanční poradce a firmy

Co se týče finančního poradenství a firem, tak mezi aktivity finančního poradce patří analýza pohledávek a závazků, sledování finančního vývoje firmy, vytváření analýz a hodnocení efektivnosti finanční politiky dané společnosti.

Malé shrnutí

Když si to celé projdeme, tak finanční specialista by se měl orientovat v nabízených produktech a šetřit klientovi čas i peníze. Svému poradci musíte důvěřovat, ale i opatrnost je na prvním místě. Nenechte se do ničeho natlačit, zjistěte si reference daného specialisty od vašich známých nebo na internetu. V dnešní době na finančním trhu existuje až příliš poradců v nejrůznějších společnostech, kdy se liší způsob odměňování, vzdělávání, rozsah nabízených služeb a kvalifikace. Velkým plusem je i fakt, že vás poradce nestojí žádné peníze, jelikož je placen z provizí bank či pojišťoven. Je zajímavým zjištěním, že více než 40 % lidí zatím nevyužilo služby finančního poradce. Jak jste na tom vy?

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?