Hypotéka

Proč využívat služeb finančního specialisty

5. 3. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Finanční specialista je odborník ve svém oboru. Pečuje o celkový přehled financí společnosti, ale i jednotlivce. Váháte, zdali služby takového poradce využít? Zde si vše důležité projdeme.

Máme pro vás jednoduché příklady. Žena touží po nové barvě a krásném účesu, tak jak bude postupovat? Pokud chce mít ten nejlepší možný výsledek, tak by si měla vybrat kvalitní kadeřnici, která je specialistkou ve svém oboru. Samozřejmě, že si může koupit obyčejnou barvu z drogerie a zkusit to sama, ale výsledek nikdy nebude stejný.

Dalším skvělým příkladem je situace, kdy nás trápí zuby. Každý občas musíme k zubaři, ať už chceme či ne. Očekáváme od něj zázraky a také spoléháme na to, že rozumí svému řemeslu. Svěříme se do rukou odborníka a určitě si zuby nespravujeme sami doma. Asi už tušíte, kam tím míříme.

S čím vám může pomoci

Stejně to funguje i s finančním specialistou, kterého oceníte až tehdy, když ho budete potřebovat. Zákon schválnosti bohužel často funguje v náš neprospěch, kdy už pak bývá pozdě. Jeho hlavním úkolem je vám dávat cenné rady ohledně financí. Neudělá z vás milionáře přes noc, ale pomůže s vaší ekonomickou stránkou věci.

Vše začíná první schůzkou, kde sdělíte své plány, současnou situaci nebo vzniklé problémy. Dobrý finanční poradce by vám měl sestavit finanční plán na míru.

Příjmy a výdaje

Zde naleznete přehled svých příjmů a výdajů. Kolik vyděláváte a jaké jsou vaše měsíční náklady. Kde byste mohli ušetřit a na co si dát pozor.

Hypotéky a půjčky

Chystáte si pořídit nové bydlení? Hypotéka nebo půjčka opravdu hodně zamává s výdaji. Správný poradce by vám měl poradit s vhodnou půjčkou nebo hypotékou na byt či dům a nastavit přijatelné financování k vaší situaci.

Peníze

Finanční rezerva

Máte tzv. finanční polštář? Poradce by měl vypočítat, v které oblasti nejvíce utrácíte a jak můžete ušetřit, aby se vám vytvořila potřebná rezerva. Slouží na různé opravy nebo na koupi nových spotřebičů, které jednou za čas odejdou.

Důležitost pojištění

Dalším důležitým bodem je životní nebo úrazové pojištění, protože když se nějaká nešťastná nehoda stane, už je většinou pozdě. Je důležité si založit kvalitní pojištění, které vám v nepříjemné situaci hodí pomocné lano.

Nespoléhejte na důchod

Finanční specialista vám také poradí s přípravou na stáří. V dnešní době se bohužel nemůžeme spoléhat na státní důchody. Ty jsou závislé na tom, kolik lidí pracuje, bude pracovat a kolik z nich odvádí sociální nebo důchodové pojištění.

Jaké investice zvolit

V neposlední řadě by vám měl navrhnout, jaké investice zvolit a jak nakládat s vaším portfoliem. Investice se rozdělí dle rizikovosti a délky jejich trvání. Chcete zajistit vaše děti? Vysokoškolské vzdělání něco stojí a každý, kdo má děti ví, že peníze jsou neustále potřeba.

Základní oblasti, které by měl znát každý finanční poradce:

  • pojištění majetku a osob, kde je nutná licence ČNB

  • investiční složka, opět nutná licence ČNB

  • úvěry, hypotéky a půjčky

  • spoření, finanční rezervy

  • konsolidace půjček

Finanční poradce a firmy

Co se týče finančního poradenství a firem, tak mezi aktivity finančního poradce patří analýza pohledávek a závazků, sledování finančního vývoje firmy, vytváření analýz a hodnocení efektivnosti finanční politiky dané společnosti.

Malé shrnutí

Když si to celé projdeme, tak finanční specialista by se měl orientovat v nabízených produktech a šetřit klientovi čas i peníze. Svému poradci musíte důvěřovat, ale i opatrnost je na prvním místě. Nenechte se do ničeho natlačit, zjistěte si reference daného specialisty od vašich známých nebo na internetu. V dnešní době na finančním trhu existuje až příliš poradců v nejrůznějších společnostech, kdy se liší způsob odměňování, vzdělávání, rozsah nabízených služeb a kvalifikace. Velkým plusem je i fakt, že vás poradce nestojí žádné peníze, jelikož je placen z provizí bank či pojišťoven. Je zajímavým zjištěním, že více než 40 % lidí zatím nevyužilo služby finančního poradce. Jak jste na tom vy?

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.