Blog
Pojištění vozu
Silnice v přírodě

Příspěvek do garančního fondu je dražší než povinné ručení

04. února 2019|Monika Šaríková|

Neplatit povinné ručení se rozhodně nevyplácí. Kromě toho, že v případě zavinění nehody zaplatíte způsobenou škodu do posledního halíře, smlsne si na vás i Česká kancelář pojistitelů. Zaplatit budete muset příspěvek do garančního fondu za každý den bez platného pojištění.

Odhaduje se, že se na českých silnicích pohybuje zhruba 130 tisíc nepojištěných vozidel. Na mysli samozřejmě máme zákonné povinné ručení. Většina motoristů o tom, že porušuje zákon, ví velmi dobře a činí tak úmyslně. Mezi nejčastější důvody patří hlášky typu “je to příliš drahé”, “nepotřebuji to”, “jezdím opatrně”, “nikdy nebourám”, “jezdím jen občas” apod.

Žádnou z těchto výmluv nelze akceptovat. Nemáte-li na zaplacení zákonného pojištění, nejezděte autem vůbec, ale využívejte městskou dopravou nebo jezděte na kole. Ve výsledku ignorací povinného ručení totiž způsobíte škodu jenom sami sobě. Zavinítel-li škodu, zaplatíte jí ze svého, a to vás vyjde několikanásobně dráž než jakékoliv povinné ručení.

Porovnat povinné ručení

Občas může jít také k nedorozumění či administrativnímu pochybení ze strany pojišťovny. Motorista pak jezdí s vědomím, že je řádně pojištěný. Že tomu tak není, se dozví pozdě často až po zavinění nehody. Vyplatí se alespoň jednou ročně zkontrolovat zelenou kartu a její platnost ideálně dva měsíce před datem výročí, abyste v případě lepší nabídky stihli změnit pojistitele.

Povinnost platit garanční příspěvek platí od ledna 2018

Možná jste si loni nevšimli, že se do hry vrátil příspěvek nepojištěných do garančního fondu spravovaného ČKP. Nevíte, o co se jedná? Garanční fond je fond, do něhož primárně přispívají pojišťovny částkou ve výši 3 % z celkově uhrazeného pojistného za každý rok.

Z fondu jsou hrazeny škody způsobené právě nepojištěnými vozidly. Poškozený své peníze dostane z fondu, fond je soudní cestou dostane z nepojištěného motoristy. Jako “bonus” musí nepojištěný motorista zaplatit mastnou pokut za všechny dny, kdy nebyl vůz pojištěný. To je garanční příspěvek.

ČKP pravidelně kontroluje seznam registrovaných aut a sjednaných pojistných smluv. V případě, že objeví vůz bez uzavřeného pojištění, okamžitě odesílá výzvu k zaplacení poplatku. Ten se pohybuje od 4 do 93 korun za každý den nepojištění. U menšího osobního auta se výše příspěvku pohybuje okolo 3 500 korun za 100 dní bez pojištění. Platit povinné ručení je rozhodně jistější, bezpečnější a hlavně levnější.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).