Blog
Energie
Detektor plynu

Proč si pořídit detektor plynu? Jen na čich nespoléhejte

22. října 2020|Jana Březinová|

Detektor plynu vás pomůže ochránit před pořádným průšvihem – únik zemního plynu je nebezpečný především kvůli riziku výbuchu. Jakmile jeho koncentrace ve vzduchu vzroste, stačí rozsvítit světlo a neštěstí je na světě. Podívejte se, proč se nevyplatí spoléhat jen na váš čich, když chcete odhalit únik plynu.

Zemní plyn cítíme čichem. Opravdu?

Sám o sobě nemá zemní plyn žádný zápach ani chuť. Známý štiplavý odér zemního plynu připomínající zkažená vejce získá plyn až v odorizační stanici. Tam je obohacen nejčastěji o zapáchající sloučeniny síry, tzv. sirné alkoholy – právě tím získá onen specifický zápach.

Odorizace se provádí z toho důvodu, aby byl zemní plyn při úniku rozpoznatelný. Přesto se pouze na čich nemůžete spoléhat. Často totiž plyn uniká v místech, kde se běžně během dne nepohybujete, například ve sklepě nebo v kotelně, kde máte plynový kotel. V tom případě si úniku plynu nemusíte všimnout. Stačí pak v místnosti rozsvítit a může dojít k výbuchu. Proto byste si do každé domácnosti s plynovými spotřebiči měli pořídit detektor plynu.

Spočítat ceny plynu

Moderní přístroje mají pojistky, přesto nebezpečí nepodceňujte

Nejnovější plynové spotřebiče disponují celou řadu pojistek, které by měly před únikem plynu chránit. Spolehlivost současných spotřebičů je určitě vyšší, než tomu bylo v dřívějších letech, přesto byste nebezpečí úniku plynu neměli podceňovat. Pouze kvalitní detektor plynu představuje dostatečnou ochranu, protože riziko úniku plynu nelze nikdy zcela vyloučit.

Jak funguje detektor úniku plynu?

Detektor úniku plynu je vybaven čidly, která rozpoznají zvýšenou koncentraci zemního plynu ve vzduchu. Pokud tato koncentrace překročí bezpečnou mez, spustí se zvukový poplach. Některé přístroje disponují také displejem, na kterém můžete sledovat přesné množství zemního plynu ve vzduchu, a tak rozpoznáte i malý únik, který ještě není nebezpečný.

Hlasitost zvukového upozornění se u jednotlivých modelů detektorů plynu liší a měli byste ho volit podle vzdálenosti, do jaké ho potřebujete slyšet. Hlásiče úniku plynu v kotelně nebo ve sklepě by měly mít maximální možnou hlasitost, abyste si zvukového signálu všimli i v patře.

Kam detektor plynu umístit?

Detektor plynu byste měli umístit ke všem plynovým spotřebičům ve vaší domácnosti – například v kuchyni k plynovému sporáku nebo v kotelně u plynového kotle. Zemní plyn je lehčí než vzduch, a tak se hlásič instaluje pod stropem. Není ale vhodné zařízení umisťovat přímo nad sporák, kde hrozí, že se přístroj poškodí vlivem vlhkosti. Také v prašném prostředí nemusí detektor fungovat tak, jak má.

Vzduch kolem detektoru by měl volně cirkulovat, hlásič plynu se nesmí dávat za záclony nebo nábytek. Při zakoupení přístroje si pečlivě prostudujte návod k použití a namontujte ho podle pokynů výrobce.

Jak postupovat, když detektor hlásí únik plynu?

Pokud detektor plynu hlásí zvukovým signálem únik, musíte okamžitě vypnout spotřebič, který ho způsobil. Poté ihned uzavřete hlavní přívod plynu, aby nedocházelo k dalšímu zvyšování koncentrace plynu ve vzduchu. Pro její snížení otevřete okna a co nejrychleji větrejte.

Při veškerých úkonech, které provádí, myslete na riziko výbuchu. Nepoužívejte elektrické zásuvky a spotřebiče, nemanipulujte s otevřeným ohněm a nerozsvěcujte světla. Každá jiskra představuje při úniku plynu velké nebezpečí.

Minimalizujte riziko pravidelnou údržbou

Kromě pořízení detektoru plynu musíte myslet také na prevenci v podobě pravidelných revizí a kontrol plynových zařízení. V ideálním případě byste měli nechat odborníka zkontrolovat každý rok nejen plynové spotřebiče, ale také hlavní uzávěr a rozvody plynu a spalinové cesty. Při nedokonalém odtahu spalin totiž hrozí riziko otravy oxidem uhelnatým. Také pro tento druh plynu existuje detektor. Na trhu najdete modely, které upozorňují na oba druhy nebezpečných plynů. Pořízení detektoru plynu vás vyjde na pár stovek, ale může vám zachránit majetek za miliony a především zdraví vás a vašich nejbližších.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).