Silnice v přírodě

Příspěvek do garančního fondu je dražší než povinné ručení

4. 2. 2019
|
Délka čtení: 4 min.

Neplatit povinné ručení se rozhodně nevyplácí. Kromě toho, že v případě zavinění nehody zaplatíte způsobenou škodu do posledního halíře, smlsne si na vás i Česká kancelář pojistitelů. Zaplatit budete muset příspěvek do garančního fondu za každý den bez platného pojištění.

Odhaduje se, že se na českých silnicích pohybuje zhruba 130 tisíc nepojištěných vozidel. Na mysli samozřejmě máme zákonné povinné ručení. Většina motoristů o tom, že porušuje zákon, ví velmi dobře a činí tak úmyslně. Mezi nejčastější důvody patří hlášky typu “je to příliš drahé”, “nepotřebuji to”, “jezdím opatrně”, “nikdy nebourám”, “jezdím jen občas” apod.

Žádnou z těchto výmluv nelze akceptovat. Nemáte-li na zaplacení zákonného pojištění, nejezděte autem vůbec, ale využívejte městskou dopravou nebo jezděte na kole. Ve výsledku ignorací povinného ručení totiž způsobíte škodu jenom sami sobě. Zavinítel-li škodu, zaplatíte jí ze svého, a to vás vyjde několikanásobně dráž než jakékoliv povinné ručení.

Občas může jít také k nedorozumění či administrativnímu pochybení ze strany pojišťovny. Motorista pak jezdí s vědomím, že je řádně pojištěný. Že tomu tak není, se dozví pozdě často až po zavinění nehody. Vyplatí se alespoň jednou ročně zkontrolovat zelenou kartu a její platnost ideálně dva měsíce před datem výročí, abyste v případě lepší nabídky stihli změnit pojistitele.

Povinnost platit garanční příspěvek platí od ledna 2018

Možná jste si loni nevšimli, že se do hry vrátil příspěvek nepojištěných do garančního fondu spravovaného ČKP. Nevíte, o co se jedná? Garanční fond je fond, do něhož primárně přispívají pojišťovny částkou ve výši 3 % z celkově uhrazeného pojistného za každý rok.

Z fondu jsou hrazeny škody způsobené právě nepojištěnými vozidly. Poškozený své peníze dostane z fondu, fond je soudní cestou dostane z nepojištěného motoristy. Jako “bonus” musí nepojištěný motorista zaplatit mastnou pokut za všechny dny, kdy nebyl vůz pojištěný. To je garanční příspěvek.

ČKP pravidelně kontroluje seznam registrovaných aut a sjednaných pojistných smluv. V případě, že objeví vůz bez uzavřeného pojištění, okamžitě odesílá výzvu k zaplacení poplatku. Ten se pohybuje od 4 do 93 korun za každý den nepojištění. U menšího osobního auta se výše příspěvku pohybuje okolo 3 500 korun za 100 dní bez pojištění. Platit povinné ručení je rozhodně jistější, bezpečnější a hlavně levnější.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.